Mluvily peníze, tak lyžaři letěli do Asie

J o n g P j o n g, P r a h a - Na dva závody si mužská lyžařská špička odskočila do Korejské republiky. Poprvé v historii. Za příliš vydařenou myšlenku to ovšem nepovažuje. O víkendu se v Jong Pjongu uskuteční obří slalom a slalom Světového poháru, pak se lyžaři rychle sbalí a letí zpátky do Evropy. "Nikam nejedu. Nebudu se trmácet takovou dálku. Raději se doma pořádně vyspím," promluvil rázně už minulý týden Rakušan Hermann Maier, vládce sjezdařského světa.

Maier si může dovolit tak opovážlivý krok, nepotřebuje objíždět všechny závody. Už teď si drží odstup 346 bodů před druhým Norem Aamodtem a 718 bodů před třetím, krajanem Josefem Stroblem. Navíc lyžařský suverén nejezdí slalomy, takže by do Koreje cestoval kvůli jedinému závodu. "Vážím si toho, že jsem dokázal říct ne. Myslím, že je to dobrá taktika. Nechám si všechny síly na poslední závody," řekl Maier pro agenturu AP.
Zatímco rakouský fenomén zůstává v Evropě, zbytek lyžařské smečky vyrazil do Asie. Na pondělí objednala lyžařská federace zvláštní letadlo z Curychu do Soulu. Sjezdaři nezažijí jednoduchý výlet. Už ta namáhavá cesta: čtrnáct hodin tam, čtrnáct zpátky. K tomu se přidává osmihodinový časový posun.

"Je to šíleně únavný výlet. Nedivím se, že z toho lyžaři nejsou nadšení. Vždyť se kvůli několika dnům nabourá obvyklý denní režim.

Nemůžete usnout, v noci se probouzíte, když je čas večeře, ještě nemáte hlad," jmenoval některé problémy Ladislav Augusta, trenér, který v Jong Pjongu před časem absolvoval s mužskou reprezentací jeden ze závodů Asijského poháru.

Lyžařům vadí především to, že se kvůli jedinému víkendu letí přes půl světa a po dvou závodech hned zpátky. "Je to dost svérázný nápad," soudil Kjetil Andre Aamodt. Podobný experiment, jakým je Jižní Korea, se nevydařil už před lety v Chile.
Když probíhají soutěže v Severní Americe, nejsou jednorázové. Třeba v současné sezoně: ve druhé polovině listopadu závody v amerických městech Park City a Vail, na začátku února přesun do kanadského Lake Louise. "Divím se, že neproběhne série závodů i v Asii. Je to chyba," říkal Jaroslav Máša, domácí odborník, který pracuje na lyžařském svazu.

Všechny důvody, proč by se do Koreje neměl Světový pohár dostat, však přebíjejí peníze. Pořadatelé dají každému z vítězů v přepočtu téměř milion a půl korun, což je druhá nejvyšší odměna v sezoně, po renomovaném sjezdu v Kitzbühelu.

"Všechno zajišťují američtí experti, Korejci jenom platí a čekají, že se velké představení povede. Přímé přenosy i z vrtulníků, davy diváků v cíli, prostě šou," popisoval Augusta.Necelých dvě stě kilometrů na sever od hlavního města Soulu je pro mužskou špičku připraveno luxusní středisko plné hotelů a gigantických půjčoven lyží. Jong Pjong je vesnička na konci malebného údolí, v týdnu bývá prázdná, o víkendu narvaná k prasknutí "Od Soulu se táhne kolona aut. Jede se skoro krokem. Místo obvyklých dvou hodin zabírá cesta do hor v sobotu ráno šest hodin."

 


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž