Dva roky od tragické nehody: šumy kolem „Schumiho“

Michael Schumacher při lyžování v italském středisku Madonna Di Campiglio v roce 2006. | foto: Reuters

29 2015
Dnes jsou to dva roky, co se po těžkém pádu na lyžích stal z Michaela Schumachera jeden z nejsledovanějších pacientů světa. Sledovaným zůstal i ve druhém roce léčby, avšak byl to v jeho případě hlavně rok plný drbů a spekulací.

Je to týden, co německý bulvární magazín Bunte otiskl na titulní stránce tvář Michaela Schumachera a pod ní palcový titulek: „Může zase chodit!“

V článku uvnitř se skrývalo exkluzivní vyjádření blízkého Schumacherova přítele, jenž tvrdil: „Michael velmi ztratil na váze, ale s pomocí svých terapeutů již zvládne trochu pohybu. Podařilo se mu ujít pár kroků, dokázal také zvednout ruku.“ A redaktoři optimisticky psali: „Vše je na dobré cestě.“

Schumacherův syn: Sním o formuli 1

Deset let proti sobě v F1 stáli dva bratři Schumacherovi, Michael a Ralf. Teď se souboje Schumacher vs. Schumacher zase vracejí na scénu, jen místo v F1 to bude v F4 a Michaela nahradí jeho 16letý syn Mick. Ten v této sérii už rok závodí, ale teď do ní vstoupil i jeho strýc Ralf, jenž nově spoluvlastní jeden z týmů. „Že bych Micka najal? Ne, o tom jsem neuvažoval. On je spokojený ve svém týmu a v nové sezoně je jedním z jasných kandidátů na titul. Takže pro nás bude Mick sok jako každý jiný,“ říká Ralf Schumacher.

Mick Schumacher ve voze formule 4.
Mick Schumacher

Jeho synovec se potatil, závodí odmala, zpočátku tak trochu v utajení, protože startoval pod jménem Mick Betsch, což je rodné příjmení jeho matky Corinny. Loni se stal vicemistrem světa motokár a letos poskočil do šampionátu F4. Zažil tu jednu výhru i těžkou nehodu, při níž si zlomil obě ruce, a nakonec obsadil v sérii desáté místo a třetí mezi nováčky. Po pravdě spíš průměr.

I tak stanici Sport1 díky jeho účasti vyskočila sledovanost a on si po sezoně dokonce vysloužil test u stáje Prema Powerteam, jedné z farem slavného Ferrari, a brzy by tak mohl povýšit do seriálu F3. „Mick nespěchá, první rok se ve formuli hodně naučil a teprve se rozhodne, jestli půjde výš,“ říká jeho i otcova manažerka Sabine Kehmová. Jasno má být v únoru.

Není pochyb, že jeho slavné jméno láká. Ferrari už ho pozvalo do své základny a prestižní italský list La Gazzetta dello Sport nadšeně psal: „Další Schumacher v Maranellu.“ Prý by se zanedlouho mohl stát v rudém týmu i testovacím pilotem. Mercedes - další ze stájí, která zaměstnávala jeho otce - zase Micka nedávno pozval na exhibiční závody, kde jezdil po boku Lewise Hamiltona i Nika Rosberga.

Sám Schumacher mluví na veřejnosti občas, ale před pár dny vzkázal: „Samozřejmě, že sním o F1.“ Dočká se ho tedy svět, kterému vládl jeho otec?

Jen pár hodin poté, co se časopis objevil na pultech, se ozvala Sabine Kehmová, Schumacherova manažerka, a v prohlášení napsala: „Bohužel jsme nuceni na základě posledních zpráv publikovaných v tisku upřesnit, že tvrzení, že se Michael opět pohybuje, se nezakládá na pravdě. Tyto spekulace jsou velmi nezodpovědné a výrazně zasahují do Michaelovy léčby. A také dávají falešné naděje lidem okolo.“

Tato „kauza“ dokonale symbolizuje druhý rok léčby Michaela Schumachera. Byl plný klepů a spekulací s minimem oficiálních zpráv. Ty přišly od Kehmové jen dvě včetně té dementující z minulého týdne.

Zbývající jediná se zrodila v polovině května, kdy ve videorozhovoru pro jednoho ze sponzorů F1 o stavu sedminásobného šampiona řekla: „Jsme rádi, že můžeme říct, že i nadále dělá (Michael) pokroky. O zlepšení mluvím vždy s ohledem na vážnost zranění, která utrpěl. Samozřejmě bude potřeba ještě hodně času, ale jsme rádi, že společně bojujeme.“

Popravdě - nic konkrétního. A taky nic, co by veřejnosti dávalo naději či signál, že Michael Schumacher míří k alespoň částečnému zotavení. Nic na tom nemění ani výroky dvou bývalých Schumacherových šéfů z jeho neporazitelné éry ve Ferrari. Obě vyjádření přišla koncem října a v prvním z nich Ross Brawn řekl: „Každý den se modlíme za to, aby se zotavil. Jde to pomalu, ale vždy zůstává naděje.“

V tom druhém zase Jean Todt uvedl: „Vídám Michaela velmi často a mohu říct, že pořád bojuje. S jeho rodinou ho musíme v tom boji podpořit.“ Todt patří mezi pár vyvolených, kteří k Schumacherovi smějí. Willi Weber, jenž byl 22 let jezdcovým manažerem, si před pár dny postěžoval: „Corinna (Schumacherova manželka) mi s Michaelem znemožnila jakýkoliv kontakt. Dodnes jsem svého kamaráda nemohl navštívit. Proč to tak je, nevím. Vždy slyším jen výmluvy.“

Je jasné, že nejbližší přátelé ctí přání rodiny a detailnější informace na veřejnost nepouštějí. Zároveň je jasné, že Schumacher jen těžko ve své švýcarské vile v utajení chodí či dělá s pomocí terapeutů i pár kroků, jak i po manažerčině popření dál tvrdí magazín Bunte.

Kauza Bianchi: otec dál bojuje za syna

Ty příběhy spolu nesouvisí, přesto je spojuje vážné poranění mozku pilota F1. Jules Bianchi na následky loňské nehody letos zemřel a jeho otec Philippe je nespokojený s vyšetřováním federace FIA, která z nehody v hustém dešti viní jen jezdce. „Je to šokující. Jak to mohou vyšetřovat stejní lidé, kteří jsou vlastně vyšetřovaní. Budu za Julesa dál bojovat.“ A rovněž žádá, aby odpovědnost nesli i lidé, kteří závod včas nepřerušili.

Byl-li by u (brzy) 47letého jezdce důstojný progres, jeho okolí by nemělo důvod to skrývat. A byl-li by Schumacher schopen promluvit a poslat milionům fanoušků zdravici, stalo by se tak.

Dál se tak naplňuje černá prognóza předního českého neurologa Aleše Tomka, který před rokem pro MF DNES skepticky tvrdil, že je u něj na 90 procent rozhodnuto.

„U těchto poranění vždycky platí, že když je to za tři měsíce dobré, tak je to fajn. Když za půl roku, tak už tam něco drhne. A když je to i po roce špatné, tak se dává taková poslední pětiprocentní naděje, že se možná do tří let může něco stát. Když se ani za tři roky nic nezlepší, tak už zůstanete navždy takový.“

Nadcházející rok je tedy tím posledním, kdy lze doufat v zázrak.

Jak bylo řečeno, kolem Schumachera je - především v britském bulváru - řada drbů a spekulací. Podle nich by měl Němec vážit pouhých 45 kilogramů. Pečuje o něj 15členný zdravotnický tým na klinice, kterou nechala Corinna Schumacherová postavit v jejich vile. Náklady na péči se šplhají na 3,75 milionu korun týdně, což paní Schumacherová řeší i prodejem přebytečných věcí, jako byl soukromý tryskáč či luxusní chata v Norsku.

U všech těchto informací je však nutné připsat „bez záruky“. Stejně jako o jezdcově stavu.

Připomeňte si kariéru Michaela Schumachera:

Autor:

Sport v roce 2019

20. 6. (Ostrava)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Sánchez ve Švýcarsku ujel všem a porazil i Sagana. Slaví také Hirt

Momentka ze druhé etapy Kolem Švýcarska

Byl to Jan Hirt, kdo spolu s letkou Astany na předposledním kopci druhé etapy závodu Kolem...

Ukrajinci děkují Suprjahovi. Mají titul fotbalových mistrů světa do 20 let

Ukrajinští fotbalisté s trofejí pro mistra světa do 20 let

Ukrajina poprvé ovládla mistrovství světa fotbalistů do 20 let. V souboji finálových debutantů...

První výhra pro softbalisty. Na domácím MS si poradili s Mexikem

Český nadhazovač Marek Joska v zápase softbalového MS v Praze

Čeští softbalisté porazili na mistrovství světa v Praze v osmé nastavené směně Mexiko těsně 3:2 a...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a...

Číňany láká na české lize i Jágr. Podmínkou svazu jsou ale finance

Reprezentace Číny na MS III. divize hokejistů do 20 let v Dunedinu.

Řisuty versus China Golden Dragon? Podobné zápasy by od následující sezony neměly být ničím...

Další z rubriky

Českou Grand Prix plochodrážníků vyhrál Kolodziej, Milík byl dvanáctý

Patryk Dudek (dole), Janusz Kolodziej (uprostřed) a Robert Lambert během...

Plochodrážní Grand Prix České republiky vyhrál Polák Janusz Kolodziej před dánským závodníkem...

Alonso zopakoval triumf v Le Mans, pomohl mu však defekt druhé toyoty

Stáj Toyota slaví trumf v závodě 24 hodin Le Mans.

Fernando Alonso a tým Toyota Gazoo obhájili vítězství v automobilovém závodě 24 hodin Le Mans....

Tänak v koncovce Italské rallye přišel o vítězství, vyhrál Sordo

Dani Sordo

Španělský jezdec Dani Sordo vyhrál Italskou rallye poté, co suverénní lídr Ott Tänak z Estonska v...

Najdete na iDNES.cz