Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

U šejka se mají koně lépe než lidé, líčí žokej ze Slušovic

  • 5
V jedenadvaceti sekl s povoláním žokeje, sbalil se a odletěl do Austrálie. A vůbec toho nelituje. Naopak. Tomáš Vraj poznává už čtyři roky zázemí nejbohatších stájí planety jako pracovní jezdec.

Teď je druhým rokem pod smlouvou v Hong Kong Jockey Clubu, který patří s 22 tisíci zaměstnanci ke gigantům světového turfu.

„Závody mi občas chybí, kdybych shodil osm kilo, hned bych mohl jet. Ale je to o penězích a jsem tam, kde jsou,“ říká na rovinu Vraj, který vyrostl na slušovické dráze, a než zmizel do světa, vyhrál doma 54 dostihů.

První dva roky byl na výplatní pásce šejka Muhammada ibn Rašída Al Maktúma, emíra Dubaje a premiéra a viceprezidenta Spojených arabských emirátů. Jeho privátní chovatelská stáj Godolphin vyprodukuje ročně po celém světě na 2 500 závodních koní.

„Pro šejka je to o prestiži. Přináší do tohoto královského sportu vášeň a nadšení. Utrácí za koně obrovské peníze, miliardy dolarů. Koně se u něho mají lépe než lidé,“ usmívá se Vraj. Dostat se do jeho stáje nebylo snadné, Vraj si přitom všechno zařizoval sám. „Pomohlo mi, že jsem měl dobré reference.“

V Austrálii jsou populární sprinterské dostihy a sprinterská byla také jeho práce. „U nás se jezdí na pocit, v Austrálii na čas. Dali mi osedlaného koně a za chvíli jsem šel na druhého. Za tři hodiny jsem zvládl třináct koní. Jezdilo se i ve 45 stupních Celsia,“ líčí Vraj.

Do Hongkongu ho zlákal kamarád Jiří Palík – druhý nejúspěšnější žokej s tuzemským pasem, který má na kontě více než 700 triumfů.

„Pracoval tam a povídal mi, že je to tam super. Víc mi neřekl, ale když to prohlásí on, je to pravda,“ nebál se Vraj rizika. Získat práci v Hong Kong Jockey Clubu bylo snadnější než u šejka. „Že jsem dělal pro něho, bylo to nejlepší doporučení.“

Vraj si místa v organizaci, která byla založena už v roce 1884, považuje. Moc cizinců tam nenajdete. „Mezi pracovními jezdci je okolo dvaceti bělochů. Jsme ve velké menšině, ale místní nás berou. Jezdím problematické koně a ty nejlepší.“

Za poslední roky potkal kupu elitních žokejů. Ryan Moore, Christophe Soumillon, Yutaka Take jsou v dostihovém světě pojmy. „Mým velkým kamarádem je Mirco Demuro,“ zmiňuje Itala, který v roce 2011 vyhrál Dubai World Cup – s 10 miliony americkými dolary nejštědřeji dotovaný dostih planety.

Ještě závratnější peníze se točí v Hong Kong Jockey Clubu. „Loni prý měli čistý zisk 19 bilionů hongkongských dolarů,“ prozrazuje Vraj. Když částku vynásobíte třemi, získáte cifru v korunách. Pro představu, státní rozpočet České republiky na letošní rok je 1,25 bilionu korun.

„Hongkong a Japonsko jsou světoví lídři v dostihovém sportu. Je tam velký sázkařský trh a sází se jenom na koně a fotbal,“ upozorňuje Vraj, který si v Hongkongu našel přítelkyni. Domů se vrací jen na dovolenou, předminulý týden stihl navštívit dostihy ve Slušovicích, které spoluorganizuje jeho otec Radek. „S panem Karlachem tady udělali ohromný kus práce. Přítelkyně říkala, že je to tady krásné. Líbila se jí přátelská atmosféra, to nemají. V Hongkongu je to byznys. Ukaž se, kolik máš peněz.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž