Skifařská hvězda Ondřej Synek byl jedním z ambasadorů račické kandidatury jen krátce.

Skifařská hvězda Ondřej Synek byl jedním z ambasadorů račické kandidatury jen krátce. | foto: AP

Takový balík! Proč veslaři chtějí namísto MS 2019 mistrovství Evropy

  • 0
Ještě na podzim byli plni optimismu. Veslařské mistrovství světa pro rok 2019, kdy by se v Račicích zároveň usilovalo o postup na olympiádu v Tokiu, se málem stalo modlou, nakonec ale nadšení opadlo. "Rozhodli jsme se, že kandidaturu stáhneme," říká šéf veslařského svazu Dušan Macháček.

Oficiálně se tak má stát příští týden v Poznani, kde se uskuteční mistrovství Evropy. „Vyhodnotili jsme všechny aspekty a došli k závěru, že pokud v Poznani uspějeme s kandidaturou na pořádání evropského šampionátu pro rok 2017, tak od mistrovství světa zatím ustoupíme. A „Evropa“ 2017 by nám uniknout neměla, pokud vím, tak jsme jediným uchazečem,“ dodává předseda veslařů.

Hlavním ze zmíněných aspektů jsou finance. O šampionátu v roce 2019 se bude rozhodovat na kongresu mezinárodní federace FISA v rámci srpnového mistrovství světa ve Francii, a pouhá kandidatura by český svaz přišla na 650 000 eur (17,8 milionu korun), a to jen na poplatcích.

„Ale k tomu si přidejte všechny ostatní náklady, a přitom bez investic - během šampionátu musíte živit 300 lidí, což je povinnost, musíte mít novou časomíru, která přijde na 50 tisíc eur, a tak dále. Podle mých propočtů bychom do samotného mistrovství světa vstupovali s deficitem 50 milionů korun. Neděláme si iluze, že bychom našli tak silné sponzory,“ přemítá Macháček.

Příliš silní soupeři

Druhým aspektem jsou silní protikandidáti - Hamburk, Linec s kanálem v Ottensheimu a italské Varese. „Všechna tato města těží z podpory silných regionů. Hamburk se navíc uchází o olympiádu v roce 2024 a potřebuje sbírat body pořádáním různých šampionátů, Varese Italové rovněž maximálně podporují a Linec má od kraje příslib, že jakmile dostane kandidaturu, dojde k rozsáhlé modernizaci veslařské dráhy a okolí,“ vysvětluje.

Podle veslařského šéfa by v dalších letech taková konkurence být neměla, třeba o světový šampionát v roce 2018 se ucházel jen Plovdiv. „Mistrovství světa uspořádat chceme, ale až v dalších letech, rozhodně jsme nerezignovali. Pustíme se do toho znovu, snad jednou budeme bohatší,“ věří.

Pokud jde o mistrovství Evropy pro rok 2017, je finanční náročnost příznivější, poplatky za jeho přidělení činí 75 tisíc eur (dva miliony korun). „Už jsme museli složit deset tisíc. Právě tolik jsme dosud zaplatili veslařské federaci FISA ve věci kandidatury na pořádání světového šampionátu, diplomatickým úsilím se nám ale podařilo přesunout tuhle částku na konto kandidatury o Evropu,“ přibližuje Macháček.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
5. - 8. 3. (Nové Město na Moravě)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)