Škola sázení: Kurz odráží šanci na výhru

KURZ. Kurz odráží pravděpodobnost dané události. Je ovlivněn marží. | foto: Profimedia.cz

24 2009
Co definuje celý obor sázení? Kurz. Vyberete jedno číslo, vsadíte si ho a podle něj se vám v případě úspěchu zkalkuluje výhra. Co přesně ale kurz je?

Krátce a jasně: pravděpodobnost.

Pravděpodobnost úspěchu vámi vybrané strany, uvedená nikoli v procentech, ale v desetinném čísle (v našich zeměpisných šířkách), navíc upravená o marži sázkové kanceláře.

O práci bookmakera panují různé představy. Základ je ale stejný už pár posledních staletí. Papír, tužka a vypisovaná událost. Každý závod, soutěž, zápas na sto procent nějak dopadne (se skrečí, zrušením a podobně by měla počítat pravidla každého bookmakera). Z pohledu bookmakera jde v podstatě jen o to, aby tuto stoprocentní pravděpodobnost správně rozdělil mezi všechny potenciální výsledky daného zápasu.

Ideální vs. reálný svět

Vyberme si například sobotní zápas 1. kola Gambrinus ligy Slavia - Mladá Boleslav, 1X2. Bookmaker si promítne v hlavě všechny informace ve spojitosti s daným zápasem, zapojí svou intuici, pokřižuje se a vytvoří odhad. Svůj autorský kurz.

Škola sázení

Může si třeba říct, že Slavia vyhraje nad Mladou Boleslaví s 58% pravděpodobností, remízou mač může skončit v 27 % případů a ve zbylých 15 % by si všechny body z Edenu mohli odvést fotbalisté z města aut. Kurz se pak počítá jako podíl celkové pravděpodobnosti a šance na daný výsledek. Kurz na Slavii je tedy (100/58 =) 1,72, remíza (100/27 =) 3,57 a výhra Boleslavi (100/15 =) 6,67.

Tedy - takto by kurzy vypadaly v "ideálním" světě pro sázkaře: bez marží sázkových kanceláří, ale i bez kanceláří samotných (bez marží by zřejmě žádné neexistovaly - i když lze diskutovat, jak vysoké mají marže být). Sázkové kanceláře fungují jako obchodní společnosti a snaží se svým majitelům vydělávat.

Zatímco normální obchodník si svůj zisk přiráží k nákupní ceně zboží, bookmaker tak činí k ideálnímu (100 procentnímu) kurzu. Na zápas rozmístí svůj "polštář" - marži, která ho jednak částečně chrání před pohyby trhu a jež mu především v dlouhodobém horizontu zajišťuje zisk.

V reálném světě tedy kalkulace kurzu na zápas Slavie - Mladá Boleslav vypadá tak, že bookmaker s 10 procenty marže, nabídne na Slavii kurs 1,55 (= 90/58), remíza vynáší 3,2 (= 90/28) a hosté se vyplácejí v kursu 6,0 (= 90/15). Aby tak sázky na Slávii byly dlouhodobě úspěšné, musela by Slavie vyhrát alespoň v 64,5 procentech (= 100/1,55), což je o šest a půl procenta více, než je podle bookmakera pravděpodobné.

Marže ovlivňuje strategie a typ zápasu

Marže, neboli payback, je většinou definována dvěma okolnostmi. Strategií sázkové kanceláře a typem zápasu.

Strategie se odvíjí od toho, jakým způsobem se chce bookmaker na trhu prosadit. Vysokými kurzy, agresivním marketingem, nebo střední cestou? Obtížné je zkombinovat vysoké kurzy i agresivní marketing. Vysoké kurzy totiž znamenají nižší zisky a ty zase nižší rozpočty pro marketing.

Typ zápasu zase udává, jak jistý si je bookmaker ohledně daného utkání respektive většinou spíše celé ligy. Kurzy na vysoce sledované ligy, jako například Premier League nebo NHL, kde má bookmaker jistotu, že mu neuteče žádná zásadní informace ovlivňující kurz, se mohou pohybovat daleko výš než poloprofesionální soutěž z druhého konce světa, kde výsledek více než kvalita hráčů ovlivňuje fakt, jestli hvězdu jednoho týmu pustil šéf včas z práce.

Na straně sázkové kanceláře je tedy marže. Na straně sázkaře je ale přesná znalost výše této marže a především, možnost zapojit se do hry jen v moment, kdy on chce. Když se mu zdá, že marže sázkové kanceláře není "rozmístěna" správně. V momentu, kdy v některém kurzu vidí value.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Najdete na iDNES.cz