Co trefí, to trefí. Exoti pádlují v peřejích

Penrith - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jihoafrická kajakářka Lindelani Ngidiová zděšeně hleděla na kanál v Penrithu. "Vždyť já doma trénovala jen na hladké vodě. Peřeje vidím poprvé až tady," špitla. Při prvním tréninku si troufla na trať jen od poloviny. Po chvíli se topila.

"Hrůza! Nevěděla jsem, co se děje. S lodí to zmítalo ze strany na stranu," vyprávěla.

Přesto ji přihlásili k mistrovství světa vodních slalomářů. Slečně Ngidiové a závodníkům z dalších 32 zemí hradí účast mezinárodní federace v rámci rozvojového programu.

Malajec Jamil Sajful byl už na minulém šampionátu v Augsburgu 2003. Tehdy mu pomáhal i český kouč Jiří Prskavec. Teď mu Sajful přivezl za odměnu čtyři trička.

"Od Augsburgu se moc nezlepšil," usoudil Prskavec. "Doma vůbec netrénuje, jen jednou do roka vyrazí na mistrovství."

V Malajsii je Sajful zahradním architektem, s lodí tam přijde do styku jen při hře pólo na kajaku. Díky ní ovládá eskymácké obraty. Krátce před letošním šampionátem psal svému českému poradci: "Zlomil jsem pádlo, nemůžeš mi sehnat tyčku na nové?"

V Penrithu pak obhlížel kanál.
"Těžké?" ptal se Prskavec.
"Těžké," vážně přitakal Sajful. Pak se rozjasnil: "Ale stačí dva tři tréninky a budu v pohodě."

V závodě minul jen dvě branky a skončil 68. - osmý od konce.

Jen o příčku hůř dopadl Keňan Titus Murundi, průvodce turistů z řeky Tana, jenž vyprávěl: "Ještě loni jsem si nedokázal představit, co je to být kajakářem. U nás v Keni ten sport nikdo neznal."

Ale největšími dobrodruhy byli Indové Perumal a Madhu. Dva samouci bez kouče debutovali v Penrithu na scéně vodního slalomu v 39 a 30 letech. Původně se přihlásili na deblkánoi. Po několika otřesných zážitcích ve společné lodi však dospěli k závěru, že každý radši pojede sám na kajaku.

Organizátoři oběma přidělili "soukromé" záchranáře. A ti byli zapotřebí. Indové převrátili své lodě a hlavou dolů brázdili peřeje již od sedmé branky.

"Pracují jako průvodci na horských řekách, umí je sjíždět na plastových člunech a raftech," říkal český reprezentant Ivan Pišvejc. Ovšem jakmile mají Indové zatočit do branky, nastává problém. "Jedou prostě rovně dolu a co trefí, to trefí. Doma branky neznají, maximálně se cvičně trefují mezi dva klacky. Ale jsou to vysmátý týpci, prosvětlí to tu."

Jihoafričanka Ngidiová tolik odvážná nebyla. Do kvalifikace po tréninkových kolapsech nenastoupila. Naopak Singapurka Bahriová jela a minula 15 z 22 branek.

reklama
reklama

Všichni exoti však beznadějnými případy nejsou. Togan Boukpeti postupuje ve Světovém poháru do semifinále. Ani urputná snaha Číňanů již nevyvolává úsměv na rtech.

Když před časem do vodního slalomu vstupovali, povolali si na pomoc i slovenského trenéra Zdena Kúse a oznámili mu: "Tady máte lidi, co dobře plavou a veslují, udělejte z nich do osmi let mistry světa na kajaku. Dodáme vám, co potřebujete."

Vodní slalom trochu jinak aneb souboj s peřejemi kanálu v Penrithu.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž