Anglická útoková spojka Owen Farrell během utkání MS proti Walesu při jednom z...

Anglická útoková spojka Owen Farrell během utkání MS proti Walesu při jednom z kopů na bránu. | foto: Reuters

Na bránu, či do autu? Když touha po vítězství ragbyový zápas prohraje

  • 29
O tom rozhodnutí se v Anglii bude mluvit ještě dlouho. Zahrát na jistotu a spokojit se s remízou, nebo zariskovat a zkusit zvítězit? "Když se na to podívám zpětně, bylo to špatné rozhodnutí," mračil se trenér anglických ragbistů Stuart Lancaster.

Do konce veledůležité bitvy na mistrovství světa proti Walesu chyběly tři minuty, když Anglie dostala šanci zahrávat trestný kop z nepříliš výhodného úhlu, ale z přijatelné vzdálenosti.

Za stavu 25:28 měli Angličané tři možnosti: kopat na bránu, vyrovnat a se soupeřem si body rozdělit. Vzít si mlýn, což by však téměř nic neřešilo. Nebo zahrát do autu, mít vhazování pět metrů od brankoviště, pokusit se položit pětku a získat vítězství.

Při vynikající formě útokové spojky Owena Farrella, který předchozích pět trestných kopů proměnil, navíc se mu povedl drop a zvládl i kop po pětce, se nejlíp jevila první možnost. Zvlášť když ve skupině „smrti“ hraje ještě Austrálie a každý bod je pro postup do čtvrtfinále důležitý.

Jenže angličané zvolili třetí variantu. „Jdeme si pro pětku.“ Na hřišti se musí rozhodnout hráči, volba je především na kapitánovi. Autové vhazování sice Angličané zvládli, ale vynikající obrana Walesu jejich snahu o posun k brankovišti zastavila a vytlačila maul mimo hřiště.

„Teď už se nedozvíme, jak by to dopadlo, kdybychom volili jinak. Rozhodnout musí hráči na hřišti. Každopádně to byl velmi důležitý moment, který výsledek ovlivnil,“ poznamenal anglický kouč.

„Byli jsme pět metrů od brankoviště. Mysleli jsme, že by to mohlo vyjít, ale nevyšlo nám to,“ říkal rojník Geoff Parling.

Kopem na bránu by Angličané moc neriskovali. Buď by Farrell vyrovnal, nebo by Velšané rozehrávali výkopem z tzv. dvaadvacítky, což by přineslo míč Angličanům, byť třeba na polovině hřiště.

Každopádně za své rozhodnutí získali Angličané sympatie nezaujatých fanoušků. V první chvíli i angličtí příznivci bouřili nadšením, když Farrell poslal míč do autu.

Jenže po zápase mohou litovat. Pokud příště Angličané prohrají s Austrálií, což je špičkový tým, s největší pravděpodobností nepostoupí ze skupiny. A to by pro pořadatelskou zemi byla těžká rána.

„Nejde vyjádřit slovy, jak se cítím. Nemůžu uvěřit, že jsme prohráli,“ kroutil hlavou Parling.

„Soupeř hrál dobře, o tom není pochyb. Ale naději jsme mu dali my vlastní nedisciplinovaností. Biggar je skvělý kopáč, pak položili pětku a najednou jsme to byli my, kdo musel výsledek otáčet,“ říkal anglický kouč Lancaster.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

Témata: Anglie, Ragby