Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čaputová pronesla poslední projev ve funkci, apelovala na sebevědomí a lidskost

  15:30aktualizováno  16:40
Zuzana Čaputová v pátek přednesla svůj poslední projev coby slovenská prezidentka. Následovat bude přehlídka čestné stráže, a to v 17 hodin. „Prožili jsme těžkých pět let,“ řekla v projevu a apelovala na návrat k lidskosti. Připomněla, že za jeden mandát zažila pět premiérů. V sobotu v poledne už úřad převezme její nástupce Peter Pellegrini.

Čaputovou v zahradách prezidentského paláce poslouchali hosté z různých segmentů společnosti – vědci, sportovci, umělci, oceněné osobnosti, členové samosprávy, zástupci charity či vzdělávání, ale i menšin. „Reprezentujete různorodé Slovensko. Takové, jaké jsem ho měla příležitost poznat – moudré, solidární, aktivní, kompetentní, zralé a lidské,“ řekla prezidentka na úvod.

Připomněla krize, kterými Slovensko v posledních pět letech prošlo, od pandemie koronaviru, přes válku v sousední Ukrajině i energetickou krizi až po „bezprecedentní růst cen“. „Nečekala jsem, že se během mého pětiletého působení vystřídá pět vlád a že si politická situace vyžádá i tak výjimečný krok, jakým bylo jmenování úřednické vlády,“ podotkla.

Od roku 2019 zažila vlády premiérů Petera Pellegriniho, Igora Matoviče, Eduarda Hegera, L’udovíta Ódora i Roberta Fica. „Naproti tomu všemu odcházím s neopakovatelnými zkušenostmi. S vědomím, že potenciál Slovenska je větší, než jak ho dnes vnímáme pod vlivem mnoha obtížných zpráv a nepříznivé společenské atmosféry,“ pokračovala.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

„A také s potvrzením, že to nejcennější pro Slovensko jste vy, lidé, vy všichni, kteří se snažíte, aby se naše země stala lepším místem pro život,“ míní Čaputová. „Tato naše společná snaha má šanci být úspěšná. Věřím tomu, protože věřím Slovensku. A jsem přesvědčená, že i Slovensko může věřit samo v sebe,“ řekla také s tím, že když před pěti lety nastupovala, nabídla národu své ruce, srdce a hlavu.

Do úřadu podle svých slov nastupovala s ambicí být hlasem těch, kteří nejsou slyšet. Jmenovala tak oběti domácího násilí, které většinou tvoří ženy a děti, dále seniory a lidi na hranici chudoby. „Má snaha mířila i k příslušníkům menšin, aby pro svou odlišnost nečelili jinému zacházení či diskriminaci, ale abychom je vnímali jako obohacení naší společnosti. Protože různorodost, pokud máme snahu jí porozumět, nás obohacuje,“ zdůraznila.

Nevyužité příležitosti a promarněné šance

„Snažila jsem se pomoct mladým lidem, kteří se i kvůli nejistotě spojené s pandemií ocitli v náročné psychické situaci a odtabuizovat téma duševního zdraví,“ uvedla Čaputová a vzpomněla některé své úspěchy. Třeba otevření intervenčních center pro oběti domácího násilí v krajských městech či zvýšení některých sociálních dávek pro chudé.

Připomněla své cesty do regionů, do zahraničí, jmenování státních funkcionářů či desítky udělených milostí a získaných investic, ale i svou snahu o dodržování zákonů a ústavnosti. Čaputová ve funkci mnohdy projednávané zákony buď vetovala nebo poslala k posouzení Ústavnímu soudu. „Ve většině podání Ústavní soud svým rozhodnutím potvrdil relevantnost našich argumentů,“ rekapitulovala prezidentka a zmínila i svůj důraz na ochranu životního prostředí – i v samotném paláci.

„Vím, že moje působení nebylo bezchybné, ale vždy v plném nasazení a věrné demokratickým hodnotám. Považovala jsem za své poslání snahu o dialog spojený se vzájemným respektem. Poslouchat názory občanů, politických partnerů, odborníků a konat tak, abych zmírňovala napětí a obrušovala hrany. I když tato moje etapa zítra skončí, styl politiky, který vyjadřuje tyto hodnoty, zůstává stále jeden z nejdůvěryhodnějších v zemi. A to je zkušenost, na které se dá dále stavět,“ vyzvala jedna z nejpopulárnějších političek v zemi.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přednesla svůj poslední projev ve funkci. (14. června 2024)

Spolu s Pellegrinim se dlouhodobě dělí o první místo v žebříčku nejdůvěryhodnějších politiků. V projevu se obrátila i k samotným Slovákům. Viděla u nich prý schopnost vzepřít své síly, držet pohromadě, sjednotit se a poslouchat hlas rozumu i hlas srdce.

„Byla jsem svědkem mnohých úspěchů a povzbudivých signálů. Aby byl tento obraz úplný, musím však připomenout, že rovněž jsem byla svědkem i nevyužitých příležitostí a promarněných šancí,“ poznamenala s tím, že Slovensko umí být soudržné a solidární, citlivé a zodpovědné. „Ale zároveň v mnohých lidech dříme hněv a strach,“ upozornila i na nenávistné projevy na sociálních sítích, které se v zemi přenášejí i do fyzického prostoru.

Čaputová v této souvislosti připomněla teroristický útok na bratislavský gay club Tepláreň a atentát na premiéra Fica. „V takových chvílích se každý musíme ptát sami sebe, co a proč se to stalo. Ne však proto, aby znovu nastartoval spirálu útoků na druhé. Ale proto, aby každý z nás pochopil svou úlohu v této situaci. Všechny lidské bytosti touží po klidu a bezpečí,“ podotkla a coby první místo těchto potřeb označila mysl a srdce občanů. „Od nich musíme začít. Sami od sebe. Svými slovy a činy,“ dodala.

„Čeká nás velká úloha, posílit důvěru a pochopení mezi sebou navzájem. Nikdy nesmíme vzdát základní humanistickou úlohu, vidět v tom druhém především bratra a sestru. Jsme tak zranitelní a ten okamžik věčnosti, který tu máme strávit spolu, udělejme pro sebe navzájem lepším. Slovensko, země mého dětství, můj domove, přeji ti klidnější časy, moudré vedení a víc lidskosti. Přeji ti stále víc sebevědomých, hrdých lidí, kterým nechybí pokora. Moje milované Slovensko, bylo mi ctí sloužit ti,“ řekla Čaputová na závěr. Po projevu zazněl potlesk a slovenská hymna.

V sobotu úřad převezme Pellegrini

Projev následoval po prezidentčině poslední zahraniční cestě. Ta vedla tradičně do Česka. Prezident Petr Pavel jí tu ve čtvrtek předal Řád Bílého lva. Nejvyšší české státní vyznamenání Čaputová obdržela za přínos k rozvoji česko-slovenských vztahů. Pavel zase od Čaputové dostal nejvyšší slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže.

„Byla jste vzorem pro mnoho politiků,“ řekl Pavel prezidentce. Podle něj naplňuje všechny rysy, které by měla mít hlava demokratického státu. Vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi se zlepšily jak na politické, tak i občanské úrovni, dodal.

Rozlučková tour Čaputové v Česku: probudila Lány, zavítala i do divadla

V sobotu Čaputovou ve funkci vystřídá expředseda parlamentu a čestný předseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Slavnostní akt začne v 11:45 a potrvá až do večerní recepce na Bratislavském hradě. Čaputová také Pellegrinimu během dne symbolicky předá klíče od prezidentského paláce.

Slovenská prezidentka podle svých slov nebude dále pokračovat v politice. Přiznala však, že přemýšlí o dráze v akademické sféře. O druhý mandát se po vypršení toho nynějšího neucházela. Jak popsala, na dalších pět let v nejvyšší ústavní funkci by neměla sílu.

Během mandátu čelila nenávisti jak ze strany politiků, tak části společnosti. Zatímco ta o ní mluví jako o „americké agentce“ a prezidentce podle jejích slov posílala výhrůžky, v jiných částech slovenského národa se s odchodem Čaputové rozlil smutek. I nyní někteří Slováci na sociálních sítích první ženě v úřadu slovenského prezidenta vyjadřují slova díků.

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl neobhajovat mandát. Joe Biden sice jako svoji náhradnici podpořil viceprezidentku Harrisovou, ovšem ta...

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

Premium

Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od arabských sousedů, ale až z druhého konce Arabského poloostrova, tedy na dosud nejvzdálenějším místě od...

22. července 2024

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

Premium

Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela Univerzita Palackého v Olomouci, s ním mají tři čtvrtiny patnáctiletých alespoň jednu zkušenost. Víc...

22. července 2024

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...