Václav Pech a Petr Uhel se radují z triumfu v českokrumlovské rallye, druhého...

Václav Pech a Petr Uhel se radují z triumfu v českokrumlovské rallye, druhého závodu mezinárodního mistrovství ČR v automobilových soutěžích. | foto: Ján Honza

Na Šumavě opět zaburácí motory, favoritem rallye je Pech

  • 1
Závěr týdne bude na západě Čech patřit příznivcům motoristického sportu. V Klatovech odstartuje již 49. ročník Rallye Šumava, jehož součástí je i soutěž historických vozů 23. Historic Vltava Rallye.

Na všechny piloty čeká během dvou dnů více než 160 kilometrů rychlostních zkoušek a pro diváky připravili pořadatelé celou řadu novinek. Servisní zóna bude po celou dobu závodu v Janovicích nad Úhlavou a právě tady bude i bohatý doprovodný program.

"Čtvrteční večerní slavnostní představení vybraných posádek uzavře špičkový ohňostroj," láká příznivce silných aut ředitel klatovských soutěží Jan Valenta. Ve třetím závodě domácího šampionátu - Rallye Šumava - evidují pořadatelé 35 posádek. Na startu bude kompletní česká špička s výjimkou Jana Kopeckého, továrního jezdce týmu Škoda.

Chybět ale nebude jeho přemožitel, vítěz nedávné Rallye Český Krumlov a úřadující šampion Václav Pech s vozem Mini Cooper. Pilot plzeňského EuroOil Invelt teamu se netají tím, že šumavská rallye je pro něho srdeční záležitostí.

Na Šumavě vyhrál Pech už třikrát, více vítězství tady má na kontě jen legendární Leo Pavlík (čtyři).

"Naším cílem je obhajoba titulu. To znamená, že se v každém závodě musíme snažit zvítězit, ale na vyrovnávání rekordů moc nekoukáme. Soustředíme se na těžký charakter erzet, které Šumava má. Především v sobotní horské etapě na Vimpersku," prohlásil Václav Pech.

Na trati bude i na jihu Čech nakonec druhý Miroslav Jakeš (Citroën DS3). "Míra patří k mladým závodníkům jezdícím s moderní technikou R5. Ten bude hodně rychlý," avizoval už předem Pech. Na stejnou techniku vsadil i Roman Odložilík (Ford Fiesta), další spolufavorité - Petr Jelínek, Martin Vlček, Robert Adolf - pojedou se Škodou Fabia S2000.

A zapomenout nelze ani na Poláka Sebastiana Frycze (Subaru Impreza) jezdícího za Roto Plzeň, který byl v Českém Krumlově čtvrtý. Zajímavé obsazení slibuje i závod historiků. "Štikou soutěže bude jistě Jiří Kalista se Subaru Legacy RS, ze zahraničních účastníků vyzdvihněme Němce Brinka s kultovní Lancií Stratos či dravého Fina Liukkonena, jenž premiérově usedne do mercedesu," uvedl na webu pamk.cz Karel Špaček

A aby veteránů nebylo málo, na Klatovském okruhu se v pátek od 14.46 proženou i účastníci 37. ročníku mezinárodní Wiesbaden rallye. Divákům se tak představí mnohé zajímavé starší vozy. Přihlášen je i předválečný vůz Bentley, loni se soutěže účastnil mj. se svou škodovkou několikanásobný německý mistr Matthias Kahle.

To ale bude jen předehra. Ostré boje tady začnou zhruba o tři hodiny později. Jak dopadne letošní Rallye Šumava?

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
5. - 17. 1. 2020  (Saúdská Arábie)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)