Karolína Plíšková se na sebe zlobí ve čtvrtfinále Australian Open.

Karolína Plíšková se na sebe zlobí ve čtvrtfinále Australian Open. | foto: AP

Jak se proměnit v šampionku? Plíšková musí být odvážnější. Jako Kvitová

  • 45
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Ztroskotání ve čtvrtfinále grandslamu. Je to pro tenistku Karolínu Plíškovou víc promarněná šance, nebo cenná lekce?

Čtyřiatřicetiletá Chorvatka s obvázaným stehnem i lýtkem klečela na modrém betonu. Mirjana Lučičová-Baroniová, až 79. žena žebříčku, děkovala bohu za milostivé přispění k postupu do semifinále Australian Open. Plakala štěstím.

Nakvašená Karolína Plíšková si zatím spěšně balila tašku a klidila se z centrkurtu do šatny. Nesplnilo se jí přání vyzvat dnes Serenu Williamsovou. Místo toho po výsledku 4:6, 6:3, 4:6 sháněla už na středeční večer letenku do Prahy.

Nasazená pětka selhala v roli favoritky. Nepotvrdila řadu předpovědí, že v Melbourne dosáhne na titul. Při vší úctě k rivalčině znamenitému výkonu propásla příhodnou šanci k útoku na jednu ze čtyř nejcennějších tenisových trofejí.

„Škoda, každá porážka mrzí,“ pravil její trenér David Kotyza.

Seznam zlepšováků

Plíšková vedla ve třetím setu 4:3 a zdálo se, že přece udolá veteránku s tklivým životním příběhem. Jenže někdejší oběť otcova domácího násilí se po pauze na ošetření proměnila v nezkrotnou fúrii a přivlastnila si dvanáct z dalších třinácti bodů.

Ač má potetovaná slečna z Loun pověst ranařky, její sokyně vytasila (nejen) v rozhodující pasáži bitvy kurážnější a říznější údery. Plíšková se často ocitala v obraně, kterou neovládá. Mač odhalil či alespoň potvrdil existenci několika slabin, na jejichž vymazání by se s nedávno najatým koučem měla zaměřit.

Nemůže se spoléhat jen na pádný servis. Podobně jako její krajanka Petra Kvitová, která dvakrát dobyla Wimbledon, si musí dravě jít pro body. Stejně jako třeba při loňském US Open, kde se dostala do neskutečné ráže.

Potřebuje být agresivnější při returnu. Aby se nedostávala pod tlak a případně z něj dokázala vybřednout, hodila by se jí rychlejší reakce a pružnější pohyb.

„S Davidem makáme na nových věcech, ale zatím jsme sotva začali. On třeba našel rezervy i v mém podání. Vidím, že se můžu ještě hodně posunout,“ přikývla.

Ač od jejího vyřazení utekla jen čtvrthodina, Kotyza v zázemí Laver Areny sršel nápady na zlepšení.

„Spolehlivost a vyrovnanost je fajn. Může Káje zachránit pár zápasů, ale grandslam jí nevyhraje.“

„Nesmí se ve výměně vzdávat iniciativy, vysublimovat do zákulisí a jen čekat, co provede ta druhá.“

„Důležitá je odvaha opřít se do balonu dřív než soupeřka. Domluvíme se, jestli s jejím budováním začneme u hlavy, nebo tréninkem. Myslím si, že bude potřeba obojí.“

„Čas od času na ni vyrukuje střelkyně, která bude mít svůj den. Kája tomu musí umět čelit.“

„Nikdy se nepromění v motorovou myš. Těžko v pohybu udělá nějaké mílové pokroky, ale denně se s mravenčí pílí snaží o zlepšení.“

„Měla by si uvědomit, že celá tahle šichta skončí, teprve když jednou sekne s tenisem. Ať právě vyhraje, nebo prohraje, stejně musí příští den vstát a jít makat. Jde o to, jak bude hladová a cílevědomá. Podle mě v ní ta touha je.“

„Porážka poslouží, vezme-li si z ní sportovec ponaučení. Vítězství motivuje k další práci. Třeba to takhle nějak mělo v Austrálii dopadnout.“

Pátá Češka v Top 3

Poslední Kotyzův citát naráží na několik pozoruhodných skutečností.

Navzdory prosincovému onemocnění, které narušilo její přípravu, získala dlouhonohá čtyřiadvacetiletá blondýna titul v Brisbane.

Na Australian Open dokráčela dosud nejdál v životě a po loňském průlomu do finále US Open si připsala svůj druhý nejlepší grandslamový výsledek v kariéře.

Do roku 2017 vtrhla s bilancí 9–1 a po víkendu se v žebříčku vyšvihne na třetí pozici. Tak vysoko se před ní vyškrábaly pouze čtyři krajanky – Martina Navrátilová, Hana Mandlíková, Jana Novotná a Petra Kvitová.

K dalšímu vzestupu se ji pokusí postrčit členové týmu, který si okolo sebe postavila. Kotyza, jenž s Kvitovou slavil dva wimbledonské tituly. Mentální kouč Marian Jelínek, který kdysi pomáhal i Jaromíru Jágrovi. A slovenští kondiční trenéři Martin Nosko a Ivan Trebatický.

„Jakmile jsem trochu poznal jejich metody, hned jsem Káje říkal: Těch se drž!“ prohlásil Kotyza.

Co v Melbourne na první pohled vyhlíželo jako zahozená šance, může se brzy ukázat jako vzácná zkušenost a užitečná lekce pro budoucí šampionku. Která z variant bude pravdivá, záleží hlavně na ní.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga