Trenér a otec v jedné osobě Petr Záhrobský má z výkonů svého syna radost.

Trenér a otec v jedné osobě Petr Záhrobský má z výkonů svého syna radost. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Záhrobský míří do elitní sjezdařské desítky, věří jeho otec a trenér

  • 7
Je snílkem a fantastou, říkali o něm, když před 10 lety vyhlašoval, že jeho dcera jednou vyhraje závod Světového poháru. Předloni se Šárka Záhrobská stala mistryní světa, loni vyhrála i pohárový závod. Petr Záhrobský, její otec a až do jara také kouč, splnil misi. A vydal se na další, ještě bláznivější.

Syna Petra míní dovést do první světové desítky ve sjezdu. V disciplíně, která se nikde v Česku trénovat nedá. A v níž nikdy žádný Čech do špičky nepronikl.

V sobotu získal Petr Záhrobský mladší bodované 21. místo v pohárovém sjezdu ve Val Gardeně, historicky nejlepší umístění českého muže v rychlostní disciplíně. Jenže to vše je teprve začátek, naznačuje jeho otec v rozhovoru pro MF DNES.

Prorazili jste na bodovaná místa ve sjezdu. Jak jste to dokázali?
Když přijde k závodníkovi trenér, který se mu může věnovat na 150 procent, musí se to projevit, ne? Já nejsem jen trenér na slalom. Důsledně jsem Petrovi ukázal, co má udělat a co napravit. Drží se mých rad, protože je vnímavý. Když se podíváte na analýzu z Val Gardeny, na některých úsecích měl i třetí či pátý nejlepší čas. Cesta je otevřená. Důležité je přežít a nezranit se. Petr zatím nejezdí na hranici rizika.

A vy ho nabádáte, aby v této brutální zimě plné pádů byl opatrnější?
K tomu se nabádat nedá, pane. Musíte ale udělat všechno pro to, aby měl lyže dokonale připravené. Příprava sjezdových lyží, to je úplně jiná alchymie než u slalomek. Sjezdové se dělají jinak, jsou ostré, ale nahoře a dole tupé, pravá hrana jinak než vnitřní. Musíte si s nimi vyhrát, aby se při těch rychlostech nekousaly.

Jak dlouho je chystáte?
Teď jsem je na sjezd ve Val Gardeně mazal čtyřikrát. Odpoledne čtyři hodiny a ráno před závodem další dvě, od pěti do sedmi.

Jste zaměstnanější než kdysi po boku dcery Šárky?
No, musím být. Rychlé disciplíny jsou o kvalitních lyžích. Kdyby je závodník neměl, ani supervosky mu nepomohou.

O Šárku jste se staral se čtyřčlenným týmem. Kolik lidí máte k Petrovi?
Dva. Ještě jednoho bych přibral, abychom byli soběstační. Takhle je to tak na knop. Spolupracujeme zatím kvůli kameře s jinými týmy, minule s Rusáky, předtím s Italy.

Sehnat trať na trénink sjezdu je složitější a dražší. Jak se vám to daří?
Mám speciální systém. Díky tomu najezdil Petr minimálně třikrát tolik rychlých kilometrů než dřív. Cíleně jsme hledali rychlé a těžké sjezdovky, aby získal šmrnc. Ačkoliv třeba Kanaďani nám z Panoramy odpověděli, že jsme tam nežádoucí, protože tam trénují oni. Psali nám: I kdybyste náhodou přijeli, neprodáme vám skipasy, protože vás tu nechceme.

Myslíte už ve sjezdu a super G na první patnáctku či desítku?
Jsem přesvědčený, že to může přijít velice rychle. Stačí, aby Petr skloubil trať a aspoň v pěti ze sedmi úseků ji zajel dobře. Protože všude na jedničku ji nezajede nikdo. I Osborne (sobotní vítěz) měl teď hluchá místa.

Pustíte syna i na nejtěžší sjezdy? Jeden čeká hned po Vánocích: obávaná sjezdovka Stelvio v Bormiu.
Rozhodnu se na místě podle stavu sjezdovky. Do zabijáckých tratí ho nepošlu. Třeba minulý týden ve Val d’Isere, to bylo... Nechci být sprostý. Ta nesmyslná trať neměla s lyžováním nic společného.

Je pro vás olympijská zima ještě dražší než ty "běžné"?
Ne tak docela. Rozdíl je spíš v tom, že kolem olympiády je daleko větší humbuk. Mám problém dostat tam lidi z realizačního týmu, které jinak máme běžně na svěťáku nebo mistrovství světa. Olympijský výbor dodnes nepochopil, že na rychlé disciplíny potřebujeme mít na jednoho závodníka aspoň tři lidi. Když tam nejsou, vzniká stres a nervozita, jak to všechno zabezpečíme.

Dcera Šárka má už vlastní realizační tým. Jak často jste v kontaktu?
Sleduju ji na dálku. Jinak do toho nezasahuju.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž