Veslaři chtějí zdárně ukončit vydařený rok

Praha - Čeští veslaři prožívají parádní sezonu a famózní formu chtějí potvrdil i na mistrovství světa, které začíná od neděle v britském Etonu. Největší naděje? Skifaři Ondřej Synek, Miroslava Knapková a párová čtyřka. "Tyto tři posádky na medaile mají a byla by škoda, kdybychom se vraceli bez medaile," řekl reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška.

Čeští veslaři se v letošní sezoně prosadili na medailové pozice ve Světovém poháru i mistrovství světa závodníků do 23 let.

V Etonu se uskuteční šampionát, na kterém se bude devět českých posádek snažit vylepšit loňskou bilanci v japonského Gifu. Tam se na medailové pozice prosadili skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková.

V Etonu by se měla mezi trojici nejlepších vrátit i stříbrná párová čtyřka z olympijských her v Aténách. "Dokonce si myslím, že máme i na to, abychom měli pět šest posádek v A-finále," řekl Panuška k ambicím výpravy, která do Anglie odletí ve čtvrtek.

Šampionát je pro veslaře navíc "odrazovým můstkem" pro olympijskou kvalifikaci v příštím roce.

Párová čtyřka startující v této sezoně ve složení David Jirka, Václav Chalupa, Milan Doleček, Tomáš Karas vyhrála Světový pohár. Hlavním favoritem kategorie ale budou spíše Poláci, kteří obhajují zlaté medaile.

Letos však startovali pouze v Poznani, kde suverénně vyhráli. Jinak se připravují v ústraní. "Je ale pravda, že v Polsku naši jeli z plného tréninku," podotkl předseda svazu Jiří Kejval.

Knapková byla před rokem v Gifu druhá a stříbrné pozice sbírá i v této sezoně. Suverénku Jekatěrinu Karstenovou z Běloruska totiž stále porazit nedokázala. "Věty, že už bych ji měla porazit, moc neposlouchám. Byla bych spokojená, i kdybych byla druhá či třetí. Být ve světové špičce a na bedně je skvělé," podotkla Knapková.

Nominace:

Ženy:
Miroslava Knapková (skif)
Garbriela Vařeková (dvojskif)
Jitka Antošová (dvojskif)

Muži:

Ondřej Synek (skif)
Michal Vabroušek (skif lehkých vah) Jakub Hanák (dvojskif)
Michal Horváth (dvojskif)
Jan Vetešník (dvojskif lehkých vah)
Ondřej Vetešník (dvojskif lehkých vah)
Jan Schindler (dvojka bez kormid.)
Jakub Makovička (dvojka bez kormid.) Karel Neffe (čtyřka bez kormidelníka)
Jakuv Zoff (čtyřka bez kormidelníka)
Petr Vitásek (čtyřka bez kormidelníka)
Jakub Gruber (čtyřka bez kormidelníka)
David Jirka (párová čtyřka)
Milan Doleček (párová čtyřka)
Václav Chalupa (párová čtyřka)
Tomáš Karas (párová čtyřka)

Nejstřídměji se směrem k MS kouká Synek. Loni při své premiérové sezoně na skifu vyhrál Světový pohár a na MS jel jako hlavní favorit. S bronzem však byl maximálně spokojen. Letos se mu tolik nedařilo a pouze jednou, na závěr v Lucernu, se prosadil mezi trojici nejlepších.

"Teď jsem více v klidu. Když se dostanu do finále a neuspěji tam, tak bude dobrý výsledek a ne ostuda. Letos se pole skifařů vyrovnalo a je tak deset lidí, co mohou do finále a šest jich má na medaili," uvedl Synek.

O účast v A-finále poté budou reálně bojovat dvojnásobné juniorské mistryně světa na dvojskifu Gabriela Vařeková s Jitkou Antošovou, skifař lehkých vah Michal Vabroušek, ale i další nominované posádky. Nejtěžší úlohu bude mít zřejmě dvojskif Jakub Hanák, Michal Horváth, který neodjel ze zdravotních důvodů kompletně ani jeden mezinárodní závod.

"V týmu máme už zkušené posádky, které ale věkem patří mezi mladší. Nejlepší veslařský věk by měly mít mezi olympiádami v Pekingu a Londýně, či-li naše družstvo je až na výjimky hodně perspektivní," podotkl Panuška.

Všichni veslaři se však budou muset v Etonu vyrovnat se složitými podmínkami. Nový kanál, který byl vybudován pro olympijské hry v Londýně 2012, je totiž známý velkými vlnami. "To je ale jediný zápor kanálu," dodal Panuška.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž