Sázkové kanceláře odmítají kritiku: Pravidla hry musíme určovat my

PRAVIDLA HRY. Zástupci sázkových kanceláří reagují na kritiku, která se na ně od sázkařů v posledních dnech valila. Argumentují tím, že s kůží na trh jdou bookmakeři, proto by měli oni určovat pravidla hry. | foto: Profimedia.cz

19 2010
Pokud by sázkaři jenom vyhrávali, sázkové kanceláře by během krátké doby zkrachovaly. Přestože čeští tipující remcají, některé sázkové společnosti mají vůbec problém přežít. "Proto musíme mít nějaké nástroje, i když se třeba sázkařům tolik nelíbí," reagují sázkovky na kritiku.

Nesmyslné limity, zlodějský manipulační poplatek, šílená hladina kurzů. Tak pojmenoval v rozhovoru iDNES.cz úspěšný sázkař hlavní neduhy českých sázkových kanceláří.

Kromě něj si stěžují i další sázkaři, kteří vyhrožují, že raději budou sázet u zahraničních internetových kanceláří.

České společnosti se proto brání: kritika je neopodstatněná. Přečtěte si reakce sázkových kanceláří na středeční rozhovor.

Dále čtěte

Jaké články si ještě k tématu můžete přečíst

Fortuna: Bookmaker má právo ovlivňovat míru rizika

Pochopil jsem, že tématem rozhovoru byly zhruba tři okruhy... Proto jsem i svou reakci rozdělil na tři části.

O limitování
Kurzové sázení je od A až do Z soubojem dvou lidí – sázkaře a bookmakera. A ten, kdo jde v první řadě s kůží na trh, není sázkař, ale bookmaker. On je ten, kdo riskuje, jde se svým "produktem" na trh a měl by tak mít právo míru rizika ovlivňovat. Každý se někdy v životě s někým o něco vsadil, ale každý měl také přirozeně právo říci, zda ano a o kolik to bude.

Sázkové kanceláře obecně v Česku vyplácejí na výhrách až 90 procent vkladů, tj. vrátí je zpět sázejícím, rozhodně tak není pravda, že by v kurzovém sázení nešlo vyhrávat.

O manipulačním poplatku
Sázky bez manipulačního poplatku většinou nabízejí nelegální sázkové kanceláře, které neprovozují pobočky a navíc v ČR neodvádějí žádné poplatky (daně). Mají v tomto výraznou konkurenční výhodu. Ale neposkytují odpovídající servis, kdy má sázkař svoji pobočku hmatatelně proti sobě a může si mimo jiné nechat vyplatit sázku, i tu podanou na internetu, na kterékoliv z nich.

Pobočky celkově hrají podstatnou roli v souvislosti s internetovým sázením. Registrace spojená s předložením dokladu totožnosti a ověření plnoletosti jsou nezbytné pro zamezení sázení mladistvým. Každý chce mít svou pobočku po ruce a ne putovat za sázkou, výhrou či registrací desítky kilometrů.

Sázkaři mají možnost volby, manipulační poplatek s jistotou a servisem, nebo risk v podobě např. problematického vyplácení výher. I ve Fortuně ale jde sázet bez manipulačního poplatku prostřednictvím "Profisázky".

O kurzové hladině
Vyšší kurzovou hladinu poskytují např. takové kanceláře, které neumožňují sázky kombinovat a zpravidla ani sázet v kurzu nižším než 1,8:1. Jedná se de facto o jiný druh hry. V našich podmínkách jsou přitom AKO sázky nejoblíbenější. A opět platí, kdo chce sázet vyšší kurzy, stačí, aby se v nabídce Fortuny podíval na hru "Favorit dne", kde jsou kurzy bezkonkurenčně nejvyšší.

Petr Šrain, tiskový mluvčí

Michal HanákON-LINE

Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny, se čtenáři iDNES.cz nedávno diskutoval v on-line rozhovoru i o limitování sázek.

Chance: V sázkách na tenis se řadíme mezi nejlepší

Ve společnosti Chance se zaměřujeme na šíři nabízených sázkových příležitostí a troufám si říci, že právě v oblasti tenisových sázek patří naše nabídka mezi nejlepší na trhu. I v jiných sportech se snažíme zákazníkům nabídnout více zajímavých možností k sázení, příkladem mohou být sázky na značku lyží vítězů v nedávném závodu slalomářek a slalomářů ve Světovém poháru.

Co se kvality našich kurzů týče, to si jistě mohou čtenáři porovnat sami. Sázení přináší našim zákazníkům především zábavu a uspokojení ze hry, kdy mohou využít své znalosti z oblasti sportu či ze společenského života.

Porovnávání se zahraničními sázkovými kanceláři, které na internetovém trhu v tuzemsku podnikají bez licence, není zcela objektivní. Na rozdíl od pěti tuzemských sázkových kanceláří, které mají pro internetové sázení v ČR licenci a mezi které se řadíme i my, nelegální sázkové kanceláře neodvádí ze svého podnikání v České republice žádné odvody, nedisponují sítí poboček či neověřují plnoletost sázejících.

Markéta Světlíková, tisková mluvčí

Bob (vlevo) a Mike BryanovéSázkař: Okradli mě

Český sázkař tvrdí, že ho sázková kancelář BetClic obrala o víc než milion korun. Společnost se brání: postupovali jsme podle řádu.

Sazka: Black list nemáme

Sázející vychází z individuální zkušenosti, kterou zobecňuje. Paušalizace je ovšem zavádějící. Jako příklad mohu uvést manipulační poplatek. Při sázkách na sazkatip.cz se neplatí, přičemž nezáleží za kolik, v jakém kurzu nebo na kolik událostí si vsadíte. Bez poplatku je každá sázka.

Pokud jde o "limity pro úspěšné sázkaře", u nás je neuplatňujeme. Netvrdím, že přijmeme každou sázku. Některé odmítneme nebo přijmeme v omezeném rozsahu. Vysoké sázky však posuzujeme individuálně, především z pohledu rizika.

Black list, na kterém by byla uvedena jména s maximálním limitem vkladu nebo výhry, nemáme.

Troufl bych si polemizovat i s názorem, že "sázkovky nemají rády lidi, kteří vyhrávají". Sázkové kanceláře nechtějí prodělávat, což není totéž. Počítají ve velkých číslech a jinak než jednotlivci. V našem věrnostním klubu jsou například registrováni lidé, kteří ročně prosázejí miliony korun a vydělávají na tom. Rozhodně je netrestáme, naopak, odměňujeme, přičemž odměna se odvíjí od prosázené částky, nikoli od úspěšnosti či neúspěšnosti sázejícího.

Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí

Sázkař tipuje tiketJste moc dobrý, nesmíte u nás sázet

Skotský sázkař vyhrál tisíc liber. Sázková kancelář mu za to sdělila, že mu ruší účet. Je prý moc dobrý.

Tipsport: Sázení není nároková záležitost

Mám jen na doplnění pár obecných poznámek pro celkový přehled:

1) Řada lidí (i sázkařů) si myslí, že sázení je nároková záležitost: Není. Skutečně nemusíme vzít komukoliv jakoukoliv sázku. Podáním sázky dochází vlastně k uzavření smlouvy, je to partnerská dohoda, kde obě strany něco nabízejí. A na dohodě, jak je běžné, musejí mít zájem oba partneři.

2) Dáváme práci 3 000 zaměstnancům po celé republice. Abychom měli na výplaty a uživili je, musíme dbát na ekonomiku fungování společnosti a strategie určitých sázkových limitů do ní patří stejně jako například nastavení kurzové hladiny, o níž je v rozhovoru řeč.

3) Určitě je potřeba uvést na pravou míru, že manipulační poplatek na internetu téměř vymizel - obecně je poloviční (5%) než na pobočkách, ale drtivá většina sázek je bez poplatku (live sázky, sázka 777).

4) Myslím, že i zmiňovaný sázkař si uvědomuje, že kdyby všichni lidé jenom vyhrávali, tak nebudou sázkové kanceláře existovat a nebude možné se tedy sázením bavit, natož živit. Skutečnost je taková, že podle našich informací pouze dvě sázkové kanceláře v České republice se drží nad vodou (včetně Tipsportu), tedy vytvářejí zisk. Ostatní přežívají, jsou ve ztrátě a jejich majitelé se je snaží prodat. Mimo jiné je to dáno legislativně-ekonomickým tlakem, který je v posledních letech a měsících na české loterijní subjekty vytvářen a který v určitých momentech hraničí s existenční hrozbou.

5) A v porovnání se zahraničím si už sázkaři vůbec nemohou na co stěžovat. V přepočtu na jednoho obyvatele je 1 000 poboček Tipsportu tak hustá síť, jakou ve světě hned tak někde nenajdete, takže každý to má blízko. Kurzy máme v celkovém součtu pro lidi atraktivnější, šíře kurzové nabídky je bezkonkurenční, věrnostní programy, bonusy, soutěže, dárky, to vše jsou benefity, na něž možná někteří zapomínají.

A limity? Má je každá zahraniční sázková kancelář, protože se chová jako my a je to logické.

Lubomír Ježek, tiskový mluvčí

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sázkové kanceláře před fotbalovým šampionátem nejvíc věří Brazílii

Brazilec Neymar (vlevo) uniká Luisovi Tejadaovi z Panamy.

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii vyhraje podle bookmakerů domácí výběr. Za druhého největšího...

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Najdete na iDNES.cz