Zlatý tenisový hattrick! Plíšková se Strýcovou ve Francii ovládly čtyřhru

S POHÁREM, KTERÝ DOBŘE ZNAJÍ. Češkám znovu patří Fed Cup. S výjimkou roku 2013, kdy vyhrály Italky, má soutěž v posledních šesti letech jediného vítěze. | foto: AP

13 2016
Tak přece to dokázaly! Zase slaví. České tenistky si po dvou domácích triumfech ve Štrasburku vychutnávají slastný „francouzský polibek“. Češky ovládly popáté za šest let a potřetí za sebou Fed Cup. Letošní vítězství zařídily stejně jako loni proti Rusku ve čtyřhře Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou. První pár světa Caroline Garciaová, Kristina Mladenovicová porazily 7:5, 7:5.

Plíšková se Strýcovou si vlastně jen prohodily role ve finálovém nerváku. V pražské O2 areně vybojovala naději Plíšková. Teď zachránila český tým její tehdejší deblová parťačka Strýcová, protože česká jednička podlehla Carolině Garciaové.

Za hrdinku je nyní „Divá Bára“. Ve druhé nedělní dvouhře zaskočila za zraněnou Petru Kvitovou a přehrála francouzskou náhradnici Alizé Cornetovou. Pak Strýcová s Plíškovou připravily Garciaové s Mladenovicovou první deblovou porážku ve Fed Cupu.

On-line reportáž

Závěrečnou čtyřhru jsme sledovali v podrobné reportáži.

Češky totiž finále neprohrávají! Předchozích deset soubojů o titul český (či předtím československý) výběr nezvládl pouze v památném roce 1986, kdy na Štvanici pomohla Spojeným státům americkým Martina Navrátilová.

„Zlatým hattrickem“ současná generace navázala právě na Helenu Sukovou a Hanu Mandlíkovou, opory vítězných týmů z 80. let. Třikrát za sebou Fed Cup ovládly naposledy Španělky před 21 lety.

Z Petra Pály udělaly báječné tenisové šampionky nejúspěšnějšího kapitána v historii. Nikdo jiný se nemůže chlubit tím, že pětkrát zvedl nad hlavu stříbrnou trofej. Fed Cup mohou Pála a spol. prolít kvalitním šampaňským.

„Zatím nemám slov,“ smála se v televizním rozhovoru na kurtu Strýcová. „Věřily jsme si, věděly jsme, že můžeme vyhrát. Únavu trochu cítím, ale když se vyhrává, tak je to lepší,“ dodala Plíšková, která z devíti letošních bodů zařídila sedm. „To si ani neuvědomuju, nejsem v tom sama. Vždycky jsem potřebovala pomoct. Odehrály jsme neskutečný zápas, jsem šťastná.“ (Přečtěte si, jak probíhaly bezprostřední oslavy přímo na kurtu.)

Odvážný český pár si vyšlápl na nejlepší pár světa

Češky proti dosud neporaženým Francouzkám vstoupily do poslední bitvy nebojácně. Hned v prvním gamu mohly mít brejk. Ale povedl se až po precizním lobu Strýcové.

Jenže česká zachránkyně nedokázala udržet servis. Bomba Garciaové se otřela o pásku a míček proletěl kolem rakety Plíškové, která zůstala u sítě opařeně stát - 2:2.

Podruhé Strýcová situaci na podání zvládla. Česká dvojice se dostávala do pohody, Francouzky táhla Garciaová, výborně hrající od základní čáry.

Diváci v napěchované aréně povzbuzovali jako na fotbale. „Allez! Allez!“ Do toho křičeli čeští fanoušci, český realizační tým byl co chvíli na nohou.

Fotogalerie

Domácí bíle oděné dívky občas nepůsobily sehraným dojmem, byť spolu jinak na turnajích válí. Mladenovicová vyrobila v závěru prvního setu dvojchybu. Pak jí přiletěl return Plíškové pod nohy, další výměnu si uhrála sama Strýcová.

A Češky nakročily k triumfu.

Nesnadný druhý game druhého setu ukončila Strýcová bekhendovou smečí zády ke hře - 1:1.

