(zleva): Michal Michalík, Michal Sedlecký a Jakub Kučera

(zleva): Michal Michalík, Michal Sedlecký a Jakub Kučera - Moderní pětibojaři Michal Michalík (vlevo), Michal Sedlecký a trenér Jakub Kučera (vpravo). | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Pětibojař Michalík: Vždycky chci být do desítky

Teprve až nastoupí do prvního souboje s kordem v ruce, pozná, jakou má formu. Plzeňský moderní pětibojař Michal Michalík ji bude na klání Světového poháru na domácí půdě hodně potřebovat. Závod v Kladně, který pro mužskou kategorii startuje dnes semifinálovou částí, je i předposledním, v němž se rozhoduje o nominaci na olympijské hry v Pekingu.

Po něm už následuje jen na konci května mistrovství světa v maďarské Budapešti. Pak bude jasno, kdo z českých borců se v Číně postaví na start olympijského závodu vedle už jistého Davida Svobody.

Michalík chce na Kladně uspět. "Vždycky si dávám cíl být do desítky. Zatím mi přijde, že to s formou není nijak zvlášť slavné. Víc budu vědět, až se zítra (dnes, pozn. aut) probudím. I to ale budou jen pocity. Jak na tom opravdu jsem, poznám až v druhé disciplíně, šermu. Úvodní střelba je statická, šerm napoví mnohem víc," líčí.

Když Michalík skončí v nedělním finále do čtvrtého místa, přeskočí v žebříčku hlavního konkurenta Libora Capaliniho. Ten je nemocný a na Kladně chybí.

"Teď o tom vůbec nepřemýšlím. Chci se soustředit jen na svůj výkon a umístit se co nejvýš. Až když se to povede, můžu se zaobírat počty, jak na tom ve vztahu k olympiádě jsem. Pak na to bude času dost."

Teoreticky ještě do bojů o Peking mohou zasáhnout i Michal Sedlecký a Ondřej Polívka . "To kdyby na Kladně a v Budapešti hodně zazářili," vysvětluje 27letý Michalík.

Plzeňan už je ostřílený kozák. Na minulé olympiádě v Aténách, kde bral Capalini bronz, obsadil výbornou šestou příčku.

I proto se na bitvu o Peking dívá pragmaticky. "Beru to tak, že na olympiádě by měl závodit ten nejlepší. Když se díky dobrým výkonům kvalifikuju, mám šanci udělat i v Číně výsledek. Jet tam bez formy a skončit někde v poli poražených bych ani nechtěl."

Udělat výsledek na Kladně by Michalíkovi mohl ulehčit fakt, že nepřijela kompletní světová špička. Plzeňan to však nebere jako výhodu. "Je to škoda. Už kvůli divákům. A i mě se líp závodí proti lepším klukům, které znám. Tady startuje hodně mladých, bude to loterie."

Michal Michalík věří, že loterie se šťastným koncem pro něj.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)