Vítězný Martin Johnsrud Sundby v cíli klasické padesátky v Oslu. | foto: AP

Sundby obhájil vítězství na padesátce v Oslu a ovládl Světový pohár

• 0
Potřetí v kariéře vyhrál Martin Johnsrud Sundby celkové pořadí Světového poháru. Jistotu zisku velkého křišťálového glóbu zajistil norskému běžci na lyžích triumf na klasické padesátce na Holmenkollenu, kde obhájil loňské prvenství.

Dvaatřicetiletý Sundby si výhrou před domácími fanoušky v Oslu vynahradil zklamání z nedávného mistrovství světa v Lahti, které opouštěl bez individuálního zlata.

Světový pohár ovládl Sundby čtvrtý rok po sobě. Triumf ze sezony 2014/15 mu byl však dodatečně odebrán kvůli diskvalifikaci ze dvou závodů za porušení antidopingových pravidel.

Norský favorit vytvořil v sobotním závodu s hromadným startem zhruba od dvacátého kilometru dvojici s Finem Iivem Niskanenem.

Světový pohár vyvrcholí příští týden třídílnou finálovou sérií v Québeku.

Svému přemožiteli z klasické patnáctky v Lahti nastoupil asi tři kilometry před cílem a vybudoval si rozhodující náskok. V cíli byl Sundby dřív o 9,9 sekundy.

Sprint v cílové rovince o třetí místo vyhrál těsně Rus Alexandr Bessměrtnych před Norem Sjurem Röthem. Mistr světa z padesátky Kanaďan Alex Harvey doběhl šestý. Čeští reprezentanti v Oslu nestartovali.

SP v běhu na lyžích v Oslu

Muži:

50 km klasicky s hromadným startem: 1. Sundby (Nor.) 2:02:59,7, 2. Niskanen (Fin.) -9,9, 3. Bessměrtnych (Rus.) -1:15,2, 4. Röthe -1:15,2, 5. Dyrhaug (oba Nor.) -1:15,2, 6. Harvey (Kan.) -1:15,4, 7. Holund (Nor.) -1:17,2, 8. Usťugov (Rus.) -2:35,0, 9. Larkov (Rus.) -2:35,2, 10. Turyšev (Rus.) -2:42,2.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 31 závodů): 1. Sundby 1626, 2. Usťugov 1176, 3. Harvey 844, 4. Heikkinen (Fin.) 837, 5. Hellner (Švéd.) 668, 6. Iversen (Nor.) 637, ...84. Jakš 50, 155. Bartoň 4, 163. Bauer (všichni ČR) 2.