Češky pak musely odvracet brejkboly.

V dalším gamu brejkovou příležitost přinesla jednoručná smeč Strýcové, Plíšková vytloukla bloky u sítě. Brejk si vysoká ranařka potvrdila při vlastním podání.

Jenže české tenistky nechaly soupeřky dotáhnout. Do devátého gamu jako by se promítl celý napínavý víkend. Brejkbol, shoda, výhoda, brejkbol, shoda, brejkbol. Garciaová však nepovolila.

Nádhernou deblovou partii rozhodla věž v českých barvách. Plíšková umístila lob na lajnu, pak si musela kleknout a vyrobila neuvěřitelný stopvolej - 6:5.

Dílo dokonala na podání Barbora Strýcová. Po jejím servisu vrátila francouzský return Plíšková do voleného kurtu. „Ten mečbol... Kája to zakončila stejně jako loni,“ chválila Strýcová. (Přečtěte si rozhovor s Plíškovou přímo z místa od reportéra iDNES.cz.)

Strýcová nahradila Kvitovou a vybojovala naději

Kvitová chtěla bolestivou sobotní prohru s Garciaovou vyléčit nedělní výhrou. Ovšem pravý nárt bolí daleko víc, zranění (podezření na únavovou zlomeninu se nakonec nepotvrdilo) světovou jedenáctku na kurtu arény Rhenus Sport nepustí. „Bylo těžké vzdát,“ řekla.

Český kapitán Petr Pála tak ukázal na dvacátou hráčku světa Strýcovou, která zdolala Alizé Cornetovou, ta nahradila Kristinu Mladenovicovou, unavenou ze sobotního čtyřhodinového „maratonu“ proti Plíškové.

„Báře věřím, má dobrou formu,“ řekla poražená česká jednička Plíšková, která by podle svých slov ještě měla síly na případný rozhodující debl. „Jo, ještě tam něco zbylo,“ usmála se.

Obě zkušené tenistky podstoupily na dvorcích několik těžkých zkoušek, ale takový test možná ještě nikdy nezažily. Nervozita a tíha okamžiku dolehla na domácí Cornetovou i českou bojovnici Strýcovou od prvních výměn.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Ani jedna si zprvu nemohla udržet servis, obě hodně chybovaly, výjimečně bodovaly díky vítězným míčům. Strýcová však postupem času byla přece jen jistější a přesnější - druhý brejk už potvrdila a vytvořila si uklidňující náskok.

Strýcová se tradičně energicky pohybovala po základní čáře, dařilo se jí u sítě a francouzskou soupeřku dráždila nepříjemný obouručnými čopy. Cornetová za celých čtyřicet minut prvního setu nenašla pohodu, jedinkrát si udržela podání. Češka měla navrch.

Ve druhém setu už se však objevila pod červeným kšiltem šestadvacetileté Francouzky z Nice radost v očích, mírný úsměv. Cornetová se dostala do rychlého vedení 3:0.

Zlatá česká éra

Připomeňte si ve fotografiích předchozí fedcupové triumfy.

RUCE NA POHÁRU. Český tým s trofejí pro vítěze Fed Cupu.

Strýcová se po ztrátě podání zlomila v pase, nadávala si. Pála k ní na lavičce promlouval.

„S’il vous plaît! Merci!“ tlumila vášně francouzských fanoušků umpirová rozhodčí.

Cornetovou atmosféra a důležitost utkání svázala. Strýcová díky variabilnímu tenisu a technickým úderům otočila z 1:4 na 5:4.

Česká hráčka se hecovala, jenže promarnila dvě šance na ukončení utkání při vlastním servisu. Hodila raketou. Ale v tie-breaku prokázala zkušenosti.

Cornetová prohrála ve Fed Cupu třináctou dvouhru. Francie se musí spoléhat na jiné...

Garciová skvěle podávala. Plíšková byla ráda za každý return

Oproti zavedeným zvyklostem se také v neděli konal slavnostní nástup. Domáci si zapěli La Marseillaise, slavná revoluční píseň složená právě tady ve Štrasburku dodala Francouzkám bojovou náladu. Až mrazivě dojemná pak byla vzpomínka na oběti teroristických útoku v Paříži z loňského listopadu.

