ČESKÁ NADĚJE. Karel Abraham (17) obsadil na okruhu v Jerezu 7. pozici.

ČESKÁ NADĚJE. Karel Abraham (17) obsadil na okruhu v Jerezu 7. pozici. | foto: ČTK

Abraham vyletěl z trati a nedojel. V Portugalsku vyhrál Pedrosa

• 9
Šance českého jezdce Karla Abrahama ve Velké ceně Portugalska se rozplynuly velmi brzo. Ve druhém kole vyletěl z trati a skončil i s motorkou ve štěrkovém kačírku. Vyhrál Španěl Pedrosa před krajanem Lorenzem.

Karel Abraham v sobotní kvalifikaci dlouho atakoval elitní desítku a nakonec si dvanáctým místem vytvořil osobní rekord v MotoGP, a poprvé startoval ze čtvrté řady.

Na startu závodu zůstal vzadu, ale už v prvním kole se znovu přiblížil k desítce po pádech Bautisty a Simoncelliho. Ve druhém kole však skončil ve štěrkovém kačírku i on, a musel pěšky do boxů.

"V levotočivé zatáčce, následující po rovince uprostřed okruhu, jsem začal pozdě brzdit. Přední pneumatika ztratila přilnavost a já upadl," popsal Abraham kritický moment v tiskové zprávě týmu Cardion AB Motoracing.

Český nováček elitní třídy MotoGP nedokončil první závod v letošní sezoně. V předchozích kláních v Kataru a Španělsku pokaždé bodoval.

Klikatá trať v Estorilu předjíždění příliš nepřipouští a letošní závod nejsilnější kubatury nebyl výjimkou. Za celý závod se pořadí změnilo jen párkrát.

Pro fanoušky podle trati i doma u televizí bylo určitě dobře, že ke změně pořadí došlo i na prvním místě.

Závod jsme sledovali v on-line reportáži.

Španěl Pedrosa s Hondou jezdil od startu na druhém místě a nenechal vedoucího krajana Lorenza celý závod vydechnout. A vyplatilo se mu to.

Mistr světa s yamahou udělal čtyři kola před cílem menší chybku, a to Pedrosovi stačilo, aby se protáhl na první místo. Metr po metru začal Lorenzovi ujíždět a tomu hned bylo jasné, že počtvrté za sebou v Portugalsku nevyhraje. Tentokrát mu pole position, které vybojoval v sobotní kvalifikaci, nebylo nic platné.

O něco větší drama proběhlo v boji o čtvrtou příčku. Tu po celý závod urputně bránil zkušený Ital Rossi s motocyklem Ducati před rychlejším krajanem Doviziosem na Hondě. Ten se odvážil k riskantnímu předjížděcímu manévru až v závěrečném kole a těsně mu to vyšlo. Cílovou fotobuňkou projel těsně před Rossim.

Ve třídě Moto2 vyhrál podruhé v sezoně a popáté v kariéře Němec Stefan Bradl na stroji Kalex. Ujal se díky tomu vedení v šampionátu před Andreou Iannonem z Itálie, který po pádu v závěru přišel o medailovou pozici a dojel až třináctý.

Letošní nadvládu mezi piloty stopětadvacítek s převahou potvrdil Nicolás Terol ze Španělska, který na aprilii i do třetice vyhrál a vede šampionát s plným bodovým ziskem. Dvaadvacetiletý vicemistr světa už má na kontě osm vítězství v Grand Prix, z nich dvě slavil v předchozích sezonách v Brně.

Kornfeil si oproti 16. startovní pozici o tři místa polepšil a po senzační sedmé příčce z Jerezu podruhé za sebou skončil na bodech. V průběžném pořadí mu s 12 body patří 11. místo.

Dalším závodem seriálu je za čtrnáct dní Velká cena Francie.

Velká cena Portugalska - výsledky

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 45:51,483, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,051, 3. Stoner (Austr./Honda) -7,658, 4. Dovizioso (It./Honda) -16,530, 5. Rossi (It./Ducati) -16,555, 6. Edwards (USA/Yamaha) -32,575, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Lorenzo 65, 2. Pedrosa 61, 3. Stoner 41, 4. Rossi 31, 5. Hayden (USA/Ducati) 30, 6. Dovizioso 30, ...11. Abraham 12.

Moto2: 1. Bradl (Něm./Kalex) 44:40,765, 2. Simón (Šp./Suter) -0,147, 3. Takahaši (Jap./Moriwaki) -6,188, 4. Aegerter (Švýc./Suter) -16,822, 5. Corsi (It./FTR) -17,076, 6. P. Espargaró (Šp./FTR) -25,956.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Bradl 61 b., 2. Iannone (It./Suter) 48, 3. Corsi 37, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 36, 5. Simón 36, 6. Takahaši 27.

Do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 41:21,986, 2. Cortese (Něm./Aprilia) -3,671, 3. Zarco (Fr./Derbi) -4,466, 4. Viňales (Šp./Aprilia) -4,468, 5. Folger (Něm./Aprilia) -12,140, 6. Vázquez (Šp./Derbi) -20,304, ...13. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:00,479.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Terol 75 b., 2. Cortese 50, 3. Folger 42, 4. Zarco 42, 5. Vázquez 30, 6. Gadea (Šp./Aprilia) 20, ...11. Kornfeil 12.