Kramnik a Ánand, dva rivalové v boji o titul mistra světa. | foto: Reuters

Armáda noci útočí. Vede ji indický šachista Ánand

  • 7
Není slyšet řinčení mečů, tahle ostrá bitva se odehrává v naprostém tichu. Šiky indických bojovníků v ní suverénně dobývají ruskou pevnost. Indický šachista Višvánathán Ánand je ideálním důkazem známého rčení, že nejlepší obranou je útok: při obhajobě titulu mistra světa ničí ofenzivou ruského velmistra Vladimira Kramnika.

"Situace ještě není úplně beznadějná," říká Kramnik, jemuž vzal loni titul právě Ánand. Nic však nenapovídá tomu, že by mu to oplatil. Naopak, zavání to debaklem: po včerejšku, kdy se zápas ocitl přesně v půlce, prohrává Rus drtivě 1.5:4.5.

Nejslavnější zápasy

Aljechin versus Capablanka
Souboj titánů. Než Kubánec Capablanka nastoupil do duelu o mistra světa 1927, prohrál od roku 1914 jen 6 partií! Šachový automat, jak se mu říkalo, však padl v zápase s Rusem Aljechinem.


Spasskij versus Fischer
Nezávisle na vůli aktérů souboje o šampiona 1972 se do sportu drsně vetřela politika. Nejen Amerika tehdy jásala, když geniální Fischer v době studené války zvítězil.


Korčnoj versus Karpov
Po výhře nad emigrantem Korčným zvěstoval v roce 1978 Sovět Karpov kremelskému vládci Brežněvovi, že úkol splnil. Ale třásl se: hrálo se na 6 výher, Korčnoj dotáhl z 2:5 na 5:5, následující partii však prohrál.

Kramnik musí ve zbývajících šesti partiích aspoň třikrát zvítězit, aby vyrovnal a vynutil si rozhodující tie-break v takzvaném Rapid šachu, v němž mají hráči na tahy méně času. To nevypadá reálně.

Před soubojem v Bonnu byli experti zvědaví, zda triumfuje Ánandův útočný styl, či Kramnikova vytříbená obrana. Průběh šachové bitvy dává zatím až nečekaně jednoznačnou odpověď: vždyť Ind došel ke dvěma ze třech dosavadních výher unikátně s černými figurami. Většinu vítězství ve vrcholovém šachu přitom slaví bílé, protože ty partii zahajují.

To je poměrně značná výhoda, asi taková, jako když hraje fotbalový tým doma. Kurážný Ánand to odmítá brát na vědomí. Ctí přezdívku Tygr z Madrásu a jako šelma na lovu zasazuje nemilosrdné údery. K výhře vede i armádu noci čili tmavé figury, s nimiž si zajistil náskok.

Indovy "černé" výhry možná nejlépe vystihují, proč z šachového trůnu právemodmítá slézt. Muži, který se ho nyní pokouší svrhnout, je totiž vyčítána pasivita v zápasech s černými. Hraje-li s nimi Kramnik, pak se prakticky jen snaží ubránit remízu.

"Rád bych to změnil, ale na nejvyšší úrovni je to těžké," říkal Rus na tiskové konferenci před zápasem, v němž mu soupeř názorně předvedl, že to až tak těžké není. Právě kvůli tomu Kramnik ztrácí zápas, který označuje za velký moment své dráhy.

Pro Ánanda je však utkání čímsi víc. Vyvrcholením celé kariéry. "Zápas je pro něj důležitější než pro Kramnika," soudí jiný velmistr, Yasser Seirawan. "Brzy mu bude 39 Křištálová lupa let a o 6 roků mladší protivník má před sebou větší budoucnost. Pokud Višvánathán titul udrží, budeme ho moci zařadit mezi šachové bohy."

I v šachu je dnes – na rozdíl od minulosti – 39 let bezmála veteránským věkem. Už když před třemi lety oznámil konec fenomenální Garri Kasparov, naklonil se k Ánandovi: "Teď jsi tady nejstarší. Ne já, ale ty jsi nyní dinosaurus!"

Šachový mazák si v úterý opět držel hlavu při přemýšlení v dlaních, bylo to vidět v živém přenosu souboje, který je poprvé v historii ze zápasu o šachového šampiona vysílán. "To abych se pořádně učesal," žertoval Kramnik, než poprvé usedl za stůl. "Marii Šarapovové se stejně rovnat nemůžeme," reagoval s úsměvem Ánand.

Ne, tenisové divě ti dva vážně konkurovat nemohou. Pokud se tedy neměří intelekt...


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž