Marc Márquez se raduje z titulu mistra světa v MotoGP.

Marc Márquez se raduje z titulu mistra světa v MotoGP. | foto: Reuters

Márguez je nejmladším šampionem MotoGP, náskok před Lorenzem uhájil

• 2
Dvacetiletý Marc Márquez ze Španělska se stal nejmladším mistrem světa v kategorii MotoGP. Ve Velké ceně Valencie silničních motocyklů dojel třetí a uhájil náskok před svým krajanem Jorgem Lorenzem, který titul obhajoval.

Márquez elitní třídu ovládl hned v nováčkovské sezoně, což naposledy dokázal v roce 1978 Američan Kenny Roberts.

Do Valencie přijel Márquez s náskokem 13 bodů a k titulu mu stačilo skončit čtvrtý, tomu také podřídil taktiku.

Po vítězství v kvalifikaci se držel za Lorenzem, v čele závodu se ocitl na chvíli jen poté, co se Lorenzo dostal do kontaktu v jednom ze strhujících soubojů s Márquezovým týmovým kolegou a krajanem Danim Pedrosou.

O vítězství se Márquez ani pak nepřetahoval a jízdou na jistotu si dojel za oběma krajany pro 16. umístění na stupních vítězů v sezoně. Na pódiu nebyl jen po pádu v Itálii a diskvalifikaci v Austrálii.

"Byl to pro mě nejdelší závod sezony. Byl jsem hodně nervózní, i když jsem říkal, že ne. Jorge dobře začal a já moc nevěděl, co dělat," uvedl rozesmátý Márquez v televizním rozhovoru. "Přišlo to (titul) dřív, než jsem čekal. Možná příliš brzy, ale chci všem poděkovat," dodal.

Pro Lukáše Peška skončil závod brzy po startu pádem, český jezdec v sezoně nezískal ani bod. Karel Abraham po zranění chyběl v šesti ze sedmi posledních závodů a s pěti body obsadil 24. místo.

VC Valencie, závěrečný závod MS silničních motocyklů:

MotoGP

1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 46:10,302, 2. Pedrosa -3,934, 3. M. Márquez (oba Šp./Honda) -7,357, 4. Rossi (It./Yamaha) -10,579, 5. Bautista (Šp./Honda) -14,965, 6. Bradl (Něm./Honda) -24,399, ...Pešek (ČR/Ioda Suter) nedokončil.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 334, 2. Lorenzo 330, 3. Pedrosa 300, 4. Rossi 237, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) 188, 6. Bautista 171, ...24. Abraham (ČR/ART) 5.