Valenta v závodu Světového poháru čtvrtý

Ruka - Jen dva body dělily Aleš Valentu od třetího místa v závodu Světového poháru ve finském středisku Ruka. Ten nakonec Bělorus Dmitrij Daščinskij, který triumfoval s více než čtyřbodovým náskokem před Kanaďanem Kylem Nissenem. Třetí skončil Stanislav Kravčuk z Ukrajiny.

Olympijský vítěz Valenta, který získal celkem 193,82 bodu, ztrácel na bronzovou pozici necelé dva body. I tak si však podstatně vylepšil umístění ze zářijových závodů Světového poháru v Austrálii, kde skončil dvakrát dvanáctý.

Závod se kvůli rozmarům počasí neúměrně protáhl. Sice byla dobrá viditelnost, ale foukal silný vítr, a proto akrobaté skákali jen dvojitá salta. Podle slov trenéra Pavla Landy se Valentovi podařil především první skok, druhý už byl horší.

"S výkonem i výsledkem jsme oba spokojeni," hodnotil Landa. "Je to tady větrná
hůrka, takže to bylo dost těžké a bylo dobře, že se snížila obtížnost na dvojitá salta," řekl Valenta pro ČTK. V popředí pořadí se objevilo hodně méně známých jmen.

"To proto, že ti kluci mají dvojáky o dost líp naskákané než špička, takže já jsem
dost spokojený, i když to mohlo být lepší," uvedl akrobat.  Ve druhém skoku Valenta částečně prošlápl odraz.

"Při odrazu jsem neměl úplně zpevněné nohy. Ten skok nebyl pokažený, ale ani
úplně stoprocentní," doplnil Valenta. V tréninku totiž zkouší postupně zvedat nájezdovou rychlost, aby měl na připravovaný Ledový dech lepší výšku.

"A nejsem si jistý s odrazem v návaznosti na rychlost. Na tom musím hodně pracovat," dodal Valenta.

Čtvrté místo je Valentovým nejlepším výsledkem v závodu zimního Světového poháru od jeho zatím jediného vítězství v SP, kterého dosáhl letos v lednu v kanadském Fernie.

U protinožců slavil dvojnásobný triumf Kanaďan Steve Omischl, který sice skončil až šestý, ale po třech závodech je stále v čele celkového hodnocení Světového poháru.

Kvalifikací ve Finsku neprošli například mistr světa Dmitrij Archipov z Ruska, Bělorus Alexej Grišin nebo Kanaďan Jeff Bean.  Mezi ženami předvedla nejlepší skoky Alisa Camplinová z Austrálie, která těsně porazila Číňanku Nina Li. Třetí skončila
Američanka Kate Reedová.

Výsledky:
Muži:
1. Dasčinskij (Běl.) 201,10, 2. Nissen (Kan.) 196,84, 3. Kravčuk (Ukr.) 195,78, 4. Valenta (ČR) 193,82, 5. Bergoust (USA) 193,29, 6. Omischl (Kan.) 192,22.
Stav SP (po třech závodech): 1. Omischl 240 bodů, 2. Daščinskij 225, 3. Walti 142, 4. Kaufmann (oba Švýc.) 125, 5. Ou Sien-tchao (Čína) 112, 6. Nissen 106, 7. Valenta 94.
Ženy: 1. Camplinová (Austr.) 191,65, 2. Nina Li (Čína) 186,79, 3. Reedová (USA) 159,03, 4. Gardnerová (Austr.) 156,74, 5. Cao Šan- šan (Čína) 153,95, 6. Leuová (Švýc.) 152,88.
Stav SP: 1. Camplinová 198, 2. Ierodiaconouová (Austr.) 174, 3. Sü Nan-nan (Čína) 160.

Český akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta při kvalifikaci na závod Světového poháru.