Po pietní atmosféře už zase šestitisícová hala burácela. Hnala Garciaovou do zbraně. Odhodlaná Plíšková, která se po sobotním „maratonu“ cítila v pohodě, čelila jejímu kvalitnímu servisu.

„Bylo to těžké od začátku do konce, měla jsem minimální šance, servírovala výborně. Šla všechno přes první, umí výborně všechny směry, byla jsem ráda za každý return,“ litovala čtyřiadvacetiletá Češka v televizním rozhovoru na kurtu.

On-line reportáž

Utkání Garciaová vs. Plíšková jsme sledovali v podrobné reportáži.

Sice hned v úvodním gamu měla česká tenistka brejkbol, ale nevyužila jej.

Při shodě pak přerušila výměnu a nechala si přezkoumat dopad míčku. Jestřábí oko ukázalo „IN“, přičemž to bylo doslova o vlásek...

Plíšková se na podání spolehnout nemohla, první dva brejkboly ještě odpálila (ten druhý dokonce esem), ale v následujícím gamu se Garciaová na return zkoncentrovala, natáhla ruku a krásným křižným forhendem získala brejk.

Diváci rámusili. Francouzka zvedla ruku: „Tady vládnu já!“ Navázala na sobotní výkon s Kvitovou. Náskok si v pohodě udržela, za stavu 5:2 netrefila pouze čtyři první servisy, jinak byla stoprocentní.

Fotogalerie

V osmém gamu zase muselo rozsoudit jestřábí oko těsný verdikt. Místo dvou setbolů vyrobila Garciaová dvojchybu, druhý servis o pár milimetrů „téčko“ minul.

Francouzka se rozhodit nenechala, za 32 minut bylo hotovo - 6:3. Na tribunách se v radostné atmosféře zpívalo a tleskalo.

Ale čeští fanoušci si řekli, že by se jim taky líbilo troubit na trumpety.

A Plíšková jim to umožnila. Nepanikařila, zlepšila servis, vytvořila na Garciaovou tlak.

Za patnáct minut se světová šestka dostala do vedení 4:1, v dlouhém gamu měla šance dokonce utéct až na 5:1.

Třiadvacátá žena světového žebříčku najednou kazila jednoduché voleje, znervózněla. Plíšková předvedla náramný lob na základní lajnu.

„Kája! Česko!“ znělo z tribun.

Za stavu 5:2 si Plíšková odvážnou hrou vytvořila první setboly, Garciaová za stavu 30-30 vyrobila dvojchybu. Francouzka přece jen ještě druhý set prodloužila, ovšem „nastavený čas“ netrval dlouho. Češka si vynutila rozhodující sadu.

Garciaová s kapitánkou Mauresmovou zmizela v šatně, Plíšková si zatím nechala sundat obvaz z pravého stehna.

Zápas rozhodly pouze tři brejky, to se u žen jen tak nevidí

Také třetí rozhodující sadu rozhodl jediný brejk, což bývá obvyklé spíše v mužském tenise.

Psychologickou výhodu měla Garciaová, protože na servisu začínala. Plíšková musela dotahovat. Francouzka uprostřed obrovského hluku se pokaždé dokázala uklidnit, držela si vysoké procento trefených prvních servisů.

O prvním dnu

Přečtěte si reportáž o průběhu sobotních dvouher ve Francii.

V osmém gamu zahrála česká tenistka bekhend do půlky sítě. Brejkbol, takový malý mečbol. Garciaová na returnu zariskovala, podivně zkroutila ruku, ale nachytala Plíškovou, která už byla v pohybu dopředu.

Slavná Mary Piercová s brýlemi ve stylu Woodyho Allena na tribuně spokojeně tleskala.

Garciaová se pekelně soustředila, ještě počkala s nadhozem. Za stavu 15-30 mohla znervóznět, ale pomohla si servisem. Pak Plíšková vyhodila forhend, následně se míček snesl mimo kurt.

Vypukla velká francouzská radost. Třiadvacetiletá černovláska se španělskými kořeny poprvé v sezoně porazila tenistku z elitní desítky žebříčku. A přiblížila tím své zemi fedcupový triumf. „Věřila jsem si, že budu na konci lepší a silnější. Bohužel ona zaservírovala lépe. Diváci Francouzky ženou, hrají výborný tenis,“ okomentovala finálové soupeřky Plíšková.

Francie vs. Česko 2:3

finále Fed Cupu, Štrasburk, tvrdý povrch

Garciaová (23-Fr.) vs. Karolína Plíšková (6-ČR) 6:3, 3:6, 6:3
Cornetová (46-Fr.) vs. Strýcová (20-ČR) 2:6, 6:7 (4:7)
Garciaová, Mladenovicová (Fr.) vs. Karolína Plíšková, Strýcová (ČR) 5:7, 5:7.

Australian Open 2019

Prvním tenisovým grandslamem roku 2019 je Australian Open, The Grand Slam of Asia/Pacific. Hraje se od 14. do 27. ledna v Melbourne na středně tvrdém povrchu Plexicushion. Centrální dvorec v areálu Melbourne Park se jmenuje Rod Laver Arena, má zatahovací střechu a kapacitu 14 570 diváků. Další velké dvorce jsou Melbourne Arena (kapacita 9 464) a Margaret Court Arena (7 500). Vítězství z roku 2018 v Melbourne obhajují Roger Federer a Caroline Wozniacká.

SPORT 2019: Fed Cup, Davis Cup, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Odložený sprint v Ruhpoldingu ovládl J. Bö. Češi propadli běžecky

Johannes Thingnes Bö vítězí ve sprintu v Ruhpoldingu.

Počtvrté v sezoně zvítězil ve sprintu. Johannes Bö vládne nejkratší biatlonové disciplíně, vedoucí...

Nový Berdych září na síti. Dělám teď delší kroky, vysvětluje proměnu

Tomáš Berdych slaví na Australian Open postup.

Melbourne (Od našeho zpravodaje) Když si Tomáš Berdych po delší zdravotní dovolené v Praze na Spartě poprvé zkusil servis, udivilo...

Dominantní Kvitová a Berdych slaví postup, Vondroušová končí

Petra Kvitová slaví zisk prvního setu v 2. kole Australian Open.

Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Tři čeští tenisté se představili během třetího dne Australian Open. Program druhého kola zahájila...

Když budeš dál takhle válet, vyhraješ celý turnaj, řekla sokyně Kvitové

„Pokud takhle budeš hrát dál, celé to tu vyhraješ,“ vzkázala Rumunka Beguová...

Melbourne (Od našeho zpravodaje) V běhu za základní čárou si Petra Kvitová přehodila raketu z levé ruky do pravé, kterou v tísni...

Karolína Plíšková na Australian Open postupuje, dvojče Kristýna končí

POZDRAV. Česká tenistka Karolína Plíšková zdraví diváky, poté co postoupila do...

Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Karolína Plíšková si na Australian Open zahraje třetí kolo. S Melbourne se loučí Kristýna Plíšková...

Další z rubriky

Teď raději Nadala, nebo australského dravce? Jasná volba, říká Berdych

Tomáš Berdych se raduje z postupu do osmifinále Australian Open.

Melbourne (Od našeho zpravodaje) Naposledy v Melbourne porazil oba. Legendárního Rafaela Nadala i domácí kometu jménem Alex de...

Agassiho nová mise. Stane se Bulhar Dimitrov šampionem?

Andre Agassi sleduje zápas Grigora Dimitrova ve druhém kole Australian Open.

Melbourne (Od našeho zpravodaje) Sám kdysi melbournským kláním pohrdal. Teprve ve čtyřiadvaceti se Andre Agassi poprvé uráčil...

Díky za čtyři rozcvičky! Ósakaová rozesmála zničeného Nišikoriho

LED. Japonský tenista ochlazuje své tělo v prvním kole Australian Open. V...

Zase dřel do úmoru. I druhý mač Keie Nišikoriho na Australian Open se protáhl na pět setů. Na kurtu...

Najdete na iDNES.cz