Češi se v roce 2019 představí na MS v softbalu v domácím prostředí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Češi chystají mistrovství světa. Ale ještě neví pro kolik mužstev

  • 4
Na světový šampionát v softbalu, jenž budou Havlíčkův Brod a Praha hostit v roce 2019, přijede už příští rok v srpnu pozvat národní tým Nového Zélandu. Legendární Black Sox, kteří jsou šestinásobnými mistry světa, v Česku sehrají mimo jiné i exhibiční zápasy s výběrem Evropy.

Šest set až sedm set tisíc dolarů. Tedy zhruba 15 až 17,5 milionů korun. Takový je předběžný rozpočet, s nímž počítají pořadatelé světového šampionátu mužů v softbalu, který se v termínu 13. až 23. června 2019 uskuteční v České republice.

„Mistrovství světa budeme hrát na dvou místech, které jsou u nás pro mužský softbal nejsilnějšími baštami. Tedy v Praze a v Havlíčkově Brodě,“ uvedl předseda České softballové asociace Gabriel Waage.

Významná mezinárodní softbalová akce není pro Havlíčkův Brod ničím neznámým. Jenže tentokrát půjde o skutečně ojedinělou záležitost: světový šampionát při svém už šestnáctém ročníku zavítá do Evropy vůbec poprvé!

MS v softbalu mužů

  • Světový šampionát mužů v softbalu se za účasti jedenácti týmů poprvé uskutečnil v roce 1966, kdy ho hostilo Mexico City. Ve finále domácí výběr porazily Spojené státy americké 6:0.
  • V roce 1976 v Lower Huttu závěrečný den mistrovství vytrvale pršelo, a tak se finálový program nehrál a vítězi šampionátu se staly shodně Nový Zéland, USA a Kanada.
  • Nejúspěšnějším týmem mistrovství světa je Nový Zéland, který získal celkem 12 medailí, včetně šesti mistrovských titulů (6 - 4 - 2).
  • Šampionát se dosud nikdy nehrál v Evropě. Dosud ho hostily: 4x USA (1968, 1980, 1984, 1996), 3x Nový Zéland (1976, 2004, 2013), 3x Kanada (1988, 2009, 2015), 2x Filipíny (1972, 1992), Mexiko (1966) a Jihoafrická republika (2000).
  • Příští mistrovství světa se uskuteční v roce 2017 v kanadském Whitehorse, o dva roky později - v termínu od 13. do 23. června 2019 - ho budou společně hostit Havlíčkův Brod a Praha.
  • Česká reprezentace se světového šampionátu účastní od roku 1992 (tehdy ještě jako Československo), největším úspěchem pro ni bylo šesté místo v Jihoafrické republice 2000. Letos v kanadském Saskatoonu skončila sedmá.

„Mistrovství světa mužů se dosud hrálo buď v Severní Americe, nebo v Oceánii. Jen jednou se uskutečnilo v Jižní Africe. Do Evropy se ještě nedostalo,“ potvrzuje Waage. „Česká republika jeho získáním potvrdila své dominantní postavení zvláště v mužském softbalu.“

O světový šampionát Česko usilovalo už pro rok 2017, kdy ho však už počtvrté uspořádá Kanada. „Když jsem před rokem představoval zásadní koncept na kongresu Světové konfederace baseballu a softbalu, pevně jsem věřil, že šampionát získáme. Protože naše kandidatura vzbudila velký ohlas,“ popisuje Waage. „Ostatní kandidátské země, mezi kterými byla Argentina, Nový Zéland a Spojené státy, nakonec ustoupily,“ dodal.

Finální program šampionátu, včetně počtu účastnických zemí, se pořadatelé dozví až během dalších dvou let. „Světová federace prochází určitým přerodem, co se formátu mistrovství světa týče. Čili očekávám, že se do České republiky dostane dvacet týmů ze všech kontinentů,“ říká Waage. „Naší snahou bude vytvořit program tak, aby se v Brodě ukázaly všechny,“ slíbil.

Počet účastnických zemí by se tak navýšil, na letošním mistrovství světa v kanadském Saskatoonu bylo šestnáct mužstev. „Pokud se budeme bavit o formátu, buď budou dvě skupiny po osmi účastnících, nebo čtyři po menším počtu,“ zatím nemá jasno Waage.

Kampaň pro světový šampionát chce Česká softballová asociace odstartovat příští rok v srpnu, kdy do Česka zavítá reprezentace Nového Zélandu. „Po vzájemných zápasech s Českou republikou bychom chtěli uspořádat - a to i tady v Brodě - zápas Black Sox proti týmu Evropy,“ nastiňuje Waage plánovaný pětidenní program šestinásobných mistrů světa. „Softbal a ragby jsou na Novém Zélandu sporty číslo jedna. Takže věřím, že to bude ideální start kampaně.“

Generální zkouškou na světový šampionát by pak mělo být mistrovství Evropy, které by měl Havlíčkův Brod hostit v roce 2018.

Doma chtějí Češi historický úspěch

„Hrát mistrovství světa doma, to bylo pro mužský tým veliké přání. Takový sen,“ říká trenér českého výběru Tomáš Kusý. „Za to, že se to povedlo, jsme velmi rádi. Pro hráče je to veliká výzva a pro mě obrovská čest, vést tento tým,“ doplnil.

Český celek se v červnu 2019 před domácími fanoušky představí nejen ve Svoboda parku v pražských Bohnicích, ale také v Hippos aréně v Havlíčkově Brodě.

Čeští softbalisté během utkání mistrovství Evropy proti Chorvatsku.

„Jsme velice rádi, že Česká softballová asociace vybrala právě toto místo. Tady jsme před rokem uspěli na mistrovství Evropy, které jsme vyhráli,“ připomíná Kusý zlatý šampionát.

„Turnaj měl mimořádně kladnou odezvu jak od fanoušků a týmů, tak i z oficiálních míst. A dobré reference nám pak pomohly uspět s žádostí o pořádání mistrovství světa,“ připouští předseda České softballové asociace Gabriel Waage.

„První mezinárodní akce v Havlíčkově Brodě byla tuším v roce 2006. A za těch deset let se areál výrazně posunul dál,“ všímá si. „Navíc sportovní úspěchy místního klubu jsou takové, že řada jeho hráčů bude v národním týmu určitě hrát,“ věští Waage.

Na světovém šampionátu v domácím prostředí touží Češi vybojovat historický úspěch. „To znamená páté místo, nebo lepší,“ zasní se Kusý, který při letošním mistrovství světa svůj tým dovedl do čtvrtfinále, kde Češi podlehli Japonsku 3:8 a obsadil sedmou příčku.

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž