Jesse James | foto: Josef Petrů

Akce Baja 300 Powerdays: skvělá show pro příznivce motorismu

  • 2
Hvězdy světového motorsportu se představily na akci Baja 300 Powerdays. Show se konala nedaleko našich hranic s Německem u města Boxberg. Pořádal jí českým fanouškům dobře známý Armin Schwarz, bývalý jezdec týmu Škoda Motorsport.

Schwarz se spolu s dalším německým závodníkem Arminem Kremerem po ukončení aktivní kariéry věnuje americkým závodům Baja, které jsou v Americe nesmírně populární.

Účastní se čtyřkolky, motocykly, buginy, které mají výkon přes 500 koňských sil. Vrcholem jsou monstrózní trucky o síle až 800 'koní'. Závodu Baja 1000 se v USA účastní kolem 500 jezdců, od amatérů po profesionály.

Všechny speciály se v Boxbergu ukázaly. Jízdy se odehrávaly v pískovém lomu, kde byly připravené tři speciální dráhy pro motocykly, rallyeové vozy a offroady. Nechyběly ani rampy pro freestyle motokrosaře. Vše jako show pro diváky, žádné měření času.

Freestyle

"Chtěli jsme fanouškům ukázat srovnání jezdců několika motoristických disciplín a doufám, že se všichni skvěle bavili. V příštím roce bychom rádi uspořádali regulérní závod, podobný tomu americkému," řekl Armin Schwarz.

Z USA se zúčastnili B. J. Baldwin, Jesse James, Danny Sullivan, Martin Christensen nebo Gus Vildósola.

Evropským příznivcům jsou tyto jména méně známá. Známější už je Ken Block, který se účastní amerického šampionátu v rallye a v Německu se představil s vozem Subaru Impreza. Populární jsou jeho videa na serveru youtube.com.

"Jsem rád, že jsme se zde mohli představit a ukázat naše jezdce i silné vozy příznivcům v Evropě. Těším se, že se sem za rok opět vrátíme," pronesl Sal Fish, prezident organizace Score, která za podobnými závody stojí.

Co je Baja 300 Powerdays

- show na dvou až třech dvoukilometrových okruzích, které se různě kříží
- příští rok by se měl uskutečnit regulérní závod dlouhý kolem 300 mil
- v USA jsou tyto závody dlouhé od 300 do 1000 mil, tedy až kolem 1600 kilometrů


Jezdci, účastníci seriálu Baja

B. J. Baldwin - vůz Chevrolet (800 koní)
Jesse James - vůz Chevrolet (800 koní
Gus Vildósola - vůz Ford F150 (850 koní)
Danny Sullivan - vůz Toyota Tundra (800 koní)
Armin Schwarz, Armin Kremer, Martin Christensen - všichni specální bugyna s výkonem přes 500 koní

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)