Kanadský ragbista Andrew Coe pokládá jedinou pětku svého týmu v zápase MS proti...

Kanadský ragbista Andrew Coe pokládá jedinou pětku svého týmu v zápase MS proti Itálii. | foto: Reuters

Padesát bodů nepadlo, i tak si Anglie a Itálie se soupeři hravě poradily

• 9
Mají maximální počet bodů, solidní skóre. Italští i angličtí ragbisté na mistrovství světa v Japonsku vyhráli i druhý zápas. Itálie zdolala Kanadu 48:7, Angličané si poradili se Spojenými státy 45:7.

Jsou to nejvýraznější vítězství v dosavadním průběhu šampionátu. Obě severoamerické reprezentace nestačily.

Itálie i Anglie mají za sebou papírově slabší soupeře, rozhodující zápasy v základní skupině obě země teprve čekají.

Zatímco Anglie bude i proti Francii a Argentině favoritem, Itálie může proti Jižní Africe i Novému Zélandu jen způsobit senzaci.

Anglie - USA 45:7 (19:0)

I sám George Fort, útoková spojka Anglie, se musel divit, kolik prostoru v obranném území Američanů dostal. Nikdo ho neatakoval, nikdo ho neskládal, tak snadno proběhl mezerou mezi protivníky a po pěti minutách položil první pětku.

Na další se čekalo dvacet minut, do poločasu Angličané trpělivou hrou zvýšili na 19:0.

Po přestávce náskok zvyšovali, dávno bylo o vítězi rozhodnuto. Přesto závěr druhého poločasu přinesl dva vzrušující momenty: americký rváček Quill nevybíravě atakoval protivníka Farrella. Za úder ramenem do hlavy dostal po rozhodnutí videorozhodčího červenou kartu.

Anglický rojní Mark Wilson skládá amerického zadáka Willa Hooleyho v utkání...
Anglický útočník Jonathan Joseph mezi dvěma protivníky ze Spojených států v...

V nastavení za stavu 45:0 mohli Angličané několikrát přerušit zápas, ale toužili dát ještě jednu pětku a dosáhnout hranice padesáti bodů. Ale udělali technickou chybu, míč získal soupeř a z protiútoku za řevu publika položil svou jedinou pětku. Američané tak na poslední chvíli vymazali ze skóre ostudnou nulu.

Itálie - Kanada 48:7 (17:0), sestřih utkání

Na pohled to byl krásný zápas, Italové ladně pronikali kanadskou obranou, do brankoviště donesli míč celkem šestkrát, plus jedna pětka byla trestná.

První dvě pětky položili v úvodu zápasu, další až po přestávce. Soupeři dovolili první body až za stavu 36:0, kdy už bylo rozhodnuto.

„Dnes večer si zasloužíme pár drinků,“ říkal pobaveně italský kapitán Dean Budd. „Hodně úsilí jsme vynaložili do prvních dvaceti minut, abychom dali co nejvíc bodů a zbavili se tlaku.“

Italové mají po dvou zápasech deset bodů, z nichž dva jsou bonusové za víc než čtyři položené pětky v utkání. Tím, že jako jedni z mála odehráli už dvě utkání, jsou na turnaji společně s Angličany nejúspěšnější. Angličanéí mají nepatrně lepší skóre.

V prvním zápase Italové porazili Namibii 47:22 a dalším přesvědčivým vítězstvím nad Kanadou se naladili na střety s giganty. O postup do čtvrtfinále, čili o velkou senzaci se budou snažit proti Jihoafrické republice, případně pak proti

Novému Zélandu. Papírově jejich šance velké nejsou.

Kanada patří k největším outsiderům na šampionátu, v posledních pěti sedmi letech výkonnost národní mužstva klesla. S Namibií si to rozdá o čtvrté místo ve skupině. Itálie skončí nejhůř třetí, čímž si zajistí účast na příštím mistrovství světa 2023 ve Francii.