Patrick Mahomes v dresu Kansas City Chiefs

Patrick Mahomes v dresu Kansas City Chiefs | foto: AP

Dvanáct miliard pro Mahomese. Balík, jaký sport neviděl

  • 31
Většina světa se kvůli dopadům koronavirové pandemie obává o peníze, ale americký fotbal do této množiny zjevně nepatří. A Kansas City Chiefs už vůbec ne. Důkazní břemeno je tak pádné, jak jen to jde. Jejich superstar Patrick Mahomes dostal kontrakt, jehož výše by zvedla ze židle i ministry financí. Chlapík proslavený letošním Super Bowlem za deset let zinkasuje 503 milionů dolarů! V korunách to činí skoro 12 miliard.

Mahomesův agent Leigh Steinberg to komentoval s pragmatickou radostí: „První sportovní kontrakt za půl miliardy dolarů. Píšeme historii.“

Při všech výstražných a výhrůžných prognózách ohledně stavu globální ekonomiky lze tohle číst jako kontrazprávu: Kansas City věří, že se jim dlouhodobě vyplatí i ­tak bujará investice. 

Mahomes je elitní quarterback, což v americkém fotbalu představuje post, který může ovlivnit dění snad nejvíce ze všech disciplín. Ještě víc než hvězdný basketbalový rozehrávač či hokejový centr. 

Nejspíš i proto takový balík najednou ještě nikdo neshrábl. Ale zdrcující sílu sportovního byznysu vám naznačí také fakt, že se Mahomes ani tak nemusí automaticky stát tím nejbohatším ze všech.

Na boxera pořád nemá

Za první důkaz slouží tradiční prestižní žebříček magazínu Forbes. Tenisový idol Roger Federer v ­jeho posledním, květnovém vydání stojí na špici s úchvatnými ročními příjmy ve výši 106,3 milionu dolarů. „Federer je pro firmy dokonalá tvář a výsledkem je jeho bezprecedentní portfolio,“ psal Forbes.

Tato suma započítává samozřejmě i sponzorské příjmy, které u nejbohatších tvoří zásadní část. Ale i­ tak by Mahomes, tvář Oakley a dalších značek, musel svoji horentní gáži od klubu více než zdvojnásobit, aby maestra srovnal. 

A také jeho megakontrakt není číslem 1 v přepočtu na roky.

Baseballista Mike Trout, ještě nedávno signatář nejvyšší sportovní smlouvy vůbec, se loni upsal Los Angeles Angels na 426,5 milionu dolarů na 12 let, tedy zhruba 35,5 milionu dolarů na rok. Kam se teď hrabe na Mahomese! A bral ročně méně než nejlépe placený basketbalista NBA v sezoně 2019-20 Stephen Curry (40,2 milionu dolarů).

Tak trochu utajeným šampionem je však nadále Canelo Álvarez, v celkové výši smluv až číslo 3. Boxer předloni parafoval pětiletou smlouvu na 365 milionů dolarů - 73 milionů ročně. Jeho promotér a boxerská legenda Oscar De La Hoya líčil: „Canelo je nejlépe placený sportovec světa. A je extrémně šťastný.“

Co je tedy v žebříčcích klíčové? Absolutní částka? Plat od zaměstnavatelů, příjmy od sponzorů? Nebo roční gáže? Podstatnější je asi to, že je řeč o prakticky neutratitelných obnosech peněz. A že se i ve sportu rozevírají nůžky; ti nejlepší berou o ­­dost víc než ti „jen“ vynikající.

Mahomesovi například ještě loni kurážně věštili, že by mohl brzy jako první v NFL překonat smlouvou hranici 200 milionů. Pak přišel jeho fenomenální Super Bowl - a rekord je násobně takový.

„Naším cílem bude, aby u nás zůstal po celou kariéru,“ přál si tehdy boss Chiefs Clark Hunt. Vypadá to reálně. A u Mahomesů mohou otevírat nejlepší šampaňské z archivů, vždyť teď mu teprve dobíhá nováčkovský kontrakt za 2,8 milionu dolarů ročně.

Pro smrtelníky značí i tohle něco neuvěřitelného. Pro něj to najednou budou skoro drobné.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž