Škola sázení: Když sázíte na házenou, všímejte si kádru, motivace a formy

Sázení na házenou je podobné jako na jiné kolektivní sporty. Nějaká specifika přesto má. | foto: AP

22 2010
Čeští házenkáři mají poslední šanci zabránit brzkému odjezdu z evropského šampionátu, sázkaři možná poslední možnost vsadit si na zápas týmu, o jehož výkonnosti mají přehled a mohou tedy najít výhodu proti bookmakerům. Na co si při sázení na házenou dát pozor?

V zápasech mistrovství Evropy a dalších podobných šampionátů nelze dost dobře vycházet z dlouhodobé formy jednotlivých týmů, ačkoliv i ta má svůj vliv. Národní mužstva postupně mění složení hráčů a trenérů. Nebo se do týmu mohou dostat dva tři Srbové (případ Maďarska), kterým se podaří získat občanství. To může posunout výkonnost týmu do jiných dimenzí.

Kurz

Pro vytvoření základního kurzu je proto zapotřebí zkombinovat dlouhodobější znalost s kvalitou kádru, motivací a samozřejmě s aktuální formou.

Pro vytvoření základního kurzu je proto zapotřebí zkombinovat dlouhodobější znalost s kvalitou kádru, motivací a samozřejmě s aktuální formou. České výsledky na minulém mistrovství ovlivnila absence Jíchy, Maďary zase oproti minulosti oslabuje absence hvězdného Nagye.

Motivace je u obou obdobná, co se týká formy, oba týmy mají za sebou v podstatě stejné výsledky. Oba odehrály solidní zápas s Francií a nechaly zastřílet Španělsko. Kádr je mírně zkušenější na straně Maďarů, kteří uhráli šesté místo na posledním světovém šampionátu.

I další faktory jsou podobné s ostatními kolektivními sporty. Podle bookmakerů zabývající se házenou hraje - především na klubové úrovni - oproti fotbalu nebo hokeji silnější roli domácí prostředí.

Zatímco například ve fotbale se v případě dvou vyrovnaných týmů dává domácím v boji o výhru zhruba čtyři procenta k dobru, v házené může být tento rozdíl až dvojnásobný (sedm až osm procent). Podle expertů je to způsobeno větším vlivem znalosti prostředí a také intenzivnějším kontaktem s diváky.

Škola sázení

Nový pravidelný seriál na serveru iDNES.cz navazuje na podzimních deset dílů, ve kterých jste se s kurzovými sázkami seznamovali. -čtěte zde

V jarní části vám expert přibližuje, jak sázet na jednotlivé sporty.

Už vyšlo:
fotbal, tenis

Dnešní díl:
Jak sázet na házenou?

V dalších týdnech:
basketbal, volejbal, anglické trio (golf, šipky, snooker), americký fotbal a baseball, zimní sporty, hokej, speciální sázky

Mistrovství Evropy se ale hraje na neutrální půdě, v hledišti lze asi s přihlédnutím k temperamentu očekávat mírnou převahu maďarských fandů.

Analyzovat samotný zápas na základě očekávání plynoucího z posledních dvou zápasů je zřejmě to nejtěžší. Soupeři českého týmu bez větších problémů přečetli, odkud jim hrozí největší hrozba, a osobní obranou nebezpečí od Filipa Jíchy značně eliminují. Čeští hráči také v zápase se Španěly ukázali, že mají zjevné problémy s bráněním "těžkotonážních" pivotů soupeře. Stodvacetikilový pořízek Gal a další urostlí Maďaři jim nejspíš budou dělat problémy.

Naopak v útoku by českou devízou mohla být pohyblivost a forma Martina Sklenáka, který by mohl méně flexibilní Maďary rozhýbat. O to víc, pokud trenér Lipták opět zvolí model se dvěma pohyblivými spojkami, jako tomu bylo v druhém poločase s Francií.

Podtrženou sečteno, Maďaři disponují poněkud zkušenějším týmem, který vypustil druhý poločas se Španěly a ušetřil síly. Oba týmy dokážou praktikovat herní styl, který nesedí jeho soupeři, ale zatímco Maďaři mají pár hráčů schopných zbrzdit české rychlíky, maďarské tanky se na brankovišti budou blokovat obtížně.

Právě to jsou zhruba hlavní důvody, společně s maďarskou "nenutností" vyhrát, proč trh mírně favorizuje maďarský tým.

Totals

Zde je základním výchozím bodem dlouhodobý průměr počtu gólů v zápasech obou soupeřů. Střed těchto dvou čísel pak vytváří přirozenou linii pro nabídku totals.

Z kurzů na 1X2 lze pak odvodit i hendikep. Ten obvykle koreluje s pravděpodobností výhry favorita. To až na výjimky těch opravdu velkých favoritů, kteří jsou si natolik jistí výhrou, že soupeři dopřávají pocit šance. Dobrým příkladem těchto výsledků jsou například Chorvati, kde bookmakeři pravidelně snižují linii hendikepu, protože tento hvězdný tým prostě své soupeře pouze poráží, nikoliv destruuje.

Spíše okrajově sledované, ale pořád nabízející stejnou šanci porazit bookmakery i trh, jsou nabídky na počty gólů v zápase (takzvané totals). Zde je základním výchozím bodem dlouhodobý průměr počtu gólů v zápasech obou soupeřů. Střed těchto dvou čísel pak vytváří přirozenou linii pro nabídku totals.

Takto vzniklý číselný průměr je ale nutno přizpůsobit okolnostem. Pokud předpokládáte, že herní styl jednoho z týmů bude natolik dominantní, že jej ten druhý bude nucen akceptovat, pak je logicky nutné tento v tvorbě totals daleko více akcentovat.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz