Seveřankám evropský šampionát nevyšel

B u k u r e š ť - Doba, kdy evropské i světové házené vládly celky Norska a Dánska je, alespoň na přechodnou dobu, ta tam. Pádným důkazem je vrcholící evropský šampionát v rumunských městech Bukurešť a Valcea, který oba severské giganty zastihl v bídné formě. Dánky, olympijské vítězky ze Sydney, dvojnásobné mistryně Evropy a obhájkyně stříbrných medailí z minulého šampionátu, skončily v Rumunsku až desáté, když v závěrečném utkání o umístění podlehly Německu 21:22. Jen o něco lépe dopadly obhájkyně evropského i světového titulu Norky. Ty v zápase o 6. místo prohrály s Francií 19:23.

Oba celky se však na šampionát vydaly ve výrazně omlazených sestavách, což platí i o dalších evropských účastnících olympijského turnaje v Sydney - Rakousku, Francii a částečně i Maďarsku. Dva turnajové vrcholy v průběhu čtyř měsíců, to není rozhodně optimální. Proto by bylo rozhodně předčasné mluvit o začátku nové epochy v ženské házené.

Dánský trenér Jan Pytlick přivezl na šampionát jen sedm hráček z olympijského kádru, naopak po dlouhé době se musel obejít bez opor Camilly Andersenové, Anette Hoffmannové, Janne Kollingové, Tonje Kjeargaardové či Tiny Bottzauové. To, které z těchto házenkářek mezinárodní scénu opustily navždy, ukáží až následující měsíce.

Také v norské sestavě chyběla celá řada hvězd - kupříkladu brankářky Legangerová a Tjugumová, a dále ostřílené hráčky Griniová, Haltviková, Hundvinová, Larsenová či Nielsenová.

Výrazná obměna kádru však zdaleka nejvíce postihla Rakušanky, které se v posledních letech mohutně draly do nejužší světové špičky (bronz na MS 1999), ovšem tentokrát nedokázaly uspět ani v jednom ze šesti zápasů na šampionátu.

V týmu, který po mnoha letech nevedl v roli manažera či kouče boss rakouské házené Gunnar Prokop, chyběly stárnoucí, ale stále dobře hrající opory Božovičová, Teodorovičová, Fridrikasová, Logvinová, Morhammerová, Antičová či brankářka Džandžangavová. Jejich nástupkyně jasně dokumentovaly, jak uzoučká je v Rakousku hráčská špička.

Z celků startujících před necelými třemi měsící v Sydney se dokázaly prosadit jen celky Rumunska a Maďarska, byť i ony doznaly ve svém složení změn. V případě domácích Rumunek, které mají v kádru jen šest olympioniček, šlo o očekávaný tah. Tým v Sydney neuspěl, změny byly nutné. Maďarky hrají na ME přeci jen s kompaktnějším týmem, mezi deseti hráčkami ze Sydney je většina opor, chybí jen střelkyně Radulovičová a brankářka Andrea Farkašová, která patřila ke smutným protagonistkách finálového utkání olympijského turnaje. Několik jejích minel tehdy pomohlo Dánkám k neuvěřitelnému zvratu, kdy během posledních dvanácti minut vymazaly šestibrankové manko a nakonec jasně zvítězily.

Pro Norky je alespoň částečnou náplastí na čerstvý nezdar fakt, že mají spolu s Francií a čtveřicí semifinalistů (Rusko, Ukrajina, Rumunsko, Maďarsko) jistou účast na MS 2001 v Itálii. České reprezentantky se jméno svého kvalifikačního soupeře dozvědí při nedělním losování v Bukurešti.

Výsledky
O 5. místo:
Francie - Norsko 23:19 (11:11)
O 7. místo: Jugoslávie - Makedonie 39:38 po prodl. (29:29, 16:14).
O 9. místo: Německo - Dánsko 22:21 (10:13)
O 11. místo: Bělorusko - Rakousko 27:22 (16:11).


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž