Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Evropská elita orientačních běžců se chystá do Jeseníků

  • 0
Černá Voda, Bílá Voda, Jeseník či Bruntál. Nejlepší orientační běžci už se učí nové názvy. Brzo poznají, že se za nimi skrývají i náročné terény Hrubého Jeseníku, za tři týdny se tu totiž koná evropský šampionát. O medaile chtějí bojovat i běžci z kraje.

Nejlepší orientační běžci planety si dají koncem května sraz v Jeseníkách. Důvod je jasný – v náročných horských terénech Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor, ale i v ulicích Bruntálu či lázeňského Jeseníku změří své síly a schopnosti na mistrovství Evropy.

„Pro diváky to bude zajímavý zážitek. Naživo v aréně mohou díky GPS sledovat závodníky v lese, jejich chyby i to, jak si vedou. V každém okamžiku je to dramatické, navíc je to sport, který se odehrává v přírodě,“ vyjmenoval český reprezentant Vojtěch Král.

Orientační běh té nejvyšší úrovně se do kraje vrací po osmi letech, kdy se v Olomouci, Prostějově či ve Staré Vsi konalo mistrovství světa. Evropský šampionát najde svůj domov v okolí Jeseníku, kde proběhne osm závodů.

Domácím želízkem bude právě Vojtěch Král, rodák z nedalekého Šumperku soutěžící za místní klub Severka. „Není to ale žádná velká výhoda, protože jen kvalifikace na krátký závod se poběží podle mapy, která byla použitá už dříve, a ta navíc není složitá ke čtení. Stejné je to iu štafet, ale na místě závodu jsem běžel naposledy před osmi lety. Že je šampionát u nás, může být výhoda spíše pro celý český tým, protože je to kontinentální terén, který máme zažitý, a víme, jak se v něm rozhodovat,“ popisuje sedmadvacetiletý Král.

Sám sní o umístění v první šestce, nejsilnější se cítí ve sprintu, který je na programu hned druhý a třetí den šampionátu. „Velká bedna by byla skvělá. Z minulého mistrovství Evropy před dvěma lety v Portugalsku jsem si přivezl deváté místo ze sprintu, desáté z krátké trati a stříbro ze štafet. To bych rád vylepšil,“ přiznává juniorský mistr světa z roku 2007.

V české reprezentaci bude mít kraj i další zástupce – Vendulu Horčičkovou z Přerova a Adélku Indrákovou z Olomouce.

Jeseníky uvidí nejlepší evropské a tím i světové orientační běžce. Největšími velmocemi jsou totiž skandinávské státy a Švýcarsko. „Na mistrovství Evropy přijede celá špička, ať už jsou to Švýcaři Daniel Hubmann a Matthias Kyburz, nebo francouzský fenomén Thierry Gueorgiou. Dobří budou i Švédové Gustav Bergman nebo Jonas Leandersson. V ženách budou k favoritkám patřit Švédky Annika Billstamová, Helena Janssonová a Švýcarka Judith Wyderová,“ vyjmenovává Král.

Přijedou však i nejlepší závodníci z ostatních kontinentů od Nového Zélandu po Kanadu, evropský šampionát je totiž vypsaný i jako závod světového poháru.

Součástí akce bude i ME v trailu, což je název pro orientační běh uzpůsobený handicapovaným sportovcům. Jejich trasy místo volným terénem vedou po cestách. Na pět závodů v Lázních Jeseník, Zlatých Horách a Vápenné je přihlášeno 137 závodníků z 18 zemí.

Úskalí orientačního běhu si mohou vyzkoušet i příchozí, v sobotu 21. května v okolí Bruntálu na oblastním mistrovství a o týden později na Českém poháru v Černé vodě.