Čeští cyklisté prožili v Brně zlatou neděli

Brno - Tři zlaté medaile vybojovali čeští drahoví cyklisté v průběhu posledního dne brněnského evropského šampionátu. O první dvě se postarala Lada Kozlíková, která nejprve triumfovala ve stíhacím závodě na 3000 metrů v kategorii do 23 let a poté nenašla přemožitelku ani v bodovacím závodě stejné kategorie. Ve večerním sprinterském omniu pak slavil úspěch zkušený Pavel Buráň. Celkově se čeští reprezentanti postavili v Brně na nejvyšší stupínek čtyřikrát, o první titul se už ve čtvrtek postarali stíhači do 23 let.

Lada Kozlíková, závodnice Rostexu Vyškov, porazila ve finále stíhačky Francouzku Juliettu Vanderkerckhovou. "Získala jsem první medaili na dráze a jsem ráda, že je hned zlatá," řekla po svém prvním nedělním triumfu česká reprezentantka.

Uvedla, že po výborném čase v rozjížďkách od ní už všichni očekávali titul. "Tím jsem se dostala pod značný psychický tlak. Snažila jsem se podobné řeči nevnímat. Ve vedru jezdím ráda, na rozdíl od některých soupeřek mi horko vyhovuje," dodala mistryně Evropy.|

Buráň vyhrál omnium s pětibodovým náskokem před Ainarsem Kiksisem z Lotyšska. Díky nedělním úspěchům skončili čeští cyklisté v soutěži národů na třetím místě za Německem a Francií.

"V nohách jsem měl už tři jízdy z prvního dne z olympijského sprintu a zatížení bylo cítit. Proto můj výkon už nebyl takový, jako v předcházejících dnech při keirinu a vylučovacím závodě. Titul mistra Evropy dávám hned na druhé místo za třetí příčku na loňském mistrovství světa v keirinu," uvedl Buráň.

Ve stíhačském omniu vyhrál Švýcar Franco Marvulli před svým krajanem Alexanderem Aesbachem. Český reprezentant Petr Lazar skončil šestý.

Ve finále sprinterů do 23 let zvítězil Ukrajinec Andrej Vynokurov nad Španělem Trinidadem Vilanuevou až ve třech jízdách. V závodu na kilometr s pevným startem získal titul mistra Evropy Francouz Herve Gane v rekordu brněnské dráhy 1:04,47. Český jezdec Josef Kaňkovský skončil časem 1:07,28 na osmém místě.

Ve sprinterském omniu kategorie open dominovala Ruska Olga Šlusarevová, která vyhrála všechny čtyři disciplíny.

Muži open - sprinterské omnium: 1. Buráň (ČR) 41, 2. Kiksis (Lot.) 36, 3. Berzins (Lot.) 32, 4. Lepka (Sloven.) 32, 5. Jeřábek (Sloven.) 31, 6. Nimke (Něm.) 31.
Omnium stíhačů: 1. Marvulli (Švýc.) 41, 2. Aesbach (Švýc.) 36, 3. Stocher 32, 4. Garber (oba Rak.) 32, 5. Masotti (It.) 30. Lazar (ČR) 25.
Muži do 23 let, sprint - finále:
Vynokurov (Ukr.) - Vilanueva (Šp.) 2:1 (11,24, -10,74, 10,94), o 3. místo: Kwiatkowski (Pol.) - Durivaux (Fr.) 2:0 (10,92, 10,85).
Kilometr s pevným startem: 1. Gane 1:04,47, 2. Hubswerlin (oba Fr.) 1:05,14, 3. Mulder (Niz.) 1:05,95, ...8. J. Kaňkovský (ČR) 1:07,28.
Ženy do 23 let
Stíhací závod žen na 3 km - finále:
Kozlíková (ČR) 3:45,94 - Vandekerckhová (Fr.) 3:51,52. Další pořadí: 3. Gruodyteová (Lit.) 3:54,68, 4. Reichenbergová (Něm.) 3:58,52.
Bodovací závod na 20 km: 1. Kozlíková (ČR) 22, 2. Vipiraliová (Ukr.) 21, 3. Meinkeová (Něm.) 17. Pořadí národů: 1. Německo 84, 2. Francie 59, 3. ČR 5
500 m s pevným startem: 1. Meinkeová 35,36, 2. Glausnitzerová (obě Něm.) 35,79, 3. Abasová (Rus.) 35,87.
Omnium - kategorie open: 1. Šlusarevová 60, 2. Ivachovenková (obě Rus.) 46, 3. Carrarová (It.) 39.

Česká reprezentantka Lada Kozlíková zvítězila v kategorii do 23 let ve finále stíhacího závodu na tři kilometry.