Jiří Gach

Jiří Gach | foto: Xinhua/Kong Hui, Profimedia.cz

Střelecký paradox: spolu získali titul, proti sobě bojují o Londýn

  • 1
Sbírají medaile, podíleli se na vyrovnání světového rekordu. Brokoví střelci brněnské Komety zažívají zlaté období. Přesto hrozí, že pro jednoho z nich bude příští rok hořký.

Tuhle trojici mohou Česku závidět i střelecké mocnosti. Jiří Gach, David Kostelecký a Jiří Lipták na nedávném mistrovství Evropy v Bělehradu málem společně přepsali historii, když atakovali nový světový rekord v disciplíně trap.

Až do chvíle, než Liptákovi ulétla předposlední rána. "Mrzí mě to. Až do toho momentu jsem měl poslední položku perfektní," povzdechl si 29letý střelec z Rajhradic. I tak ovšem Češi rekord vyrovnali a týmovou soutěž vyhráli. Stejně jako před rokem. "Máme výborný mančaft," raduje se Gach. Ovšem dodá jedno ale: "Příští rok to mezi námi asi zajiskří."

Vzhledem k olympiádě totiž lze paradoxně říct, že Česko má skvělých střelců až moc. Z úspěšné trojice mohou jet do Londýna pouze dva muži. A oni sami netuší kteří.

Gach čekal od Kosteleckého kamarádštější přístup

Účastnická místa na olympiádu, takzvané kvótaplacy, vystříleli borci z brněnské Komety Gach a Lipták. Ovšem pak je tu ještě Kostelecký z královéhradecké Dukly, který obhajuje zlato z Pekingu. A na zmíněném evropském šampionátu byl z české trojky nejlepší - v individuální soutěži skončil druhý.

"Šance jsou pořád 50 na 50. Uvidíme, jak se vyvrbí mistrovství světa a jak rozhodne státní trenér," podotýká Gach, v Bělehradu šestý.

Právě státní trenér Jan Dvořák tajenku rozlouskne. "Jenže zatím nám vůbec nenaznačil, podle čeho bude rozhodovat," sděluje Gach. "Dřív bývalo zvykem, že na olympiádu jel ten, kdo si vybojoval místo. Teď to ale může dopadnout i tak, že třeba budu lepší a trenér řekne, že David Kostelecký pojede obhajovat zlato."

Pro 42letého Gacha znamená Londýn možná poslední olympijskou šanci. "Proto bych od Davida čekal trochu kamarádštější přístup. Je o šest let mladší a má na to ještě čas. Navíc už jsem pro něj vystřílel místo v Atlantě, takže teď by ode mě dostal druhou olympiádu."

Pravdou však je, že Kostelecký by si druhým místem na Evropě zajistil účast v Londýně také, Gach byl pouze o něco rychlejší. Teď potřebuje trenéra přesvědčit na mistrovství světa, které se koná opět v Bělehradě. "Budu se o své místo rvát. Vyzrál jsem, mám zkušenosti a je skoro neuvěřitelné, jak dlouho se mě drží forma. Snad teď neodejde," doufá muž z Otrokovic.

Nejde to vypustit z hlavy, přiznává Lipták

Na olympiádu, která by pro něj byla první, by se rád vydal i Lipták. Nominační boj se snaží vypustit z hlavy. "Jenže ono to moc nejde, když to slyším ze všech stran. S klukama ale vycházíme dobře a já se připravuju na mistrovství světa jako takové, ne na souboj s nimi dvěma. O medaili bude usilovat až 40 lidí a já chci být co nejvýš."

Loni na světovém šampionátu bral bronz (a zároveň první místenku na olympiádu), nyní na evropském mistrovství skončil vinou v úvodu zmíněné chyby sedmnáctý. "Bylo to, jako kdybych v běžeckém závodě spadl dva metry před cílem a předběhlo mě patnáct soupeřů," posteskl si Lipták.

Tomu pomáhá vyčistit hlavu malý syn i práce na domě. Jeho bělehradské skóre zároveň bylo natolik slušné, že ho opravňuje i nyní myslet na solidní výsledek. K tomu pomáhá i podpora dalších členů týmu. "I když to člověku třeba nesedne a kazí to, bojuje aspoň za družstvo. A navzájem si přejeme."

Teď se ovšem z kolegů stanou i soupeři. "Ale doufám, že se kvůli tomu nerozhádáme a budeme dál táhnout za jeden provaz," oznamuje Lipták.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž