Markéta Vondroušová hraje forhend ve finále Roland Garros. | foto: AP

Euforie českých tenistek trvá, kolik se jich sejde na Turnaji mistryň?

  • 18
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Tři české tenistky na Turnaji mistryň? Může být. V první půli sezony zářily Petra Kvitová, Karolína Plíšková i Markéta Vondroušová.

Na majestátním stadionu v půvabném městě se v sobotu odpoledne nekonala euforická oslava českého tenisu. Z obličeje Markéty Vondroušové se vytratil bezstarostný úsměv, z její hry vyprchaly chytré nápady, nevycházely jí ani pokusy o kraťasy, jimiž v minulých dvou týdnech okouzlila fanoušky v různých koutech světa.

Těsně pod vrcholem. Vondroušová v pařížském finále podlehla Bartyové

Markéta Vondroušová (vlevo) a Ashleigh Bartyová s trofejemi pro finalistku a...

Devatenáctiletá slečna podlehla v jednoznačném finále Roland Garros zkušenější Australance Ashleigh Bartyové 1:6, 3:6.

Nepotěšila své fanoušky ani nestranné publikum, které by rádo sledovalo napínavější utkání.

Po premiéře na Chatrierově stadionu pro 15 tisíc diváků a prvním zápase o grandslamový titul se jí do očí draly slzy. Nicméně netruchlila dlouho. I tak totiž svým tažením ve věhlasném areálu ležícím v 16. pařížském obvodu protlačila své jméno do sportovního dějepisu.

„Porážka nemůže shodit obrovský úspěch, kterého Maky dosáhla,“ řekl Vladislav Šavrda, šéf jejího klubu ČLTK.

Jako první náctiletá naděje od Any Ivanovičové (2007) postoupila do finále nejvýznamnějšího antukového klání.

Jako první teenagerka od Caroline Wozniacké (US Open 2009) hrála o trofej na jednom ze čtyř největších turnajů.

Jako teprve pátá Češka v historii - po Martině Navrátilové, Renatě Tomanové, Haně Mandlíkové a Lucii Šafářové sahala po Poháru Suzanne Lenglenové.

Na žebříčku WTA poskočila ze 38. na 16. místo, takže na Wimbledonu a US Open bude nasazená a v úvodních dvou kolech se vyhne favoritkám. „To bude zvláštní,“ řekla.

Fotogalerie

Na turnajové odměně vydělala asi 29 milionů korun hrubého. Po odečtení daní a nákladů jí nezbude ani polovina, ale i tak získala dost prostředků, které může investovat do znamenitě rozjeté kariéry.

Potvrdila, že od lednového Australian Open, kde se poroučela už ve druhém kole a smutně mluvila o úmorné bolesti kolena, patří ve své branži do samotné špičky.

„Potíže se vlečou, musím si brát prášky a nohu si tejpovat. Nemůžu pořádně podávat. Doma to musíme vyřešit,“ lamentovala v Melbourne.

16. je Vondroušová ve světovém žebříčku. Vystoupala o 22 míst.

Trable naštěstí pominuly, takže má v daném období slušivou bilanci 25-6. V pořadí WTA Race, do něhož se započítávají letošní výsledky, se nastěhovala do Top 10, kde se stala spolubydlící domácích hvězd.

Za Bartyovou je po polovině sezony druhá Petra Kvitová, třetí Karolína Plíšková a sedmá právě Vondroušová.

3. letošní turnajové finále hrála Vondroušová v Paříži. I tentokrát prohrála.

Kdyby si dámy pozice udržely, kvalifikovaly by se na prestižní Turnaj mistryň, který na přelomu října a listopadu uvidí čínský Šen-čen.

Něco podobného v minulosti dokázaly pouze Navrátilová (už s americkým občanstvím), Hana Mandlíková a Helena Suková v 80. letech.

V srpnu 2015 se pak v Top 10 oficiálního žebříčku WTA potkaly Kvitová, Plíšková a Šafářová, klíčové postavy zlaté generace, jež šestkrát v uplynulých osmi letech ukořistila Fed Cup.

Někdejší juniorskou světovou jedničku Vondroušovou vynáší vzhůru její talent, rady učitele Jiřího Hřebce, lidský přístup kouče Jana Hernycha a až vědecké metody kondičního experta Michala Vágnera.

Právě pod vedením podplukovníka přednášejícího na vojenské katedře FTVS udělala zásadní pokroky v posílení svého - dříve tak poruchového - těla. „Naše tréninky trvají skoro tři hodiny. Maky se musí soustředit na spoustu věcí a cvičit naprosto přesně, což je zátěž i pro psychiku,“ líčil.

Letošní české úspěchy

Také díky jeho dílu se zdejší ženský tenis nemusí bát budoucnosti, zatímco ten mužský dál chřadne.

Třebaže se v Paříži nadobro rozloučila Šafářová a též jinak nezdolná Barbora Strýcová zřejmě pozvolna míří do penze, kromě Vondroušové se na Roland Garros blýskla Kateřina Siniaková, která přemohla jedničku Naomi Ósakaovou.

„Petra se zranila, Karolína tu neměla dobrý den... A stejně máme dvě holky ve druhém týdnu grandslamu, což je vynikající,“ plesala Navrátilová ve Francii.

Stoupají rovněž Karolína Muchová nebo Marie Bouzková.

Hlavní pozornost českých příznivců ovšem bude v nejbližších týdnech patrně upřena na...

... Kvitovou a její pochroumané předloktí, kvůli němuž propásne většinu travnaté šňůry, a možná dokonce nestihne ani milovaný Wimbledon.

... Plíškovou, která na jaře zápolila s vleklou chorobou a tradičně se nejvíc těší na zámořské betony.

... a Vondroušovou po jejím nádherném pařížském snu a návratu do reality.

Davisův pohár v novém formátu

Tenisová týmová soutěž Davis Cup 2019: poprvé v novém formátu. Finálový týdenní turnaj pro 18 týmů se odehraje od 18. do 24. listopadu v Madridu.