Radek Štěpánek

Radek Štěpánek | foto: AP

Štěpánek nestačil v Miami na Federera, dohrály i tři Češky

• 10
Český tenista Radek Štěpánek prohrál ve 2. kole turnajel v Miami s bývalou světovou jedničkou Rogerem Federerem 3:6, 3:6. Vypadly i Lucie Hradecká, Klára Zakopalová a Lucie Šafářová.

Štěpánek, který kvůli nemoci vynechal před třemi týdny ostravský zápas s Kazachstánem, podlehl švýcarské legendě posedmé za sebou. Vzájemná bilance hovoří pro Federera jednoznačně 11:2.

Štěpánek po sérii zdravotních problémů a nezdarech na kurtu figuruje až na 68. příčce žebříčku ATP. Bývalou světovou jedničku Federera, který před pár dny klesl na třetí pozici, naposledy porazil před třemi lety na antuce. Dnes Štěpánek vzdoroval hodinu a tři minuty. Švýcarský favorit využil všechny tři šance na brejk a zahrál 56 vítězných míčů.

Navíc Federer zaznamenal již 762. vítězství, čímž se dotáhl na sedmého Peta Samprase v historickém pořadí. Před ním už v takzvané Open éře jsou jen Jimmy Connors (1242), Ivan Lendl (1071), Guillermo Vilas (923), John McEnroe (875), Andre Agassi (870) a Stefan Edberg (806).

V zápase se Štěpánkem neměl švýcarský tenista, šampion z Miami z let 2005 a 2006, žádnou slabší chvilku. "Držel jsem si solidní úroveň hry, měl jsem vysokou úspěšnost prvního servisu a hodně soupeře rozběhal," shrnul Federer.

Z turnaje dnes vypadly i Lucie Šafářová s Klárou Zakopalovou, které nezaskočily favoritky a vypadly s Australankou Samanthou Stosurovou, respektive Srbkou Jelenou Jankovičovou. Už v noci na sobotu vypadla i Lucie Hradecká, která nestačila na osmou nasazenou Bělorusu Viktorií Azarenkovou. Podlehla jí 5:7, 6:4, 0:6.

Klára Zakopalová vrací míček na druhou stranu kurtu.

Ve spanilé jízdě letošní sezonou pokračuje Srb Novak Djokovič, který rovněž ve druhém kole smetl Denise Istomina z Uzbekistánu 6:0,a 6:1 za 48 minut. Druhý hráč světa zvítězil i v devatenáctém zápase v tomto roce, čímž zaznamenal nejlepší start do sezony od roku 1986, kdy Ivan Lendl vyhrál úvodních 25 utkání.

"Vím, že je to jenom pár měsíců, ale hraju skvěle a chci v tom pokračovat," prohlásil Djokovič, který letos vyhrál Australian Open a turnaje v Dubaji a Indian Wells. V dalším kole ho čeká Američan James Blake.

Trápí se naopak Djokovičův soupeř z finále Australian Open Andy Murray.

Britský tenista podlehl ve druhém kole americkému kvalifikantovi Alexi Bogomolovovi 1:6 a 5:7. Murray odehrál od úvodního grandslamu sezony tři zápasy a nezískal v nich ani set.

"To samé mě potkalo i před rokem. Trénuju hodně a v tréninku mi to jde, ale v zápasech mi nic nevychází," posteskl si pátý hráč světového žebříčku, kterého také loni zlomila porážka ve finále Australian Open se Švýcarem Rogerem Federerem.

Del Potro (Arg.) - Kohlschreiber (29-Něm.) 6:7 (3:7), 6:4, 7:5
Isner (30-USA) - Andrejev (Rus.) 6:4, 5:7, 7:6 (7:2)
Cuevas (Urug.) - Roddick (8-USA) 6:4, 7:6 (7:4)
Petzschner (Něm.) - Melzer (10-Rak.) 6:3, 6:4
Mayer (Něm.) - Montaňés (20-Šp.) 6:4, 3:1 skreč
Dolgopolov (21-Ukr.) - Seppi (It.) 6:1, 5:3 skreč
O. Rochus (Belg.) - Baghdatis (22-Kypr) 6:2, 4:6, 6:4
Simon (25-Fr.) - Schüttler (Něm.) 6:4, 6:3
Berlocq (Arg.) - Gulbis (28-Lot.) 6:1, 2:6, 6:4.
Čtyřhra - 1. kolo:
Dlouhý, Hanley (ČR/Austr.) - Melo, Soares (Braz.) 6:4, 3:6, 10:8.

Ženy
Azarenková (8-Běl.) - Hradecká (ČR) 7:5, 4:6, 6:0
Ivanovičová (19-Srb.) - Dateová-Krummová (Jap.) 6:2, 6:0
Zvonarevová (3-Rus.) - Safinová (Rus.) 3:6, 6:3, 6:2
Schiavoneová (5-It.) - Kerberová (Něm.) 6:4, 6:4.
Dvouhra - 3. kolo:
Stosurová (4-Austr.) - Šafářová (30-ČR) 6:0, 7:6 (7:1)
Jankovičová (6-Srb.) - Zakopalová (32-ČR) 7:5, 6:1.
Šuaj Pcheng (Čína) - Kuzněcovová (11-Rus.) 6:3, 6:1
Dulgheruová (26-Rum.) - Larssonová (Švéd.) 6:2, 6:1
Medinaová-Garriguesová (Šp.) - Vesninová (Rus.) 6:3, 6:4

Benešová, Záhlavová-Strýcová (6-ČR) - Jansová, Rosolská (Pol.) 6:2, 7:5
Čtyřhra - 2. kolo:
Llagosteraová-Vivesová, Parraová-Santonjaová (Šp.) - Kondratěvová, Voráčová (Rus./ČR) 6:2, 7:5.