Závod běžeckých štafet vyhrály Norky

Gällivare - Štafetový závod na 4x5 kilometrů v rámci Světového poháru ve švédském Gällivare vyhrály běžkyně na lyžích Norska, česká štafeta bez Kateřiny Neumannové byla třináctá. V závodě mužů na 4x10 kilometrů se z triumfu radovali Němci před týmem Itálie a Rusy.

Ve dvacetistupňovém mrazu se o vítězích mužského závodu na 4x10 km rozhodlo až v závěru. Favorizovaným Němcům zajistil výhru v prvním štafetovém závodě sezony Axel Teichmann, vítěz sobotní klasické patnáctky.

O necelé dvě sekundy za ním finišoval Ital Cristian Zorzi následován Rusem Jevgenijem Dementěvem. Ruskou štafetu ale později jury diskvalifikovala kvůli porušení pravidel na trati a bronz brali Francouzi.

Češi po prvních dvou úsecích díky Martinu Koukalovi a Jiřímu Magálovi předávali v kontaktu se špičkou na šestém místě. Naději na lepší umístění ztratili ve třetím části, kde Petr Michl zajel až šestnáctý čas a poslal finišmana Lukáše Bauera z desátého
místa.

Ten se sice blýskl třetím nejrychlejším časem, na víc než osmou příčku s odstupem 2:13,8 minuty to už nestačilo. Závod žen na 4x5 kilometrů se stal kořistí norských lyžařek.

Ty dovedla do cíle vítězka sobotní klasické desítky Marit Björgenová, na druhém místě skončily s odstupem čtyř sekund Finky a bronz získaly německé běžkyně.

Česká štafeta obsadila bez Kateřiny Neumannové třináctou příčku. Tým ve složení Helena Erbenová, Kamila Rajdlová, Ivana Janečková a Petra Markelová nabral na vítězné Norky ztrátu 2:45,7 minuty.