ZLATÝ NÝDRLE. Student Mendelovy univerzity ve finále skeetu porazil Itala Cassandra.

ZLATÝ NÝDRLE. Student Mendelovy univerzity ve finále skeetu porazil Itala Cassandra. | foto: Petr Zvolánek

Univerziáda v Tatarstánu byla jako olympiáda, líčí čeští medailisté

  • 0
Na brněnské Mendelově univerzitě studuje lesnictví a jako myslivec občas zamíří s flintou mezi stromy. "Ale raději než na zvířata střílím na asfaltové holuby," říká Tomáš Nýdrle. Toto umění minulý týden vypiloval skoro k dokonalosti. Čtyřiadvacetiletý skeetař nejprve v pondělí v ruské Kazani vyhrál univerziádu, o víkendu pak triumfoval i na Velké ceně Plzně. "Momentálně mám formu," pochvaluje si.

Víc ohlasu samozřejmě přinesl první z úspěchů, při kterém navíc nebyl jediným brněnským studentem, který zazářil. Jakub Tomeček z Masarykovy univerzity bral ve stejném závodě bronz, ze stejného kovu byla i medaile pro české družstvo. "Všichni jsme odjížděli spokojení," libuje si Tomeček.

Oba brokoví střelci z brněnské Komety se zvládli popasovat s novým systémem, který platí od této sezony. Po kvalifikaci se předchozí nástřel maže a šest nejlepších začíná od nuly. Následně se nejpřesnější dvojice utká o zlato a ta další o bronz. "Doteď mi to moc nevycházelo, v Rusku se mi to povedlo poprvé," přibližuje dvaadvacetiletý Tomeček. Nýdrlemu naopak upravený formát sedí. "Je to hodně ošemetné, ale útočit ze zadních pozic mi vyhovuje. V půlce semifinále jsem se dostal do tempa a finále pak bylo bez problémů."

Velkolepá akce - Tatarstán žil hrami studentů jako olympiádou

Klání studentů se zúčastnila jen pětadvacítka skeetařů, většina špičkových střelců zápolila na Světovém poháru v Granadě (kde vyhrál jiný český reprezentant Jan Sychra). "Ale konkurence byla kvalitní a nebylo jednoduché se do boje o medaile dostat. Kypr, Itálie i Rusko měly na univerziádě kvalitní týmy se střelci, kteří pojedou na mistrovství Evropy," upozorňuje Tomeček.

Zatímco ve střeleckém světě šlo spíš o vedlejší akci, přímo v Kazani - srdci Tatarstánu - univerziáda poutala velký zájem. "Bylo to velkolepé, něco takového jsem ještě nezažil. Všude bylo strašně moc lidí, organizačně to bylo perfektně zvládnuté," popisuje Nýdrle.

Jeho kamarád událost přirovnává dokonce k olympiádě, kterou zažil loni v Londýně. Nyní v Rusku se sešlo dokonce ještě víc sportovců. "Samozřejmě tam nebyl takový zájem médií, ale lidé tím hodně žili a nikde nebylo prázdné hlediště. Tatarstán dlouho usiluje o autonomii a přišlo mi, že to berou jako obrovskou tatarskou událost, kterou hodně prožívali," líčí Tomeček. "Stejně jako na olympiádě jsme žili ve sportovní vesnici, stravovali se ve společné jídelně, procházeli přes rentgeny. Kontroly byly možná ještě přísnější než v Londýně. Do vesnice se nedostaly žádné cigarety, alkohol ani jídlo a pití, vyhazovali i energetické tyčinky nebo iontové nápoje." I proto museli úspěšní Brňané s oslavami počkat až do Česka.

Zlato může pomoct ve škole i k cestě na mistrovství světa

Nýdrle doufá, že mu univerziádní zlato pomůže nejen v kariéře, ale také ve škole. "Na naší univerzitě není individuální studijní plán, takže jsem měl problém s absencemi a musel jsem některé předměty opakovat. Doufám, že mi teď vyjdou víc vstříc."

Tomeček, který studuje obor speciální edukace bezpečnostních složek, se v Kazani dozvěděl o přijetí na magisterské studium a rád by vyrazil i na příští univerziádu.

Oba zároveň doufají, že se podívají na mistrovství světa v Limě. Do nominace na evropský šampionát se totiž nevešli. "Všechno záleží na tom, jak na Evropě uspěje naše družstvo a co státní trenér vymyslí. Já bych se do Peru rád podíval, zvlášť když mám jakžtakž formu," oznamuje Nýdrle.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž