Jan Šefl

Jan Šefl | foto: ČSPS - Martin Sidorják

Každý den byl výjimečný, ohlíží se plavec Šefl za olympijskými hrami

  • 0
Třikrát kousal zklamání, to když mu o kousek unikl start na olympijských hrách v Pekingu 2008, Londýně 2012 i Rio de Janeiru 2016. Rok nezávodil kvůli dopingovému trestu, když mu kamarád na narozeninové oslavě nasypal do pití malé množství kokainu. Do bazénu se mohl vrátit až předloni. Ani to ale plavce Jana Šefla nezlomilo.

V jednatřiceti letech dosáhl na svůj sen. Plzeňský rodák se na čtvrtý pokus probojoval na olympijské hry. V Tokiu závodil na trati 100 metrů motýlek, časem 52,52 obsadil celkově sedmatřicátou příčku. 

„Od chvíle nástupu do letadla směr Tokio až po návrat do Prahy jsem zažíval jedny z nejkrásnějších chvil svého života. Cítil jsem, že jsem součástí výjimečné akce s výjimečnými lidmi,“ svěřil se Jan Šefl. 

Limit na motýlkářské stovce zaplaval už na konci dubna. Ale až ve chvíli, kdy nafasoval olympijské věci, cestě do Tokia definitivně uvěřil. A přestože se mu nepodařilo postoupit z rozplavby do semifinále, je plný pozitivních vzpomínek. 

„Těžko vypíchnout jeden nebo dva zážitky,“ zamýšlel se Šefl, který loni po dlouhých letech opustil mateřský klub PK Slavia VŠ Plzeň, přestěhoval se na sever Čech a posílil Ústeckou akademii plaveckých sportů. 

Jan Šefl v rozplavbě na 100 metrů motýlek.

S trenérem Janem Kreníkem pak posouvali hranice. A byť už Šeflovi málokdo věřil, na olympiádu se prorval. „S velkou nadsázkou jsem možná rád, že jsem nezažil předchozí olympiády. Nesrovnávám a nemohu být tedy ani zklamaný, že jsme kvůli proticovidovým opatřením nemohli tam či onam. I v té osekané formě to byly skvělé a neobyčejné hry,“ líčil v rozhovoru pro web plaveckého svazu. 

Z plaveckých kolegů vyzdvihl skvělý výkon Barbory Seemanové, která ve finále kraulařské dvoustovky obsadila šestou příčku. „Baruška předvedla úžasnou jízdu. Jsem moc rád, že jsem po dlouhé době viděl sebevědomého českého plavce, jak bojuje s největšími hvězdami,“ chválil Šefl a přidal další postřehy. „Tokio ukázalo nové obličeje, nové plavecké techniky. Stávající esa Peaty či Dressel sice vyhrávala, ale ostatní borci jim těžce šlapali na paty a v následujících letech to budou mít chlapci setsakra obtížné.“ 

Zároveň poprvé poznal, jaké je to být součástí olympijské výpravy. „Být součástí oslav zlatých medailí, pozorovat lídrovské schopnosti Tomáše Satoranského nebo skromnost Petry Kvitové, to bylo něco úžasného. Každý den byl něčím výjimečný,“ děkoval český plavec. 

Tenhle příběh si ale Šefl sám tvrdě vybojoval.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž