Podpůrné prostředky: rádi je berou všichni

  • 6
Praha - I cyklistické Giro, pyramida fyzické trýzně i krutě zkoušené vůle, se dá ujet bez dopingu, řekl Jan Hruška v rozhovoru pro MF DNES. Bez dovolených podpůrných prostředků ovšem sotva. I Hruška je používá a nejslavnější sportovní hrdinové by nesáhli na své vavříny, pokud by se neseznámili s moderní alchymistickou kuchyní, zvanou podpůrné prostředky. "Je nesmyslem, co tvrdí lékařská komise MOV, že totiž vrcholový sport nepotřebuje nic víc než normální výživu," prohlašuje expert v této oblasti Petr Fořt.
Další podrobnosti k tomuto tématu přináší středeční MF DNES

Co sportovec ze svého těla vyždímá, podpůrné prostředky rychle dodávají zpět. Urychlují regeneraci, umožňují tak náročný trénink, zabraňují zraněním.

Desetibojař Tomáš Dvořák se dal na speciální výživu před dvěma lety. Tehdy zažil svou životní sezonu, v které se stal mistrem světa a vytvořil světový rekord. Během závodu doplňuje látky podle přesného plánu. "Od probuzení až do večera mám rozpis co a kdy si vzít," říká Dvořák.

Trh s podpůrnými prostředky se zdá být nejvýnosnějším v oblasti sportu. Reklama z nich dělá nikoli podpůrné, ale zázračné prostředky.

"Nepřeceňujeme to," říká Libor Varhaník, atletický manažer. "Ale je prokazatelné, že závodník, který tyhle prostředky používá, není zdaleka tak unaven."

Skifař Václav Chalupa býval dlouho zastáncem nebrat nic. "Ani vitaminy jsem pomalu nejedl, ale doktoři mě přesvědčili. Možná, že normálním jídlem by se to taky dalo zvládnout, třeba tři hovězí steaky na doplnění bílkovin, ale to bych se přejídal." Preparáty nakupuje ve speciální prodejně na pražském Smíchově. "Už tam chodím tři roky, něco si platím sám, něco mi hradí Dukla. Některé věci jsou zbytečně drahé, ty nekupuji." Dává přednost vitaminům, minerálům a prostředkům na urychlení regenerace. Měsíční výdaje dosahují dva až tři tisíce korun.

Lyžařka Kateřina Neumannová odhaduje své výdaje na tyto prostředky na padesát až sedmdesát tisíc ročně. Neplatí je sama. "Dostávám je za reklamní spolupráci a část jich platí můj klub Dukla Liberec." Vedle běžných látek, vitaminů, minerálů či aminokyselin, potřebuje i jiné, když pobývá ve svém proslulém stanu, který jí simuluje vyšší nadmořskou výšku. "Kvůli tvorbě červených krvinek mám zvýšenou potřebu železa."

Podobné problémy má i desetibojař Roman Šebrle. "Od mládí mi vždycky, když začnu makat, klesne hranice železa v krvi. Pořád se mi chce spát, takže železo musím doplňovat."

Ve dnech vydatného tréninku spolyká Chalupa takových sedm tabletek denně. Před tréninkem si namíchá koktejl a při tréninku pije iontové nápoje. "To všechno hlavně proto, abych vydanou energii opět co nejdřív načerpal." Příliš se neobává, že by dovolené prostředky mohly obsahovat nějakou zakázanou substanci. "Stát by se to ale mohlo a to je pak ožehavá záležitost, nevina sportovce se těžko prokazuje."

Kdy co má brát, konzultuje Neumannová s biochemikem Oldřichem Křížem. "Ten mi všechny preparáty hlídá, aby byly čisté." Manažer Varhaník nechává raději v laboratoři ozkoušet každý přípravek. "Jeden test stojí několik tisíc korun. Ale u sportovců typu Dvořáka a Šebrleho nelze experimentovat."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž