Na MS v Ostravě získali Češi šest medailí

Ostrava - Šest cenných kovů vybojovali čeští reprezentanti na 60. mistrovství světa v kulturistice mužů, které o víkendu hostila ostravská ČEZ Aréna. V klasické kulturistice získal zlatou medaili Vjačeslav Vinogradov v kategorii nad 178 cm, stříbro vybojovali Jan Garay do 170 cm a Rudolf Prager v kategorii do 178 cm, v níž byl Daniel Pšenica třetí. Ve sportovní kulturistice skončil druhý Lukáš Osladil v královské kategorii do 90 kg, bronz bral ve váze do 100 kg Martin Kasal.

V pořadí národů patří České republice druhé místo za vítězným Egyptem, který se stejně jako Katar a Itálie pyšní dvěma individuálními zlatými medailemi. Třetí v hodnocení týmů skončili Slováci.

Absolutním mistrem světa v klasické kulturistice se stal Ital Iacobucci, mezi sportovními kulturisty dominoval Tabrizi z Kataru.

Šampionát přinesl historický rekord v počtu startujících  a skvělou diváckou kulisu. Bojům 294 závodníků z 60 zemí přihlížely v ČEZ Aréně čtyři tisíce diváků. Z 25 českých reprezentantů se do patnáctičlenných semifinále probojovala rovná dvacítka, finálové pětice v jedenácti kategoriích neunikly osmi domácím závodníkům. Těsně pod stupni vítězů skončil sportovní kulturista Dalibor Hájek (nad 100 kg), David Kolman obsadil v "devadesátce" páté místo.

Výsledky - finále:
Klasická kulturistika - do 170 cm:
1. Scheek (Niz.), 2. Garay (ČR), 3. Horvat (Chorvat.), do 178 cm: 1. Iacobucci (It.), 2. Prager (ČR), 3. Hlinka (SR), nad 178 cm: 1. Vinogradov (ČR), 2. Malinák (SR), 3. Pšenica (ČR).
Absolutní vítěz: Iacobucci.
Sportovní kulturistika - do 65 kg: 1. Samad (Malaj.), 2. Santos (Braz.), 3. Abdel (Egypt), do 70 kg: 1. Maggiore (It.), 2. Riedl (SR), 3. Adams (JAR), do 75 kg: 1. Júsif (Egypt), 2. Majek (Pol.), 3. Losev (Rus.), do 80 kg: 1. Charoenrith (Thaj.), 2. Sarmento (Braz.), 3. Christov (Bul.), do 85 kg: 1. Salam (Katar), 2. Abdalláh (Egypt), 3. Da Silva (Braz.), do 90 kg: 1. Tabrizi (Katar), 2. Osladil (ČR), 3. Morales (Šp.), ...5. Kolman (ČR), do 100 kg: 1. Piotrkowicz (Pol.), 2. Havlík (SR), 3. Kasal (ČR), nad 100 kg: 1. Mansúr (Egypt), 2. Pocius (Lit.), 3. Slodkiewicz (Pol.), 4. Hájek (ČR). Absolutní vítěz: Tabrizi.
Pořadí národů: 1. Egypt, 2. ČR, 3. Slovensko.

Katarský kulturista Ali Tabrizi se stal na 60. mistrovství světa v Ostravě absolutním vítězem ve sportovní kulturistice.