Miroslav Jakeš

Miroslav Jakeš | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Třetí stříbro v řadě pro Jakeše. V Hustopečích byl krátký jen na Pecha

  • 1
Vyhrál čtyři rychlostní zkoušky z deseti, ovšem svého největšího soupeře, Václava Pecha, nikdy nepokořil o víc než šest vteřin. I proto Miroslav Jakeš potřetí v řadě získal stříbro v rámci seriálu mistrovství republiky v automobilových soutěžích.

Na úspěchy z Českého Krumlova a Šumavy navázal na jihu Moravy. Na Agrotec Petronas Syntium Rally Hustopeče zaostal za vítězným Pechem o 26,6 vteřiny.

„Kdybych neudělal zbytečné chyby v první etapě, dalo se s Vaškem závodit,“ podotkl Jakeš, kterého v Citroënu DS3 R5 naviguje Jaroslav Novák. „S druhým místem jsme ale spokojení.“ Karty rozdal už úvodní test soutěže v těsném sousedství Hustopečí, jenž Pech v mini vyhrál o osm vteřin. První etapa obsahovala šotolinové úseky, s nimiž si hlavní favorit poradil daleko lépe než Jakeš.

„S prachem na šotolině jsme měli problémy, jeli jsme na ní poprvé. I proto jsme hned v první zatáčce vyletěli půlkou auta do příkopu,“ upozornil Jakeš, který pochází z Hutiska-Solance. „Ze začátku jsme možná doplatili na to, že před závodem jsem netestovali. Ale postupem času jsem si zvykl.“

Otázkou ovšem je, jestli by mu případný předsoutěžní test pomohl Pecha porazit. Šestinásobný mistr republiky hustopečské prostředí dokonale zná, triumfoval tady už potřetí. Vyrovnal tak výkon továrního jezdce Škody Motorsport Jana Kopeckého, jenž ovládl předchozí tři ročníky. Letos chyběl, protože startoval na australské Rally of Queensland.

„Závod v Hustopečích se mi moc líbí. Je specifický, vede mezi vinicemi, často to klouže, rozhoduje jediná jezdecká chyba,“ přiznal Pech, který rallye zvládl s přehledem. „Na rovinu přiznám, že kdyby startovali Honza (Kopecký) nebo Roman (Kresta), musel bych předvést jiné nasazení.“

Hustopečské výsledky výrazně přiblížily Pecha k dalšímu titulu. Chybí mu už jen pár bodů, které může získat v polovině prázdnin na Rally Bohemia. Jakeš, jenž letos premiérově bojuje o absolutní pozice, má nakročeno k celkovému stříbru.

„Chtěli bychom ho získat,“ přisvědčil 24letý závodník.

Zatímco dva nejrychlejší jezdci si své pozice hlídali, o bronz se strhla dechberoucí bitva mezi dvěma piloty Škody Fabie S2000. O pouhých 1,7 vteřiny v ní uspěl Martin Vlček a oslavil životní výsledek, zklamaným zůstal zlínský Jan Jelínek.

„V posledním testu první etapy jsme jeli kvůli poruše ostřikovače s neprůhledným předním sklem a ztratili dvacet vteřin. Nebýt toho, mohl být závěr klidnější,“ podotkl Vlček.

„Jel jsem, co to šlo, ale Martin byl v závěru vždy o desetinku rychlejší,“ litoval Jelínek, který měl v polovině soutěže téměř osmnáctivteřinový náskok.

Jenže pak chyboval, přišel o většinu náskoku a už nestačil Vlčkovu tempu. Navíc v poslední testu měli oba stejný čas. Kvůli požáru vozu polského jezdce Frycze, který zablokoval trať, dostaly některé přední posádky přidělený náhradní čas.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
5. - 17. 1. 2020  (Saúdská Arábie)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)