Nick Kyrgios.

Nick Kyrgios. | foto: AP

Já že tenisu škodím? Vždyť jsem hvězda seriálu, říká Kyrgios. A zpovídá se

  • 1
Celá situace výmluvně ilustruje rozcestí, na kterém se tenis v současné době nachází. Přestože úvodní grandslam sezony Australian Open začíná už v pondělí, jména Rafaela Nadala a Novaka Djokoviče, kteří v Melbourne napíšou další kapitolu historického souboje o rekordní počet titulů, příliš nerezonují. Místo toho jsou ve středu pozornosti Nick Kyrgios, Taylor Fritz, Félix Auger-Aliassime či Casper Ruud.

Právě tyto tváře znamenají budoucnost mužského tenisu, což asociace ATP před začátkem nové sezony mohutně akcentuje.

Roger Federer skončil, Nadalovi i Djokovičovi zbývá posledních pár let, než rakety rovněž odloží. A přiznejme si, že tenis bez těchto velikánů, se kterými si každý spojí mimořádné úspěchy, poutavé životní příběhy i nezaměnitelné charisma, není pro širší veřejnost tak atraktivní.

Jednu z cest, jak přitáhnout k dění na dvorcích další příznivce, představuje nový seriál Break Point, jehož prvních pět dílů v pátek uvedla streamovací služba Netflix.

Projekt se snaží zopakovat úspěch seriálu Drive to Survive, hitu o jezdcích formule 1. A tenisová obdoba, za kterou stojí stejní tvůrci, hned do klíčového prvního dílu vytahuje nejtěžší kalibr: Australana Kyrgiose.

Nejkontroverznější hráč současnosti jistě osloví široké publikum, fanoušci ho i přes jeho agresivní chování znají a mnohdy obdivují.

„Po tom všem, kdy média a novináři říkali, jak jsem pro tento sport špatný, nerespektuju hru a jsem padouchem, tak účinkuju v pořadu Netflixu jako hlavní hvězda prvního dílu, abych rozšířil fanouškovskou základnu. Úsměvné,“ napsal Kyrgios na konci minulého roku na twitteru.

V minulosti častokrát hovořil o tom, že tenis po blížícím se konci takzvané Velké trojky potřebuje nové hrdiny, kteří však nutně nemusí odpovídat ideálům rytířského chování.

„Nemusíte všechno dělat jako Roger, Rafa a Novak. Oni jsou úžasní, ale současná generace je jiná a může dělat věci po svém,“ zdůraznil na slavnostní premiéře seriálu.

Výhra nad Nadalem paradoxně uškodila

„Můžete ho milovat, můžete ho nenávidět, ale musíte uznat, že je s ním zábava,“ představuje Break Point Australanův příběh.

„Lidé nechápou, že můj přístup k tenisu a obecně k životu se od mnohých liší. Nemám žádná velká očekávání, chodím se na kurt pobavit a užít si atmosféru. Nechci se stresovat,“ vysvětluje Kyrgios.

„Nick je jiný než ostatní, dokáže vás udržet v napětí, dokáže vás pobavit. Jestli chcete zábavu, sledujte jeho hru,“ říká jeho dlouholetý manažer Daniel Horsfall.

Zkušenost, dravé mládí a věkový průměr 23 let. Uspějí Češi v Austrálii?

V loňské sezoně Kyrgios ukázal svou lepší tvář, když postoupil do finále Wimbledonu a excesů natropil míň než obvykle.

Trvalo mu dlouhých osm let, než této fáze dosáhl.

„V devatenácti jsem ve Wimbledonu porazil Nadala, čímž se mi úplně změnil život,“ ohlíží se za rokem 2014.

Nenápadný sportovní příběh se tehdy okamžitě dostal do povědomí všech. Devatenáctiletý teenager porazil světovou jedničku. „Do té doby mě nikdo neznal a najednou mi lidé kempovali před domem. Ten zápas měl úplně všechno, od toho okamžiku všichni čekají, kdy se stanu novou legendou.“

Jenže Kyrgios se místo toho proměnil především v bouřliváka. Cítil na sobě velký tlak, kterému podléhal, začal být agresivní. „Poznal jsem i rasismus, úplně zbytečnou věc, hrozně mě to bolelo. Nezvládal jsem to, každý den jsem pil.“

Upřímnou zpověď protkávají záběry z jeho loňských zápasů. Vedle detailů na sprosté výlevy a emotivní reakce ale jasně vyniká Kyrgiosův výjimečný talent pro hru. A když k němu Australan přidal i ukázněnější vystupování, začal sbírat úspěchy i úctu od soupeřů a veřejnosti.

Třeba když na loňském Australian Open ovládl po boku krajana Thanasiho Kokkinakise čtyřhru, čímž na domácím grandslamu způsobil nebývalé pozdvižení.

„Nicka znám asi od devíti let, kdy byl ještě pořádně oplácaný a nosil všechno s logem NBA. Už tenkrát ho bylo všude slyšet, to se od té doby moc nezměnilo,“ líčí Kokkinakis. „Nehrajeme spolu jen proto, že jsme na kurtu dobří, trávíme spolu spoustu času i mimo tenisový svět. Takové přátelství je pecka, když jste si s někým tak blízcí, víte, jak ho pošťouchnout.“

Všechny tyto střípky mají za cíl vykreslit Australana jako svérázného sportovce, který trpí pod enormním tlakem, ale mimo kurt si cení rodiny, přítelkyně, kamarádů. Snaha přesvědčit diváky, ať se s tenistou, který mnohdy působí jako namyšlený floutek, ztotožní, je patrná.

Na premiéře Break Pointu pózují Američané Taylor Fritz (vlevo), Frances Tiafoe (uprostřed) a Ital Matteo Berrettini:

V dalších dílech seriálu kamery podobně sledují Itala Mattea Berrettiniho a jeho přítelkyni Alju Tomljanovicovou z Austrálie, Američana Taylora Fritze, Španělku Paulu Badosaovou, Řekyni Marii Sakkariovou či Tunisanku Uns Džábirovou.

Mnoho z nich zavítalo v Melbourne na čtvrteční slavnostní premiéru.

Od pondělí ve stejném městě místo společenských oděvů nasadí znovu tenisovou uniformu. A svými zápasy budou psát scénář pro další epizody seriálu, který má pomoci udržet tenisu postavení předního světového sportu i v budoucnosti.

,

Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga