Zápasník Švec získal světový bronz!

  • 3
Baku - Marek Švec přiveze z mistrovství světa zápasníků medaili! Na šampionátu v Ázerbájdžánu obsadil v kategorii do 96 kilogramů v řeckořímském stylu třetí místo. Čtyřiatřicetiletý český reprezentant si tímto výsledkem zajistil účast na olympijských hrách v Pekingu.

"To byl hlavní cíl či úkol na tomto mistrovství, olympijská kvalifikace. Medaile už byla jen takovou třešinkou na dortu," řekl spokojený Švec.

Švec sice hned ve svém prvním duelu prohrál s pozdějším šampionem, úřadujícím mistrem Evropy a držitelem olympijského stříbra z Atén Ramazem Nozadzem z Gruzie, pak už ale nenašel přemožitele.

V opravách Švec nejprve porazil Američana Justina Ruize, poté si rodák z Havlíčkova Brodu poradil s letošním vicemistrem Evropy Jimmym Lidbergem ze Švédska i Elisem Gurim z Albánie a cestu za medailí zakončil výhrou nad Italem Diagorem Timoncinim.

"Po dlouhém čekání to vzalo rychlý spád a za hodinu a půl bylo všechno za mnou," řekl se smíchem zápasník PSK Olymp. Klíčovým duelem byl z jeho pohledu souboj s Gurim, po kterém si zajistil postup do Pekingu.

"Měl jsem z toho obrovskou radost. Pak ale přišla šance na medaili, po které se všechno ještě zlepšilo. Porovnat, co bylo důležitější, ale nejde," podotkl Švec.

Absolvent pražské FTVS získal již třetí medaili z mistrovství světa v kariéře, když v letech 1998 a 2006 vybojoval stříbro. Kromě toho se český reprezentant radoval ze dvou bronzových medailí na evropských šampionátech.

Na zlato však stále čeká. "Každý by chtěl vystoupit na nejvyšší metu, ale ne každému se to podaří. Gruzínec byl kapínek lepší, ale jak už jsem řekl, tohle mistrovství bylo hlavně o kvalifikaci na olympiádu," zdůraznil.

Švec se stal v Baku prvním českým reprezentantem, který se prosadil a podařilo se mu postoupit do Pekingu. Dnes zápasil v kategorii do 84 kilogramů také Vojtěch Kukla, prohrál však první duel s Arménem Denisem Forovem a do oprav se nedostal.

"Ještě je ve hře zítra David Vála, takže doufám, že to vezme přes kopírák podle mě. Jen tu první prohru by si mohl odpustit," přál si Švec, který chystá oslavu svého dnešního úspěchu až po návratu do Prahy.

"Tady v hotelu je jedna restaurace, ale necháme to až domů. Po každém šampionátu děláme u nás ve Stromovce grilovačku, takže ani tentokrát to nebude jiný," dodal Švec.

Řeckořímský styl:
Do 74 kg:
1. Janakijev (Bulh.), 2. Madsen (Dán.), 3. Guenot (Fr.) a Venckaitis (Lit.).
Do 84 kg: 1. Mišin (Rus.), 2. Vering (USA), 3. Tahmasebí (Írán) a Šasaja (Gruz.).
Do 96 kg: 1. Nozadze (Gruz.), 2. Ezerskis (Lit.), 3. Švec (ČR) a Rezaí (Írán).

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
5. - 8. 3. (Nové Město na Moravě)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)