Deblkanoe - ilustrační fotografie

Deblkanoe - ilustrační fotografie | foto: Vít Chalupa

Talentovaní kanoisté Zavřel a Skládal loví stříbra drtivým závěrem

  • 0
Prvnímu bylo osmnáct teprve nedávno, druhý bude slavit plnoletost až za pár měsíců, když však Jakub Zavřel z Hranic sedne s olomouckým odchovancem Filipem Skládalem do deblkajaku, jsou ďábelsky rychlí. Během jedné sezony šokovali dvěma velkými medailemi, naposledy v červenci získali na kilometrové trati stříbro na světovém šampionátu juniorů v rychlostní kanoistice.

„I my jsme z toho byli překvapení,“ připouští oba závodníci také proto, že spolu do deblkajaku usedli až v letošní sezoně.

První cennou medaili vybojovali v červnu na juniorském mistrovství Evropy ve Francii, kde na 1 000 metrů skončili také stříbrní. Stejný výsledek zopakovali před měsícem mezi světovou konkurencí v maďarském Szegedu. „Na startu jsme si říkali, že cíl v podobě světového finále máme splněný, tak si to půjdeme užít a může se stát cokoliv,“ popisuje bezstarostně Jakub Zavřel.

„Kanoistika mě moc baví, jsem plný energie a tady ji můžu krásně vybít.“

Filip Skládal, Kanoistický klub Olomouc

Samotná finálová jízda dlouho k medaili nesměřovala, ještě 250 metrů před cílem byli na šestém místě. Jenže pak přišel jejich obvyklý drtivý závěr, kterým urvali druhé místo, jen tři desetiny za prvními Němci. „Je to tím, že jedeme spíše na psychiku, držíme celý závod skoro stejné tempo a v závěru zrychlíme, zatímco ostatní vypálí a postupně tuhnou. Nám zbude víc sil, navíc jakmile začneme soupeře dojíždět, nakopne nás to, abychom ještě přidali,“ popsal týmovou strategii Zavřel.

Oba jsou povahou spíše klidní, psychika je jejich silnou stránkou. „Kuba má vždycky před závodem čistou hlavu, je výborným háčkem. Já ho nesmím nervovat, protože když rozhodíte háčka, máte po závodě,“ líčí Filip Skládal. Původně přitom na háčku, který udává tempo, seděl sám. „Jenže když nám ostatní začali ujíždět, tak Filip zpanikařil, vypálil a potom jsme vytuhli ještě víc než soupeři,“ usmívá se Jakub Zavřel a dodává. „Hlavu mám silnější, mojí výhodou je také to, že jsem docela vysoký, takže mám delší záběr jak ostatní. Filip je naopak dobrý vytrvalec, a když já v závěru už tuhnu, tak on ještě může a podrží nás,“ vysekl parťákovi poklonu.

Běh, posilovna, plavání i lyže

I když spolu do deblkajaku usedli až letos, znají se roky. Nejenom proto, že Hranice jsou od Olomouce sotva čtyřicet kilometrů. „Od třinácti let jsme spolu v reprezentaci a za tu dobu jsme jezdili ve spoustě posádek. Ale ponorkovou nemoc jsme ještě nepoznali, a to jsme spolu docela často,“ pochvaluje si Filip Skládal, který pochází z Majetína.

Malá vesnice ležící mezi Přerovem a Olomoucí nemá žádné podmínky pro lodní sporty, přesto ho to odmala táhlo k vodě. „Dřív jsem závodně plaval a to je pro kanoistiku dobrý základ. Mí rodiče se znají s trenérem, který mi nabídl, jestli nechci zkusit kajak. Tak jsem začal jezdit, a i když mě ze začátku nebavilo dojíždět poslední, vydržel jsem. Dnes mě kanoistika hrozně moc baví, jsem plný energie a tady ji můžu krásně vybít. Nejezdíme jen na kajaku, ale i běháme, posilujeme, v zimě jezdíme na běžky, to je pro mě ideální sport,“ pochvaluje si sedmnáctiletý reprezentant.

Tvrdou tréninkovou dřinu si oblíbil i Jakub Zavřel, který vyrostl v Hranicích. „Do loděnice mě přivedli rodiče v šesti letech. Prý proto, že jsem si jako malý hrával spíše sám než s ostatními dětmi, a viděli, že na lodích jezdí závodníci také sami. Říkali si, že by mě to mohlo bavit, a měli pravdu,“ popisuje Zavřel. „Abych měl kondici a udržel na kilometru vysoké tempo, musím nejen jezdit na vodě, ale i hodně posilovat, plavat a běhat. Není to jen jednostranná zátěž, a to mi vyhovuje.“

„Do loděnice mě přivedli rodiče v šesti letech. Prý proto, že jsem si jako malý hrával spíše sám.“

Jakub Zavřel, Klub vodních sportů Hranice

Úspěšnou posádku čeká velká změna. Od podzimu by oba talentovaní závodníci měli přestoupit do USK Praha. Až do maturity ale zůstanou ve svých původních klubech a do hlavního města se přestěhují až při odchodu na vysokou školu. „Letos končí sportovní centra mládeže, takže jsme museli přestoupit do nějakého vrcholového oddílu, kde nám budou sponzorovat přípravu. A až příští rok odmaturuji, budu muset odejít do Prahy. Ale je to i výhoda, protože v Hranicích trénuju úplně sám a na USK bude tréninková skupina, což mi určitě pomůže,“ slibuje si Zavřel, který by rád vystudoval některý z technických oborů.

Ještě o rok později by měl do Prahy odejít Skládal. „Zatím budeme alespoň jezdit na soustředění, a když pojedeme někdy trénovat do Prahy, budeme tam už mít zázemí,“ popisuje výhody přestupu závodník Kanoistického klubu Olomouc.

Lodní sporty

  • Veslování
    Jezdí se na klidné vodě v dlouhých lodích, které se dělí na skify, jež mají vesla na obou stranách, a nepárové veslice. V Česku hodně populární díky olympijským úspěchům skifařů Ondřeje Synka a Mirky Knapkové, známý je i souboj osmiveslic Cambridge a Oxfordu či Pražské primátorky. Z Olomouce pochází současný olympionik Miroslav Vraštil.
  • Rychlostní kanoistika
    Jezdí se na klidné vodě na vratkých kanoích či kajacích. Patří mezi olympijské sporty, u nás se v něm proslavil dvěma zlaty z Atlanty Martin Doktor. Mezi talenty tohoto sportu patří i hranický Jakub Zavřel s Filipem Skládalem z Majetína.
  • Slalom na divoké vodě
    Divoká voda plná peřejí - nejčastěji v umělém kanálu - a síť branek, kterými musí závodník bez doteku projet na kajaku či kánoi. U nás je nejznámější závodnicí dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová.
  • Sjezd na divoké vodě
    Od slalomu se liší absencí branek a častěji se jezdí na řekách. Nejedná se o olympijskou disciplínu. Z Čechů v něm s pěti tituly mistryně světa září Michala Mrůzková, mezi významné postavy patří i olomoučtí Robert Knebel, Tomáš Slovák a další.
  • Rafting
    Extrémní sport, při němž se na velkých nafukovacích člunech sjíždí zejména obtížné řeky.
  • Další sporty
    Mezi další lodní sporty patří také čím dál populárnější dračí lodě, jachting či kanoepolo.

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž