Snowboardisté nevěděli o uzavření nominace

Praha - Čeští snowboardisté nebudou na olympiádě. Důvody? Je to především neexistující komunikace s bývalým úsekem snowboardingu Svazu lyžařů. Mezinárodní lyžařská federace (FIS) stanovila 11. listopad jako konečný termín splnění nominačních kritérií. Čeští závodníci o tom nevěděli. "Začali jsme s čistým stolem. Žádné informace nám tady nenechali. Mysleli jsme, že máme čas do ledna," hájil se místopředseda nového vedení Miroslav Schimmer. "Nevěděla jsem o tom. Jinak bych jela na závody už v srpnu," uvedla Petra Elsterová, která se i přesto nevešla mezi pětatřicet vyvolených jen těsně.

V polovině listopadu přijela česká výprava na závody do francouzského Tignes. Na dveřích kanceláře tam visel papír, kolik míst si jednotlivé země vyjely na olympiádě. Česko tam nebylo. "Koukali jsme na to jako na zjevení. V ten moment nám bylo jasné, že je konec," smutně poznamenal vedoucí reprezentace Evžen Mareš.
"Dvouletá snaha přišla vniveč," ušklíbne se Elsterová.

Informaci o konečném termínu vydala FIS před dvěma lety. Tehdejší vedení snowboardingu na svazu lyžařů se neobtěžovala dát to závodníkům vědět. "Dosud máme problémy s tím, aby všechny informace od FIS chodily nám a ne bývalým činitelům," stěžoval si Schimmer.

Slovenská reprezentantka Jana Šeďová do Salt Lake City jede. "Já to věděla více než rok předem," řekla. "U Šeďové si to pohlídal její zahraniční sponzor. Stejně jako Polka, která se rovněž nominovala, má mnohem lepší servis než my," vysvětlil Mareš.

Jak je možné, že se to Češi nedozvěděli na závodech nebo na zasedáních FIS? "Nikde se o tom nemluvilo. Bylo to už dlouho známé a všem to bylo jasné," pokrčil rameny Schimmer.

Češi se však cítí ublíženi i od FIS. Na olympijských hrách paralelní obří slalom a U-rampa. Do redukovaného pořadí jezdců (každá země může nominovat maximálně čtyři závodníky) se započítávají body pouze z nich. Minulý rok platila však vyhláška, že počítat se budou i umístění ze slalomu. Nejlepší Češi  se proto soustředili především na něj.

"Jediný se u nás dá pořádně trénovat. Body z něj jsou však nakonec k ničemu. Počátkem listopadu přišla od FIS zpráva, že se počítat nebudou. Těžko už jsme mohli něco změnit." smutnil Mareš. Poláci i Slováci na tom byli stejně a nemají kvůli tomu v nominaci žádného muže. Díky lepším informacím je však bude alespoň jedna žena reprezentovat.

V každé disciplíně se v Salt Lake City představí 35 závodníků (kromě U-rampy žen, kde pojede dvacet snowboardistek). Proti ostatním lyžařským disciplínám je to zoufale málo. Snowboarding je stále na druhé koleji. Po olympijských hrách v Naganu slibovalo vedení FIS zvýšení kvóty, nestalo se nic. Ač tedy se sjezdaři budou na svahu opět předjíždět a závodníci z lyžařsky panenských zemí budou dosahovat třikrát pomalejších časů, ve snowboardu se představí pouze absolutní špička. "Náš sport ještě nemá ve vedení Mezinárodní lyžařské federace dostatečné páky," vysvětluje si to Schimmer.

Sen skončil neradostným probuzením. Nyní se musí český snowboarding zaměřit na budoucnost. "Heslo je vše pro mládí. Nejbližším cílem je dubnové mistrovství světa juniorů ve Finsku. Tam máme kvótu osm lidí," hlásí Schimmer. A co nejlepší Češka současnosti? "Za čtyři roky? To už nikam nepojedu. Poslední šance byla teď. Prostě konec," podlehla pesimismu osmadvacetiletá Elsterová.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž