SIPI TAU Ragbisté Tongy si bojovým tancem Sipi Tau dodávají odvahu před zápasem světového šampionátu proti Namibii. | foto: Reuters

Tonga má první výhru, 20 duelů šampionátu vidělo téměř milion fanoušků

• 20
Zábavný zápas plný pohledných útočných akcí, v němž Tonga podle očekávání porazila Namibii (35:21), na světovém šampionátu ragbistů završil polovinu základní části. Dvacet utkání navštívilo téměř milion diváků, průměr na stadionech se blíží padesáti tisícům fanoušků.

Přitom například jediné úterní utkání navštívilo jen 12 500 fanoušků, protože v Sandy Parku v Exeteru prostě větší kapacita hlediště není.

Tisíce diváků sledují zápasy ve fanzónách, šokující výhra Japonců nad Jižní Afrikou v úvodu turnaje přilákala v „zemi vycházejícího slunce“ lidi i na náměstí k velkoplošným obrazovkám.

Druhý zápas proti Skotsku vidělo v Japonsku 20 milionů televizních diváků. Sobotní řež mezi Anglií a Walesem sledovalo v Británii přes deset milionů lidí.

Souboj Tongy s Namibií sice dopředu tolik atraktivity v sobě nenesl, ale podívaná to byla náramná. Namibie doufala, že na sedmnáctý pokus na mistrovství světa konečně vyhraje. Povzbudil ji předchozí nadějný výkon proti Novému Zélandu i nečekaná porážka Tonžanů s Gruzií.

Telusa Veainu z Tongy se v zápase ragbyového MS řítí do brankoviště Namibie,...
MÁM TĚ Johan Tromp z Namibie (vpravo) se snaží složit Vungu Lila z Tongy v...
Joe Tuineau z Tongy (vpravo) na MS ragbistů atakuje Chrysander Bothu z Namibie.

Jenže po pár minutách Namibijci prohrávali 0:12, poločas byl 7:22. I když africký tým snižoval, Tonžané si pořád drželi pohodlný náskok. Vítězové položili pět pětek, takže si ke čtyřem bodů za výhru připsali i jeden bonusový bod.

Dvakrát s míčem do brankoviště se probili křídlo Telusa Veainu a rváček Jack Ram. Za poražené dvakrát skóroval Jacques Burger, první pětku položil Johan Tromp. Namibie, největší outsider turnaje dle světového žebříčku reprezentačních týmů, poprvé v zápase světového šampionátu položila tři pětky.

Tonga - Namibie 35:21 (22:7)

Body Tongy
Pětky: Telusa Veainu (6. minuta, 55.), Jack Ram (12., 45.), Latiume Fosita (25.)
Konverze (kop po pětce za 2 body): Vunga Lilo (7., 26.)
Trestné kopy (3 body): Vunga Lilo (35.), Kurt Morath (73.)