Britská tenistka a obhájkyně titulu Emma Raducanuová v prvním kole US Open. | foto: Reuters

Neštěstí, nebo nedbalost? Raducanuová přišla o čtvrtého kouče za 16 měsíců

  • 11
Ačkoliv bývá zvykem, že se stabilita a trpělivost rovná úspěchu, loňská vítězka US Open Emma Raducanuová se po pouhých dvou měsících rozloučila s dalším trenérem. Rus Dmitrij Tursunov se rozhodl pro jiné angažmá, mladičkou Britku zatím povede Jez Green, který působil jako kondiční kouč u Andyho Murrayho, spolupracoval i s Tomášem Berdychem a Karolínou Plíškovou.

Raducanuová častým střídáním trenérů vzbuzuje v tenisovém světě pořádný rozruch. Tursunov na ni dohlížel teprve od konce července, pod jeho radami Britka vyhrála osm zápasů z patnácti a dostala se do semifinále turnaje v Soulu.

Jenže nyní končí, byť na vlastní žádost, a po Nigelu Searsovi, Andrewu Richardsonovi a Torbenu Beltzovi se stává čtvrtým trenérem, který za posledních 16 měsíců opustil její tábor.

Už jen tato statistika vzbuzuje otazníky, jenže britská tenistka mezitím spolupracovala s dalšími nejméně pěti kouči, což je u tak mladé hráčky minimálně zvláštní.

„Abych parafrázoval pochybnou lady Bracknell Oscara Wilda: Ztratit jednoho trenéra může být považováno za neštěstí; ztratit šest vypadá jako nedbalost,“ říká profesor londýnské univerzity Bayes Neil Maiden, který se zabývá problematikou vztahu trenérů a svěřenců.

Devatenáctiletá šampionka loňského US Open je střídáním koučů proslavená. Na sociálních sítích hojně kolují rady fanoušků, kteří jí vzkazují: „Vrať se k trenérovi, který ti vyhrál grandslam.“

Ale nutno říct, že i před triumfem ve Flushing Meadows praktikovala Raducanuová neobvyklý přístup k tak důležitému článku týmu.

Její otec Ian si prý chtěl najmout nebo alespoň nasmlouvat jiného trenéra na bekhend a forhend, či dokonce na odlišné povrchy, což je taktika, která je v tenisovém světě dosud nevídaná.

Obhájkyně titulu Emma Raducanuová končí na US Open už v prvním kole.

Když měla Raducanuová v roce 2020 problémy s forhendem, na pomoc si povolala bývalou britskou jedničku Marka Petcheyho, aniž by ho kdy angažovala jako stálého kouče.

Nigel Sears, který je tchánem Murrayho, ji připravoval na zápasy na trávě a skončil ve chvíli, kdy Raducanuová zvolila Andrewa Richardsona jako mentora pro americký tvrdý povrch.

Britská tenistka tak využívá jinou taktiku než největší hvězdy poslední doby.

Rafael Nadal pracoval se stejným trenérem, svým strýcem Tonim, dlouhých dvanáct let, Novak Djokovič připisuje zásluhy hlavně Marianu Vajdovi, Roger Federer měl po svém boku posledních patnáct let Severina Luthiho a Serenu Williamsovou velmi zřídka trénoval někdo jiný než její otec Richard nebo Patrick Mouratoglou.

Éra, která vyprodukovala několik nejslavnějších postav tenisových dějin, ukazuje, že dlouhodobá spolupráce se vyplácí. A tak se nabízí otázka, jestli může Raducanuové její taktika vyjít.

Ztrácející se glanc

„Kouč je někdo, kdo vidí daleko za vaše limity a vede vás k dokonalosti!“ říká známý basketbalista Michael Jordan a zastává tím obecně přijímaný názor, že v individuálním sportu je trenér více než technická složka.

Měl by být ramenem, na kterém se může sportovec vyplakat, a podporou nejen na hřišti, ale i v osobním životě.

Právě stabilní pilíř by Britce možná prospěl. V posledním roce se herně trápí, v září při obhajobě triumfu na US Open vypadla v prvním kole s Francouzkou Alizé Cornetovou.

Zraněná britská tenistka Emma Raducanuová zápas s Viktorijí Golubicovou nedohrála.

Glanc z jejího rok starého tažení se postupně vytrácí. Také minulý týden v Ostravě se nedostala přes první kolo, proti Rusce Darje Kasatkinové neuhrála ani set.

Zhoršující se výkony má na svědomí také řada zdravotních komplikací. Semifinálový zápas s Jelenou Ostapenkovou v korejském Soulu musela britská hráčka skrečovat kvůli zranění hýždí, nedávno se kvůli problémům se zápěstím odhlásila z podniku v Kluži.

Právě s tím by jí měl pomoct dočasný kondiční kouč Green, pod jehož vedením by měla podstupovat takové tréninky, aby byla méně náchylná ke zraněním.

Ale k tomu, že si Raducanuová najde stálého trenéra, jsou tenisoví experti spíše skeptičtí.

Kdo by se totiž vzdal práce, aby se stal jen krátkodobým koučem?


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga