Nizozemská šipkařka Noa-Lynn van Leuvenová

Nizozemská šipkařka Noa-Lynn van Leuvenová | foto: Profimedia.cz

Unikát, nebo skandál? Trans šipkařka poráží ženy i muže. Trapné, vadí hráčkám

  • 31
Nizozemské hráčce šipek Noa-Lynn van Leuvenové se o víkendu povedl zápis do historie. Vyhrála ženský turnaj profesionální šipkařské organizace (PDC) jen osm dní poté, co zvítězila nad muži v závodě stejné úrovně. Jenže místo toho, aby byla oslavovaná, vypukl skandál, který přerostl šipkařskou komunitu. Sedmadvacetiletá Nizozemka byla totiž až do svých šestnácti mužem, což některým závodnicím vadí. Na protest proti van Leuvenové už dvě hráčky opustily nizozemskou reprezentaci.

Van Leuvenová začala hrát šipky na profesionální úrovni před dvěma lety. Pravidla Světové šipkařské federace splňovala: v dokladech má uvedeno, že je žena, přes rok absolvovala hormonální terapii a hodnoty testosteronu měla pod danou hranicí.

Vnímala, že ji především hráčky, které poráží, nevidí na turnajích rády, jinak se ale nikdo veřejně proti jejímu působení nevyjadřoval. Až nyní.

15. března zvítězila v závodě seriálu Challenge Tour a 23. března ovládla závod ženské série.

Technicky na tom není nic špatného. Challenge Tour je otevřený pro muže i ženy, jen na něm dosud žádná žena neuspěla. Pokud se některé ženě podaří v mužské konkurenci obstát, je většinou její úspěch připomínám ještě dlouho poté. Jako třeba počin Britky Fallon Sherrockové, která v roce 2019 dokázala na světovém šampionátu porazit dva mužské soupeře.

Místo toho se od soboty snáší na van Leuvenovou vlna kritiky a nizozemská reprezentace je v troskách.

Getting a final bit of practice in, before leaving to Blackpool for the @officialpdc @betfred_official Womens world matchplay tomorrow!

@cosmodarts_official
@dartshopzaanstad

by @judithjockel

#dartshopzaanstad #darts #pdcdarts #worldmatchplay #Womensseries #dartsofinstagram #dartsplayer #dartslife

20. července 2023 v 17:12, příspěvek archivován: 25. března 2024 v 14:02

„V momentě, kdy se cítíte trapně při reprezentaci nizozemského týmu, protože biologický muž hraje za ženský tým, je čas jít,“ napsala na svůj Facebook Anca Zijlstraová, dvanáctá žena světového žebříčku. „Snažila jsem se to přijmout, ale nedokážu s tím souhlasit ani to uznat. Celým srdcem si pro všechny ženy ve sportu přeji, aby lidé přišli k rozumu.“

O pár hodin později ji napodobila i světová dvojka Aileen de Graafová. „Pokud se někdo necítí dobře v těle, do kterého se narodil, plně podporuji, aby to změnil a byl šťastný. Ale nemyslím si, že je správné, aby biologičtí muži házeli v ženské kategorii a naopak.“

Šestičlenný nizozemský tým tak přišel přes noc o třetinu závodnic.

A ozvaly se i hlasy z jiných sportů. „Ne mužským tělům v ženských kategoriích prosím. Ani v šipkách,“ komentovala zprávu o Nizozemčině vítězství bývalá tenistka Martina Navrátilová a dodala: „Opět platí, že si ženy vytáhly kratší sirku. A to je na nic.“

Podle šéfa PDC Matta Portera není na závodění van Leuvenové nic špatného. „Máme nastavená pravidla, která Noa-Lynn splňuje a zcela si zaslouží tu být,“ prohlásil.

Fanouškům v předchozích měsících vadilo, že její výkonnost by ji v mužské kategorie odsoudila do nižších soutěží, zatímco mezi ženami může vítězit a brát nezanedbatelné prize money.

Při hledání důvodu, proč van Leuvenová začala tolik vadit až v momentě, kdy vyhrává, se myšlenky nevyhnutelně zastaví právě u peněz. Vítězka závodu ženské série získá 2 tisíce liber, nejlepší z Challange Tour bere 2,5 tisíce liber, čili v přepočtu si van Leuvenová za osm dní vydělala 132 tisíc korun.

„Nejsem jediná trans hráčka, ale zřejmě jediná, která umí dobře házet, takže se mě chtějí zbavit,“ má o motivaci svých kritiků jasno van Leuvenová.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž