Aryna Sabalenková

Aryna Sabalenková | foto: AP

Chvála, která plodí nenávist. Lukašenko mi rozhodně nepomohl, ví Sabalenková

  • 18
Na začátku roku se pyšnila šňůrou třinácti výher v řadě, ovládla Australian Open, v březnu zase premiérově dokráčela do finále prestižního turnaje v Indian Wells. Přesto běloruská tenistka Aryna Sabalenková neprožívá na okruhu WTA zrovna šťastné období.

„Směřuje na mě hodně zvláštních pohledů, od někoho cítím i nenávist,“ popisovala ve Stuttgartu trable, které jí způsobuje vyostřená debata o účasti ruských a běloruských sportovců v mezinárodních kláních.

Hlavní argument proti startu? Využívání úspěchů sportovců k propagandě. I proto Sabalenkovou příliš netěší vyjádření běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který počínání nejlepší tenistky své země pozorně sleduje. Po jejím letošním vítězství v Melbourne se na sociální síti Telegram šířilo video, kde připíjí na její zdraví.

A současnou světovou dvojku neopomenul ani během dubnového projevu k národu a parlamentu, v němž se rozvášnil nad případným zákazem startu běloruských reprezentantů na olympijských hrách. „Když se našich sportovců zeptáte, jestli souhlasí s válkou, můžou se vám smát. Samozřejmě, že jsou proti. Taky jsem proti válce, stejně jako všichni ostatní.“

Dojatá Aryna Sabalenková po poslední výměně finále ženské dvouhry na Australian...

Pro Bělorusy podle něj není důležité, jestli sportovci soupeří s neutrálním statusem, nebo se státními symboly. „Pokud bude Maksim Nědosekov (bronzový medailista z OH v Tokiu ve skoku vysokém) závodit bez naší vlajky, budeme na něj snad méně pyšní? Nebo na Arynu Sabalenkovou?“ zamýšlel se. Následně vyjmenoval úspěchy běloruské tenistky z posledních měsíců: Melbourne, Indian Wells či postup do čtvrtfinále v Miami. „To všechno víme a jsme na ni hrdí,“ chválil Lukašenko.

Nic jsem neudělala, brání se Běloruska Sabalenková. Nenávist kolegyň nechápe

K jeho výrokům se nyní vrátila i Sabalenková: „Rozhodně mi nepomohl. Ale nevím, opravdu nevím, co říct. Může komentovat moji hru, kdykoliv bude chtít. A znovu opakuji, že nemám s politikou nic společného. Jsem jen sportovkyně. Ano, sice z Běloruska, ale jediné, o co se snažím, je být nejlepší.“

Během útoku na pozici světové jedničky se nechce nechat příliš rozptylovat, omezila aktivitu na sociálních sítích a méně času tráví i na internetu. Navíc si stále drží úchvatnou formu z počátku roku, ve Stuttgartu v prvním zápase na antuce v sezoně jasně přehrála dvanáctou hráčku světa Barboru Krejčíkovou 6:2 a 6:3.

Přesto lze pozorovat, že se jí dění okolo dotýká. „Pokud mě Ukrajinci budou po tomhle ještě víc nenávidět, tak se ptám: Co můžu dělat? Jestli jim negativní emoce uleví, tak jsem ráda, že jsem jim mohla pomoct,“ rýpla si a zároveň zdůraznila, že válku v žádném případě nepodporuje.

„Ukrajině jsem nic špatného neudělala. Někteří lidé mě nemají rádi jen proto, že jsem se narodila v Bělorusku. Je to jejich rozhodnutí, se kterým nic neudělám.“


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga