V Alpách se daří Lanfranchimu

B r i a n c o n - Druhou ze tří náročných alpských etap cyklistického závodu Giro d'Italia, která vedla ze Saluzza do francouzského Brianconu a měřila 177 kilometrů, vyhrál Ital Paolo Lanfranchi. Druhý dojel s odstupem 55 sekund jeho krajan a vítěz závodu z roku 1998 Marco Pantani. Růžový trikot vedoucího jezdce průběžné klasifikace udržel další Ital Francesco Casagrande. Druhý Stefan Garzelli na něj ztrácí 25 a třetí Gilberto Simoni 49 sekund.

V průběhu dnešní etapy, která zahrnovala náročná stoupání na hřebeny Colle dell'Agnello (2748 m) a Izoard (2360 m), se soupeři několikrát pokusili sesadit Casagrandeho z vedoucí pozice. Ital však své rivaly Garzelliho, Simoniho i Rusa Pavla Tonkova uhlídal.

Simoni dnes dojel třetí, přičemž v cíli ztrácel na  Lanfranchiho minutu a jednu sekundu. Na trase získal čtyři bonusové sekundy, ale na vymazání Casagrandeho náskoku v celkovém
pořadí to nestačilo.

Pantani, který ztrácel na startu dnešní etapy na lídra závodu téměř hodinu, byl v cíli oslavovaným hrdinou. Po roce, v němž prakticky nezávodil, je pro něj druhé místo velkým úspěchem. Lanfranchi si dojel pro vítězství po sólové jízdě, k níž nasadil několik kilometrů před cílem.

V sobotu čeká peloton poslední horský úsek. Dvacátá etapa je časovka jednotlivců na 34 kilometrů z Brianconu do Sestriere.

Výsledky - 19. etapa (177 km):
1. Lanfranchi 5:32:07 hod., 2. Pantani -54, 3. Simoni, 4. Casagrande, 5. Garzelli (všichni It.) všichni -1:01,, 6. Tonkov (Rus.) -1:06, 7. Buenahora (Kol.) -1:08, 8. Piepoli -2:00, 9. Noe (oba It.) -2:48, 10. Rubiera (Šp.) -2:51.
Průběžné pořadí: 1. Casagrande 92:44:17, 2. Garzelli -25, 3. Simoni -49, 4. Tonkov -2:46, 5. Buenahora -3:50, 6. Belli -4:47, 7. Noe -5:26, 8. Rubiera -6:35, 9. Piepoli -7:12, 10. Blanco -8:01.