Iveta Vacenovská

Iveta Vacenovská | foto: archiv

Číňanky jsou všude, ale jde to i bez nich. Vacenovská míří na Top 16

  • 2
Pouze pro vyvolené. Česká jednička Iveta Vacenovská míří na turnaj nejlepších stolních tenistek Evropy Top 16 do ázerbájdžánského Baku. Po loňské premiéře opět nebude chybět v "turnaji pravdy", který se od roku 1971 až do loňska hrál jako Top 12. "Loni jsem v Lausanne skončila sedmá, do osmičky bych chtěla zase," řekla rodačka z Hodonína před středečním odletem.

Je vám osmadvacet, ale účast v turnaji, v němž se v minulosti starali o dobré jméno českého (československého) stolního tenisu Marie Hrachová, Milan Orlowski, Jindřich Panský nebo Petr Korbel, vám vyšla teprve podruhé. Čemu to přičítáte?
Do turnaje se postupuje na základě prosincového postavení evropských hráček na světovém žebříčku. Na něm jsem čtyřicátá, ale mezi Evropankami je to poměrně složité. V posledních letech vytváří konkurenci spousta naturalizovaných Číňanek - z ryzích Evropanek, které budou hrát v Baku, jsou přede mnou jen tři hráčky, zbytek pochází z Číny. A mohla to být moje třetí účast, jenže v roce 2013 evropská federace nesehnala peníze a Top 12 se nehrál.

Největší úspěchy Ivety Vacenovské

- Vítězství v turnaji Pro Tour do 21 let v Hongkongu (2006)

- Účast ve čtvrtfinále dvouhry na MS (2008)

- Bronz na ME 2009 a 2013 v soutěži družstev

- Sedmé místo na turnaji Top 12 2014

Jak moc si stolní tenisté turnaj považují? Pořád jde o prestižní záležitost jako kdysi?
Myslím, že to tak berou všichni. Pro mě to loni byla cenná zkušenost, nemluvě o tom, že jsem si sedmým místem zajistila účast na říjnovém Světovém poháru. To se cení, teď bych ráda nejméně zopakovala postup do první osmičky. Do Baku, kde se bude hrát od pátku do neděle, se ovšem těším, nějaké stresy si nepřipouštím.

Těšíte se i přesto, že vám v závěru minulého týdne nevyšel turnaj World Tour v Budapešti?
Nevyšel, protože jsem prohrála hned v prvním kole se sedmnáctiletou juniorkou z Polska. Svět se ale nezbořil, takový je sport a musím na to rychle zapomenout. Baku bude něco úplně jiného, je dost obtížné do Top 16 postoupit. Momentálně sice nejsem v oslnivé formě, ale poslední dva měsíce jsem přípravě podřídila všechno a doufám, že se to projeví.

Nejvíc účastí na turnaji Top 12

Milan Orlowski 12 (1. místo 1977 a 1983)
Marie Hrachová  9 (1. místo 1984)
Petr Korbel  8 (3. místo 2001 a 2004)
Ilona Voštová-Uhlíková 7 (2. místo 1976)
Jindřich Panský 5 (2. místo 1984 a 1985)

Českým rekordmanem v počtu účastí na Top 12 je Milan Orlowski, který se turnaje zúčastnil dvanáctkrát a v letech 1977 a 1983 slavil vítězství. Bylo by asi těžké jej dohnat...
Abych se přiznala, podobné rekordy jdou trochu mimo mě, trápit se tím rozhodně nehodlám. Na druhou stranu vím, že až do loňska platilo, že posledním českým účastníkem byl v roce 2008 Petr Korbel, takže se mi povedlo ty prázdné roky přerušit.

Už jedenáct let hrajete za Linec a před desítkou dní jste přispěla k jeho postupu do finále Ligy mistrů přes rakouského rivala Schwechat. Bylo to povzbuzení?
Docela ano, i když jsme byly favoritem, pro Linec to bude už čtvrté finále Ligy mistrů v historii. Hrála jsem já a dvě Číňanky, ale dvě výhry 3:0 asi nečekal nikdo. Ve finále nás čeká Fenerbahce Istanbul, obhájce trofeje, který má v kádru taky Číňanku. Uvidíme.

Iveta Vacenovská
Iveta Vacenovská

Jak jsou s vámi v klubu spokojeni?
Myslím, že tam mám solidní pozici. Dlouho jsem byla jasná dvojka za naturalizovanou Číňankou Liu Jia, dvojnásobnou mistryní Evropy. Teď se složení družstva zkvalitnilo, takže o svoji pozici musím bojovat.

Čínských hráček je v Evropě víc a víc. Proč si třeba český klub nepořídí Číňanky?
Asi to není jednoduché z hlediska víza, pracovního povolení... A peněz, to zřejmě bude největší problém. Osobně bych ale přítomnost Číňanek nepřivítala a doufám, že ani náš stolní tenis. V posledních letech jsme s českým družstvem získaly dvakrát bronz na mistrovství Evropy, ve Stuttgartu 2009 a ve Schwechatu 2013, a jsme hrdé na to, že jsme to dokázaly bez naturalizovaných Číňanek.

V Baku budete od pátku reprezentovat Českou republiku. Spatřujete nějaký rozdíl mezi zápasy za Linec a v dresu reprezentace?
Když reprezentuji svoji zem, je to pro mě čest. A klub mě živí, hraju za něj celý rok, trénuju tam. Těžko říct, kde je to těžší. Asi v reprezentaci - zápasů je míň, ale hraju s nejlepšími Evropankami nebo ve světové konkurenci.

Dráha stolního tenisty není nekonečná. Máte představu, co byste chtěla dělat po tabletenisové kariéře?
Mám bakalářský titul z FTVS a pokouším se udělat si magistra, ráda bych jednou byla trenérkou. Nejméně do olympiády v Riu se ale soustředím na sportovní kariéru - v Riu bych si ráda vylepšila svoje postavení z Londýna 2012. Tam jsem vypadla ve třetím kole, byla jsem mezi dvaatřiceti nejlepšími hráčkami. Napřed se ale musím na olympiádu kvalifikovat.

, Lidové noviny

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž