Tenisový areál na pražském ostrově Štvanice

Tenisový areál na pražském ostrově Štvanice | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

1. ČLTK slaví 120 let. Na Štvanici si můžete prohlédnout Davis Cup

  • 0
Zdání někdy klame. Když vcházíte do areálu tenisového klubu 1. ČLTK na pražském ostrově Štvanice, upoutá vás hned u vchodu velká cedule s číslem 100 a nápisem Centenary Tennis Clubs. Mohlo by se tedy zdát, že nejstarší pražský klub v blízké době oslaví sté narozeniny. Ale kdepak, ve skutečnosti existuje už 120 let.

"Cedule značí, že patříme do sdružení stoletých tenisových klubů z celého světa," vysvětluje jedenašedesátiletý manažer ČLTK Vladislav Šavrda. "Jako jediní v Česku," doplňuje.

V klubovně jsme žili, vzpomíná Šavrda

Už jen tahle příslušnost k tenisové smetánce naznačuje, jak významnou historii má ČLTK za sebou. Klub, jehož celý název zní Český Lawn-tennisový klub, vznikl v roce 1893, ale o přesném datu se vedou spory. Proto se nedá s jistotou říci, jestli je ČLTK nejstarším tenisovým spolkem v Česku.

"Zato víme, že klub založili Josef Cífka a Josef Rössler-Ořovský. A že nejdřív sídlil na Střeleckém ostrově," vypráví Šavrda. "Za dva roky se přestěhoval na Strossmayerovo náměstí a v roce 1897 na Štvanici."

Tam sídlí dodnes, byť zázemí i podoba stadionu se už s tehdejší dobou nedají příliš srovnat. Dnes Štvanici charakterizuje hlavně vysokými tribunami obehnaný centrkurt. Ten se začal stavět současně s trasou metra C v roce 1983 a výrazně se o něj zasloužil wimbledonský vítěz Jan Kodeš, který v ČLTK prožil první část kariéry.

"Ale my, co jsme zažili "starou" Štvanici, na ni vzpomínáme jen v dobrém. Na centrkurtu byla parádní atmosféra. Na místech k stání u Negrelliho viaduktu, kde jezdily parní lokomotivy, bývalo tak nabito, že už by se tam nevešlo ani dítě," vzpomíná Šavrda s nostalgií na doby, kdy tehdy pětitisícová Štvanice sledovala fantastické bitvy v Davis Cupu.

Sám zažil tyhle časy v několika rolích. "Nejdřív jako sběrač míčků, později jsem po gamech ručně měnil skóre na otáčivých tabulkách," usmívá se. "A pak jsem samozřejmě prožil strašně moc velkých zápasů přímo na tribuně jako divák."

Ke starému areálu patřila i dřevěná útulná klubovna, ke které se také pojí mnoho Šavrdových vzpomínek. "Tam jsme v podstatě žili. Trávili jsme v klubu hodně času i mimo tréninky - hráli jsme v klubovně kulečník, karty... Žilo se úplně jinak, tenis nebyl tak profesionální jako dneska."

Klubovna musela ustoupit při výstavbě nového centrkurtu, který měl premiéru při Poháru federace v roce 1986. "To byla také jedna z asi tří akcí, kdy se tribuny úplně zaplnily," krčí rameny Šavrda. "Letos jsme i Prague Open vzhledem k počtu diváků hráli na malém centru. Ten velký tu zůstal jako takový monument."

Ale i ten určitě stojí za návštěvu. Celý areál si můžete prohlédnout v neděli, kdy klub pořádá oslavy výročí založení. Během nich se na Štvanici můžete vyfotit s vystavenými trofejemi - Davis Cupem i Fed Cupem. A narazíte třeba i na Jana Kodeše, Jiřího Hřebce, Helenu Sukovou a řadu dalších slavných odchovanců 1. ČLTK.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga