Lindsey Vonnová pózuje s glóbusem za superobří slalom.

Lindsey Vonnová pózuje s glóbusem za superobří slalom. | foto: Reuters

Vonnová má letos čtvrtý glóbus. Ovládla i superobří slalom

• 6
Lindsey Vonnová je k nezastavení - americká lyžařka v letošní sezoně získala už čtvrtý glóbus. Po celkovém triumfu, sjezdu a kombinaci ovládla ve Světovém poháru i superobří slalom, v posledním super G sezony ve Schladmingu jí k tomu stačilo šesté místo. Poprvé vyhrála Němka Viktoria Rebensburgová.

Sedmadvacetiletá Vonnová ze sedmi super G během této zimy čtyři vyhrála, ve Schladmingu skončila šestá. Podle mezičasů přitom směřovala k dalšímu vítězství, ale v závěru se dopustila velké chyby a málem minula branku.

I tak patřila k nejlepším a stále může překonat historický rekord v bodovém zisku za sezonu. Vonnová má na kontě po čtvrtečním závodě 1 948 bodů, od rakouského rekordmana Hermanna Maiera ji dělí ještě 52 bodů. Maier před dvanácti lety posbíral rovných 2 000 bodů.

"Zbývají dva závody. Kdybych už dneska měla dva tisíce, nejela bych v sobotu slalom. Teď si musím rozmyslet, jestli si dám pauzu a budu se soustředit na obřák," přemítala americká hvězda.

Z lyžařek dosud drží bodový rekord Chorvatka Janica Kosteličová, která v roce 2006 posbírala 1 970 bodů, tedy o 22 více, než má Vonnová na kontě. Ve hře je při dvou závodech ještě maximálně 200 bodů.

S kariérou se v super G rozloučila švédská legenda Anja Pärsonová.

Olympijská vítězka, sedminásobná mistryně světa a dvojnásobná celková vítězka SP skončila osmá. V cíli si užila spršku šampaňského a s kolegyněmi z reprezentace naposledy předvedla na sněhu skluzem po břiše proslulého "tučňáka".

VÝSLEDKY

Finále SP v sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko): Ženy - superobří slalom: 1. Rebensburgová (Něm.) 1:24,54, 2. Mancusová (USA) -0,18, 3. Rollandová (Fr.) -0,21, 4. Fenningerová (Rak.) -0,53, 5. Smithová -0,55, 6. Vonnová (obě USA) -0,57, 7. Mazeová (Slovin.) -0,82, 8. Pärsonová (Švéd.) -0,94, 9. Curtoniová (It.) -0,96, 10. Weiratherová (Licht.) -0,98.

Průběžné pořadí SP (po 35 z 37 závodů): 1. Vonnová 1948, 2. Mazeová 1382, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) 1195, 4. Mancusová 975, 5. Görglová 967, 6. Fenningerová (obě Rak.) 914, ...70. Záhrobská (ČR) 75.

Konečné pořadí super G (po 7 závodech): 1. Vonnová 453, 2. Mancusová 381, 3. Fenningerová 369, 4. Mazeová 257, 5. Suterová (Švýc.) 226, 6. Höflová-Rieschová 225.