DOJELA TŘETÍ. Mirka Knapková při závodu Světového poháru v Lucernu.

DOJELA TŘETÍ. Mirka Knapková při závodu Světového poháru v Lucernu. | foto: AP

Je dávno po sezoně, ale Knapková pořád závodí. Vlastně odpočívám, říká

  • 1
V září absolvovala skifařka Miroslava Knapková Primátorky, a ty dvoukilometrovou tratí nejvíc odpovídaly její disciplíně. O víkendu si vyzkoušela závod v Rakousku na 16 km, tuto středu vyráží na slavnou regatu Head of the Charles v Bostonu (4,8 km) a v dalším týdnu pojede Armada Cup v Bernu (8 km).

"Jsou to netradiční trati, ale prospěje mi to," je přesvědčená olympijská vítězka a majitelka bronzu z letošního MS v Koreji.

"Na podobných závodech je úplně jiná atmosféra než na klasických regatách Světového poháru nebo na mistrovství světa. Všechno je uvolněnější a zábavné, ale i tohle má svoje hranice. Třeba na jezeře v Bernu startují ženy společně s muži, dohromady tři stovky skifařů v několika řadách po pětadvaceti, a po osmi stech metrů přichází první devadesátistupňová zatáčka. O nic sice nejde, ale někteří chlapi se tam při boji o místo strašně vztekají. Někdy je to trochu divočina," přiblížila Knapková.

O minulém víkendu absolvovala závod na šestnáct kilometrů na jezeře u rakouského Klagenfurtu. "Bylo to strašně dlouhé, tolik jsem najednou nejela ani na tréninku. Jen těžko šlo odhadnout, kolik jsem už ujela. Před závodem jsem se ptala Rakušanky Taupeové-Traerové, mistryně světa na skifu lehkých vah, jestli zná trať. Znám, ale jen posledních deset kilometrů, odpověděla mi. Tak jsem jela za ní, ona vyhrála a já skončila asi o dvacet vteřin druhá. Na mě to ale bylo moc dlouhé, v cíli jsem se ani nemohla dostat z lodi. Měla jsem křeče v nohách i v zadku a nemohla jsem ani narovnat prsty," culila se veslařka.

Prohra s mistryní světa lehkých vah ji nemrzela. "Lehkovážníci se kvůli tomu, aby na sobě neměli skoro žádný tuk, víc zaměřují na vytrvalostní trénink. Rakušanka to brala prestižně, ale pak mi řekla, že byla ráda, že jsem k nim vůbec přijela. A že závodit se mnou považovala za čest," dodala.

O následujícícm víkendu čeká Knapkovou regata v Bostonu, které se ve všech disciplínách a věkových kategoriích zúčastní několik tisíc veslařů. "Během dvou dnů se na březích a mostech vystřídá na tři sta tisíc diváků, je to úžasné prostředí," popsala veslařka, která pojede v sobotu na skifu a v neděli na osmiveslici složené z předních světových skifařek. "Na osmu se těším, bude to fofr," pravila a uvedla výhodu oproti závodu v Bernu. "V Bostonu nedochází ke kolizím, lodě vyrážejí s desetivteřinovými odstupy."

Ačkoli veslařská sezona už dávno skončila, svěřenkyně Tomáše Kacovského je pořád v pohybu. "Dovolenou jsem měla v čase kolem Primátorek, vlastně mi už začala příprava na další rok. Tyhle závody jezdím v rámci vytrvalostního tréninku; může mi to jenom prospět, i když... Pro mě je to pořád spíš odpočinek," usmála se.

Crowová nedá trenérovi spát

Už má za sebou několikadenní soustředění na Slapech. "Trenér začíná být nervozní a říká: Hele, jestli chceš ještě něco vyhrát, tak musíš začít makat! Myslí to z legrace, ale i vážně. Vlastně jsem ráda, že mě už teď trošičku tlačí do práce, alespoň mě to žene dál," přiznala mistryně světa z roku 2011.

Ještě před Vánocemi stráví několik týdnů na přípravě v jihoafrickém Potchefstroomu, kam jezdí hlavně atleti, a novinkou bude měsíční soustředění v Sydney, kde se na konci března pojede první závod Světového poháru.

"Loni ho skoro celá Evropa vynechala, ale každá změna je dobrá, abychom neupadli do stereotypu. A v Austrálii jsem ještě nebyla," zmínila vlast letošní mistryně světa na skifu Kim Crowové.

"Ten titul, její vůbec první, ji podle mě šíleně nakopl, určitě to bude chtít dotáhnout do Ria. Ale trenérovi to nedá spát - musím se prý připravovat tak, abych ji co nejdřív porazila. Nejlíp na mistrovství světa v Amsterodamu," uvedla město, kde vyvrcholí příští sezona.

, Lidové noviny

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž